• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Gainward GeForce3 PowerPack Ti/450 64MB

asez

Intern
20 септември 2007
10
0
Проблем со Gainward GeForce3 PowerPack Ti/450 64MB

Значи, проблем со Gainward GeForce3 PowerPack Ti/450 64MB на Asus TUSL2-C откога ќе ја поставам картичката и ќе инсталирам драјвери мониторот не се стартува. Без инсталирани драјвери си работи нормално. Ако некој наоѓа предизвик во овој проблем и знае да го реши однапред му благодарам.
Поздрав!
 

asez

Intern
20 септември 2007
10
0
Ова е конфигурацијата:
Asus TUSL2-C
Celeron 950MHz
384 MB SDRAM PC133
40 GB HDD Segate
.................
Monitor: LCD Dell 1907FPt
 

asez

Intern
20 септември 2007
10
0
ma kolku drajveri ja staviv/smeniv ne biva. Na druga masina raboti
na mojava masina so drug monitor isti problem |-)
 
M

Mr.Alien

Гостин
Кога не се инсталирани драјверите на картичката, истата работи со генеричките драјвери од оперативниот систем, кои се доволни само за основен приказ на слика на мониторот.
Целосна функционалност се постигнува со инсталација на наменските драјвери. Кај тебе во тој момент се јавува конфликт.
Две причини кои ми паѓаат на памет во овој момент се:
1. Да не си додавал ТВ или некоја Video Capture картичка? Тука е можен конфликт со драјвери. Ако не, погледни под 2.
2. Како што ти кажа и taranenik, стави друга картичка. Ако се јави истиот проблем, а не е причина ништо што е наведено под 1., тогаш имаш проблем со AGP слотот. Исправноста на SouthBridge чипот (кој го "има под свое" AGP слотот) можеш да ја провериш со тест апликации кои мерат брзина на впишување/читање во и од хард диск, како и трансфер на податоци помеѓу хард дискови, или хард диск и на пример, екстерен хард или УСБ стик.
Од постари драјвери ти ги препорачувам Detonator 30.82. Проверено добри и стабилни.
 

asez

Intern
20 септември 2007
10
0
Kartickata raboti na druga masina, mojava masina raboti so druga AGP kartica (momentalno so Inno GeForce 256 32MB so nejzini drajveri) => mora da e do drajverite pa kje probam so preporacanite Detonator 30.82.
Fala na site, ne ve maltretiram povekje, ako ne radi vo sledniot obid, ide u kanta Gainward-ot.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Пред да ја фрлиш, кажи каде се наоѓа кантата во која сакаш да ја фрлиш :LOL:.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Што направи со картичката? До драјверите е или веќе лежи упокоена во некој контејнер?
 

asez

Intern
20 септември 2007
10
0
Probava i so Detonator 30.82 ama pod Windows XP ne raboti, ni da cue!!
Ama raboti bez problemi so UBUNTU 7.10 :))
 
M

Mr.Alien

Гостин

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.510
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно