1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Problem so forma

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од Electronic, 16 Септември 2019.

 1. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Sakav da formatiram laptopot (ne e prv pat formatiran) naidov na ovoj problem :Windows cannot be installed to this disk. The selected disk is of the GPT partition style.

  Posle toa pobarav solution na google i go napraviv ova :

  Step 1 Press keys Shift + F10 when you see the "The selected disk is of the GPT partition style" error during system installation, which opens Command Prompt. If that does not work, please go back to the first screen of the installation and press Shift + F10.

  Step 2 Type diskpart in the command prompt and press Enter.

  Step 3 Type command list disk and press Enter, which lists all disks connected to your computer.

  Step 4 Type select disk # and press Enter. Replace # with the disk number representing the hard disk which is of GPT partition style.

  Step 5 Type clean and press Enter. This command deleted all partitions and data from the selected disk.

  Step 6 Type convert mbr and press Enter. This command convert disk to MBR format. You can exit Command Prompt when you see "DiskPart successfully converted selected disk to MBR format".

  Otkako go zavrsiv ova se restartira i mi pokaza crn ekran so poraka:
  reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

  Vo biosot se e podeseno kako treba
  1 boot e hdd no sepak ne go cita hdd
   

  Прикачени датотеки:

 2. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Па сега треба усбто да го ставиш како 1 boot
  Ако не го препознава usbto може треба нешо legacy да уклучиш таму у bios
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Prvo e staveno usb pa 2 e hdd i 3 boot e cdroom. Isto pa ne cita
   

  Прикачени датотеки:

 4. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Од што инсталираш, диск или усб ?
   
 5. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Od usb, formatirav na drugarmi preska pc i vikav uspat i laptopo da formatiram. Usb treba da e ispravo botirano
   
 6. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Со што го правеше бутабилно усбто ?
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
 8. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  baraj legacy u bios
   
 9. it_boy

  it_boy
  Gaining Experience

  495
  415
  9 Јули 2018
  Машко
  кога ќе стигниш до Where do you want to install Windows? одбери го хард дискот и delete мани на сите партиции (се ќе биде избришано!!!) и кликни после на New и автоматски ќе креира партиции со мбр формат и пробмелот е решен
   
 10. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  уше да сфатеше ти дека он веќе конвертираше у мбр
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Грешката што ти ја дава значи дека твојот биос е сетиран само да бутира само на легаси биос мод али дискот - партиципацијата кај што пробуваш да го инсталираш виндовсот е сетиран на ГПТ. Пробај во биос да смениш од легаси во уефи и пробај да го инсталираш пак. Доколку таа опција ја немаш - тогаш најлесен начин ти е напрај го усб-то од ново али избери ГПТ место МБР во руфус.
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  да не имате пиено нешто?
   
 13. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Nemam nogu opcii u bioso mn e ednostaven
   

  Прикачени датотеки:

 14. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Кој модел ти е лаптопот?
   
  На Electronic му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Mislam deka ima smisla ova
   
 16. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
 17. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Има смисла да. Ти го направи дискот MBR (а беше ГПТ), сега треба да го направиш усб-то од ново али избери ГПТ место МБР во руфус. :D:D:D
   
  Последна промена: 16 Септември 2019
  bxxxn, Daniel86 и на farkizz им се допаѓа ова.
 18. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  643
  377
  5 ноември 2013
  Машко
  А да дадеш на некој дечко 500че и мирна глава на сите?
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Uber-

  Uber-
  Gaining Experience

  158
  150
  23 Август 2017
  Машко
  Занаетчија
  Откако го направи МБР, пак ти ја дава истата грешка при инсталација?
   
 20. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Ne e rabota za 500ce mislam deka e dobar problem so nogu retko moze da go resat, nekoj decko.. :D
   
 21. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Da sega diskot e fakticki MBR i usb e MBR verovatno, ali nezam zosto ne cita nisto
   
 22. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  Иди у security и изгаси safe boot а после у boot уклучи csm ако не е уклучено
   
 23. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  N
  Nemozam da dojdam do instalacija posto imam crn ekran i poraka : reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key
   
 24. Avid

  Avid
  Guru

  4,617
  6,971
  21 Јануари 2009
  РАДИ СЕКЈУР БУТ БЕ РАДИ ЛЕГАСИ/СЕКЈУР
  ТРГНИ СЕ ОД ТОА ADVANCED МЕНИТО ОД КОЕ ПУШТИ 2 СКРИНШОТА И ЧИТАЈ ГО МОЈОТ ПРЕТХОДЕН ПОСТ
   
  На Daniel86 и farkizz им се допаѓа ова.
 25. Electronic

  Electronic
  Intern

  39
  2
  28 Мај 2019
  Машко
  Se e napraveno kako treba isto e
   

  Прикачени датотеки:

Слични теми
 1. ChuleTheJudge
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,252
 2. swan
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,520
 3. Кристијан Про
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  549
 4. MarkoZ99
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,191
 5. d.zoki
  Одговори:
  21
  Прегледи:
  1,353
Вчитување...

Сподели

Вчитување...