Проблем со гаранција од Вип

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од riki_staff, 11 Јануари 2017.

 1. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Добро овие од Вип ептен скренале од пат или само будала прават од мене или можеби персоналот немат завршено 4 одд,значи телефонот има гаранција од Вип и се појавија некој проблеми,и го носам во Вип Радовиш.
  Јас:Добар ден имам телефон со гаранција од Вип,има некои проблеми
  Продавачот:А од оваа продавница ти е купен?
  Јас:Не е оваа продавница ,но шо има врска иста фирма е тоа "Вип"
  Продавачот:Аааа не дечко ќе го однесеш од кај шо си го купил.
  Јас:Сигурен си?
  Продавачот:Да да
  Јас:Си помислувам овај не е арен нешто
  И одам од таму кај шо е купен телефоно и таму
  Јас:Добар ден донесов телефон за сервис
  Таа:А од овде е купен
  Јас:Да
  Таа:Проверува адресата од фискалната и ок е.
  Таа:Дечко кажи ми на кој број е купен телефонот?
  Јас:Незнам,Зошто?
  Таа:Па мора да ми кажеш овака неможе да го најдам телефонот.
  Јас:Провери по Имеи на телефонот и гаранцијата.
  Таа:Неможе така
  Јас:Телефонот го земав од човек шо го продолжи договорот овде пред 1+ година но го немам неговиот број
  Таа:Епа неможе така
  Јас:Добро шо има врска со кој телефонски број е купен телефонот кога еве гледаш дека телефонот е со важечка гаранција и провери по Имеи
  Таа:Ми ја враќа гаранцијата и телефонот
  Јас:Значи сакате да кажете дека е неважечка гаранцијата?
  Таа:Важечка е но треба да го кажете и тел. Број
  Јас:Тогаш зошто ја давате оваа гаранција?
  Таа:Ме гледа како Рис
  Јас:Зимам телефоно и си одам.
  Има ли некакво решеније за оваа ситуација?

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
  На voah и kirev им се допаѓа ова.
 2. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  Какви црни броеви ?
  Гаранцијата ако си ја имаш со тебе мора да го прими телефонот како така..
  Отиди пак види побарај некој шеф/друг вработен да се разберете. Ако не јави се у техничка служба директно од салон и нека си се разберат со некој што знае.
  И нема врска во која продавница си го земал секоја продавница треба да го прими телефонот и да го проследи до овластениот сервис.
   
  На ivan88 и riki_staff им се допаѓа ова.
 3. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  238
  52
  7 oктомври 2009
  Машко
  сомнителна ти е приказната :)

  ти имаш телефон со гаранција од Вип, купено половно од друго лице?
   
  На voah му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  И јас мојот телефон го имам купено од човек што го земал од VIP кој што не го познавам.
  Зошто некој би ми ја одбил гаранцијата?
   
  HoLfElDeR, olikomerc и на riki_staff им се допаѓа ова.
 5. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  јас така разбрав, дека некој го купил телефонот од вип (или го земал со договор или не битно)
  и го продал на овој дечко

  не глеам нишо сумњиво тука
   
  На ivan88 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Тоа и јас и го велам,дека нема врска од која продавница е купен,гаранцијата важе на цела територија на Р.М а овие ме гледаат како телиња

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 7. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Зошто сомнителна?
  Нормално човекот си го обнови договорот,не му требаше телефонот и јас го купив.

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
  voah, olikomerc и на cakii им се допаѓа ова.
 8. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  Сепак ти распрашај се, можда има клаузула у договорот кога го продолжуваш и добиваш телефон дека телефонот е врзан со бројот и можда технички клиентот го исплаќа телефонот со рата од 0 денари месечно па легално може не смее ни да го продава.

  Може има некои такви легални дупки језда не се разбирам ама не би ме чудело.
   
  kirev, goran_oh, Astro и на уште 1 им се допаѓа ова.
 9. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Ма нема врска,на колега пред 5-6 месеци се најде во иста ситуација,само во Струмица исто не прашаа за број но и тогаш тој и рече дека го купил на старо и телефонот го најдоа по Имеи,немаше никаков проблем и телефонот го примија.

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
 10. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  Имаш хартиена гаранција или само фискална?
   
 11. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Гаранција+Фискална

  Sent from my E2003 using Tapatalk
   
 12. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,069
  1,209
  25 ноември 2014
  Епа фати ги за врат викни им менаџерот нека дојде да те услужи.
   
 13. vlatko175

  vlatko175
  Gaining Experience

  311
  121
  15 Јули 2008
  Доколку е само проблем да го каЖеШ бројот, најбезболно и без нервози да поминеШ би ти препораЧал да побараШ некој познаник, познаник на познаник Што работи во вип и по имеи да го најде бројот.
   
 14. Razor-mk

  Razor-mk
  Intern

  69
  31
  7 Јули 2013
  Машко
  Јави се утре во секторот грижа за корисници и види што ќе ти кажат... па искорсти го тоа во салонот.

  По телефон можеш најдобро да се разбереш, вака на шалтер зависи како се расположени вработените, а често не се.
  Краен случај ако се работи за поскап телефон оди до Скопје во сервисот, кажи им дека ти се брза итно ти треба телефонот и може ќе го примат...

  Имам јас такви дешавки каде што очигледно е дека си во право ама ете те малтретирааат без потреба...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ThundeR

  ThundeR
  Gaining Experience

  238
  52
  7 oктомври 2009
  Машко
  јави се на 1234 и таму објасни им го ова, па пиши ни што ти кажале :)

  За да не се чека сервисот подолго време - носи го директно во овластениот сервисер.
  https://www.vip.mk/uredi/ovlasteni-serviseri
   
  На riki_staff и igor_igor им се допаѓа ова.
 16. zokimk

  zokimk
  Intern

  29
  26
  8 ноември 2016
  Мора да го примат телефонот во било кој нивен салон со приложена гаранција со фискална. Запрети им малку со инспекција ќе го примат одма.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  На riki_staff и ivan88 им се допаѓа ова.
 17. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,174
  3,515
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пишува некаде "на доносител"? Мање више сите договори се со име и презиме на договарачите. Па и за купопродажба, следствено и за гаранција. Може да е непренослива, и јас со арно би пробал, за да не морам да го барам оригиналниот купувач и да го влечкам со мене по салони.
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 18. zokimk

  zokimk
  Intern

  29
  26
  8 ноември 2016
  Се работи за купен уред за кој е издадена гаранција со фискална.
  Купуваш телефон го даваш поклон, нема врска твојот број да го кажува тој што ќе го носи. Со имеи се врзани, а он уредно си носи уред со гаранција заверена од нив. Додека е валидна гаранцијата и се совпаѓа со серискиот број не треба да има никаков проблем.
  Само овдека сме се научиле и кога сме во право да бараме "човек" што ќе ни заврши.
  Ако не го мрзи членот нека ја слика гаранцијата да ја прочитаме некаде дали има сличајно клаузула дека е врзано со број или име и презиме, што сум 99% сигурен дека нема врска.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,174
  3,515
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  99% и 102,5% дека има врска. Прашај адвокат, на пр. И тоа го знаат во ВИП, и затоа трујат...
   
 20. zokimk

  zokimk
  Intern

  29
  26
  8 ноември 2016
  Се расправав со гаранции и инспекции 8 год. Затоа пишав ако може да ја слика гаранцијата ќе му кажам за сигурно.
  А вработени во вип ќе ти кажат било што да те откачат иако не се во право. Нема врска со адвокати ништо во моментов .


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 21. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  411
  520
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ако го однесеш директно во овластен сервис ќе ти бараат телефонски број, сигурно не, така да барањата за броеви, имиња се глупост.
  Ама пак досега не сум имал проблем, но не сум ни настапувал како физичко лице, инаку телефоните ни се преку фирма, со договор, дури и гаранциите се празни, ги заверуваме ако има потреба од сервис. Нити се врзани уредите со броеви а најмалку со имиња.
   
  olikomerc, zokimk и на riki_staff им се допаѓа ова.
 22. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  olikomerc, kirev и на cakii им се допаѓа ова.
 23. cakii

  cakii
  On your way to fame

  374
  670
  23 Февруари 2011
  upload_2017-1-12_10-9-27.png

  Иди пак и нека го прифатат, доколку не сакаат звони директно во ВИП од таму и нека си се разберат.. Не треба никаков број да им приложуваш
   

  Прикачени датотеки:

  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 24. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  236
  109
  28 ноември 2015
  Машко
  Ќе и одам друг ден.Денес и утре сум зафатен.

  Sent from my GT-I9301I using Tapatalk
   
  На kirev и cakii им се допаѓа ова.
 25. zokimk

  zokimk
  Intern

  29
  26
  8 ноември 2016
  На гаранцијата нема име и презиме
  Никаде не пишува дека е врзана со договор
  И точката 1 сама си кажува дека со ваква уредно заверена гаранција мора да го прифатат.


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
  kirev, cakii и на riki_staff им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. JasSum
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  717
 2. Scarface
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  249
 3. alekcackko
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  793
 4. siviri
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  892
 5. toshex
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,076
Вчитување...

Сподели