1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со find/replace во phpMyAdmin

Дискусија во форумот 'PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)' започната од skullmonkey, 16 oктомври 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,705
  2,808
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  ова постои во полетео колоната extra_fields но кога го ставам во квери ми дава 0 најдени.

  Еве го кверито:
  Код:
  update eusV2_k2_items set extra_fields = replace(extra_fields,'\r\n<script src=\"https:\/\/code.jquery.com\/jquery-3.1.0.min.js\"><\/script>\r\n','\r\n')
  Кај утињам?
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,235
  1,204
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  прво што ми падна на памет, кај ти е "where" условот.
  по мое би требало да биде:
  UPDATE table SET column = value WHERE column = key
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,592
  2,891
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  На сликава, имаш единечен па запирка па единечен, двата единечни замени ги со дупли и стај го пред запирката и таман ќе си

  [​IMG]
  Второто \r\n избриши и ќе го имаш стрингот ко горе
   
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,705
  2,808
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ви синтаксата нема грешка. Си работеше со зборови регуларни. Проблемот тука се косоте црти.

  Запирката нема врска. Тоа е што со што да смени. Во случајов треба на крајот да остане само - \r\n
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,592
  2,891
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  UPDATE eusV2_k2_items set extra_fields = '\r\n' WHERE extra_fields = '\r\n<script src=\"https:\/\/code.jquery.com\/jquery-3.1.0.min.js\"><\/script>\r\n'

  Не сум пред комп да пробам ама одприлика ова е тоа шо ти треба
   
 6. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,235
  1,204
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  ако добро сватив ти во extra_fields имаш повеќе текст не само еден и сакаш само дел да замениш/скратиш.
  ај пробај со двојни наводници почеток и крај, не би требало да пукне зошто внатре има ескејпери на двојниот.
   
 7. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  932
  1,071
  11 Март 2011

Сподели

Вчитување...