• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со фолдери

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Од вчера нешто ми се шекна windows-от, можам да креирам shortcut од фолдери, ама кога пробувам да го отворам shortcut-ot се јавува access denied. Во исто време можам да го бришам или преименувам фолдерот, но неможам да го отворам преку тој shortcut. :lut2::lut2::lut2:

-имам full permission како user и owner, не е тоа проблемот

-Во скоро време го менував shell на директории во регистар, но не беше ништо поврзано со shortcut-и или слично, а и мислам дека после тоа работеше нормално, а и проверив уште еднаш дали има нешто чудно, нема.

-направив скан за вируси и сл. - нема

-нема ништо сомнително ни во start up и сл.

Има некој друга идеа?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #2

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Може да се затвори, сепак било до регистарот...
andrijeski беше принцот на бел коњ :D

kthxbai :D
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
За да не биде толку оскудна темава, за оние кои ќе имаат сличен проблем (а и да немаат), да не се збунат што всушност се случи, мало објаснување..

Кај Starbuck имаше некои порметувања на Windows регистрите, место кај се чуваат сетинзите и опциите на 32 битните windows оперативни системи..

Во случајов, пореметувањата беа во HKEY_CLASSES_ROOT\Directory па се договоривме тој дел од моите регистри да ги експортирам и пратам, а таа да ги стави кај неа :)
Тоа се прави на многу едноставен начин, ама сепак направив неколку screenshots бидејќи луѓето повеќе памтат слики одколку текст :)Значи, го стартуваме regedit, Start->Run-> "regedit" , ќе ни се отвори registry едиторот, ја лоцираме патеката на директориумот кој ни е потребен, кликаме десен клик и exportЌе не праша кај да го снимиме фајлот со екстензија .reg (кој обично е многу мал, во случајов 8KB), избираме локација и Save.Готовиот .reg фајл би можел да се спои со постоечки регистри од друг компјутер со windows xp оперативен систем, на исто многу лесен начин..
Го лоцирате фајлот, десен клик, mergeЌе не праша дали сме сигурни, Yes..
Играњето со регистрите во некои ситуации може да биде фатално за вашиот оперативен систем, затоа моја препорака ви е да не чепкате доколку навистина не знаете што правите..

Се надевам дека постов ќе биде од корист на некои со сличен проблем :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,097
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно