1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со гасење на лаптоп

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од xristijanGTI, 17 Февруари 2020.

 1. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Лаптопот ми се гаси 2,3 пати во неделата кога и да пуштам игра (League of Legends) скроз рандом се гаси, мислев дека е до прегревање ставив и кулерпад под него, истиот проблем. Откако ќе се изгаси го пуштам пак влагам во игра и нема гајле не се гаси повеќе ама во денот мора еднаш да се изгаси. Пуштив и фурмарк тест, изгура 13 мин мушки. Да не имал некој сличен ваков проблем па да каже.

  [​IMG]

  Од Event Viewer-от еве сс

  [​IMG]
   
  Последна промена: 17 Февруари 2020
 2. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Кико не да гасне овоа туку да ставеш на него јајца ке ти ги испрже за 5 минути .
   
 3. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Јасно ми е тоа, него не ми е логично да гаси на игра што не верувам да е повеќе од тестов и температура и се
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мењај термопаста се дури не ти се стопил на масата :D
   
 5. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Screenshot_1.png

  Стварно не ти е јасно зашто гасне? :D
   
  Rukfash, Vlatzki, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
 7. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  556
  519
  26 Јуни 2012
  Машко
  Јас мислам до 130 да ја спукаш графичката и ќе се опраи.

  Шала на страна, си бара чистење лаптопот и промена на паста/термални падови. Не го силувај вака на 100степена.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Да не ме сфатиш погрешно, не си барам тезга, носи го било каде само да ти го средат што побрзо. Добро сеа не баш било каде ама така е зборот. Многу му го скратуваш векот вака. Уште па и фурмарк..
   
  На xristijanGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 9. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Не не каква тезга таман работа све кај тебе го носам ама има едно лето прескокнато за тоа до ова дојде.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Кај мене било ова? Појма неам ја :D
   
 11. Astro

  Astro
  Guru

  6,413
  8,892
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Провери со Memtest дали е меморијата добра, провери го дискот/ССД-то. Вака не изгледа дека проблем е прегревањето ама 100 степени е премногу, ќе го рикнеш у секој момент.

  Апдејтирај драјвери комплет, ако имаш и друг ССД дигни друга инсталација на Windows види дали ќе гасне.

  Сите овие работи што ги пишав горе не предизвикуваат гаснење туку рестарт. Провери чисто да си на сигурно, па носи кај Даниел нека измери, нека провери електрониката.
   
 12. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Astro be , ne kompliciraj ! Toa e samo termopasta edna kapka sto treba da se kapne.
   
 13. Astro

  Astro
  Guru

  6,413
  8,892
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не мора да значи. Furmark многу го грее чипот. Ако лаптопот не е баш гејминг можно е да има недоволно ладење и да не е предвидено да издржи Furmark. Не знаеме ни кој модел е лаптопот.

  Иначе и јас би препорачал паста да се смени. Не го спомнав тоа бидејќи ти го спомна пред мене, нема потреба да се повторуваме.
   
 14. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,192
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  На сестра ми лаптопот, многу и кочел.. оно персијанац внатре запушено тоталка.
   

  Прикачени датотеки:

  xristijanGTI, Astro, borcep и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. xristijanGTI

  xristijanGTI
  Gaining Experience

  290
  304
  7 Март 2011
  Машко
  Студенат
  Мислам дека и кај мене вака ќе излезе, да се вратам ск и те барам.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,469
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Kaj tebe sigurno pola zivotinsko carstvo ke izleze :D
   

Сподели

Вчитување...