• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со формат на Vista Ultimate

  • Ја почнал/а темата
  • #1

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Прво да наведам дека компјутерот не е во Македонија и немам никаков физички пристап до него.

Проблемот е што неможе да се форматира.

Доколку корисникот стави :

1. бутабилно виста cd, тоа се бутира најнормално ( press any key to boot from cd ) како и пред секој формат, но после тоа повторно вистата се крева, значи не почнува процесот за инсталирање/поправање.

2. бутабилно xp cd, исто како и со виста - се бутира но не почнува процесот за инсталирање/поправање.

3. оригиналното Vista Ultimate cd не ни се чита..

PS. first boot device и Second Boot Device си се во ред.

PPS. Искуство со некоја програма за форматирање? Јас му ја предложив Partition Magic да проба.. Па, ќе видиме..

Разбарав и на некои англиски форуми, но никакво решение не се најде.. Многу луѓе имаа проблем со форматирање на Vista Ultimate буквално со истиов проблем.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Тоа значи дека не му е во ред цд-то.И нека проба со Partition Magic што си е сигурно си е сигурно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Тоа значи дека не му е во ред цд-то.И нека проба со Partition Magic што си е сигурно си е сигурно.
По што откри?

Како што кажав, пробал да бутира неколку цд-а ( xp, vista, Vista Ultimate ) не е можно сите до едно да не се во ред..

Значи доволно е да наведите каква и да било програма за форматирање.. Податоците во компјутерот не се битни, само тој оперативен некако да се тргне..

Се надевам дека Partition Magic би му го решил проблемот..
 
M

Mr.Alien

Гостин
Што се замара.....нека го шибне хардот на друг компјутер како SLAVE и нека го исформатира/избрише партиции.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Линукс бутирај, со fdisk/cfdisk избриши све живо и диво на хард-диск и пробај пак да инсталираш виста

Или користи gpaerted од Ubuntu live ЦД-то
 
M

Mr.Alien

Гостин
Да бре, заборавив на Knoppix и ова....како се викаше....Јебанту....или слично....Комплетен систем на еден диск, со ОС, апликации, алатки, се дига од диск, нема потреба од инсталација.....
 

digitalmartin

Intern
10 јули 2007
76
3
designs.blog.com.mk
jas nisto ne razbrav, so saka da napravi toj? saka da ja formatira Vistata Ultimate i da stavi nov operativen sistem ili...? Pri instaliranjeto na Vista koga ke ti dade moznost da biras kade da go instaliras na koja particija od diskot dolu se klika advanced tools za na diskot i taka si formatiras koja particija sto sakas,vo slucaj koga ke trgni bootabilnoto cd ako stanuva zbor za instalacija na Vista.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
@digitalmartin
Незнам што тука не ти е јасно.. Убаво имам објаснато:
Проблемот е што неможе да се форматира.

Доколку корисникот стави :

1. бутабилно виста cd, тоа се бутира најнормално ( press any key to boot from cd ) како и пред секој формат, но после тоа повторно вистата се крева, значи не почнува процесот за инсталирање/поправање.

2. бутабилно xp cd, исто како и со виста - се бутира но не почнува процесот за инсталирање/поправање.

3. оригиналното Vista Ultimate cd не ни се чита..
Кој дел не ти е јасен?

Ps. Темава е отворена на: 22-08-08
Следниот ден јас му предложив Particion Magic.. Веројатно веќе проблемот е среден.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,998
Мислења
854,407
Членови
29,630
Најнов член
kiko1337x
На врв Дно