• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со explorer.exe

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Денес ми се појави еден чуден проблем кој досега не сум го имал порано.Вака се беше сосема океј кога одеднаш ми го снема старт менито и сите икони од десктопот.Пробував некако да го повратам но без успех и на крај го рестартирав компјутерот,и потоа се вклучи нормално.Но проблемот продолжи понатаму истото се повторуваше во временски интервал од неколку минути.Потоа дознав дека процесот explorer.exe некако се исклучил и морам постојано од task manager повторно да го стартувам.Знае ли некој како можам ова да го средам да не се исклучува:isplashen:?
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Сигурно некој програм на тајмер го гаси. Провери ги процесите 1 по 1 во Гугл, ако некој неможеш да го најдеш, пиши го тука.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Сигурно некој програм на тајмер го гаси. Провери ги процесите 1 по 1 во Гугл, ако некој неможеш да го најдеш, пиши го тука.

Ги гледав сите се оние нормални плус некои од некои програми што јас сум ги инсталирал а нема врска со никакво одбројуванње:isplashen:
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Пробај ,скенирај ги регистрите.Ако не се поправи тогаш изврши Repair инсталација за виндовсот,тогаш би требало да биде ОК.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Start -> Run -> regedit

После ќе одиш HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows NT, Current Version, Winlogon и од десна страна малку подоле на прозорецот имаш Shell, стини два пати на него и ако не е explorer.exe, или нема ништо, стави explorer.exe


Незнам дали ова ќе го реши твојот проблем, но можеби е тоа.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Само Format и инстлирање од поново e лекот, мислам, не сум сигурен. Знам истово му се има случено на еден другар и колку што знам имаше нешто избришано од Windows фолдерот.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Филип стандардна процедура за средување на машината бклучува и скенирање за вируси. Дали скенираше, сепак мислам дека ова е некој вирус.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1,120
547
Филип стандардна процедура за средување на машината бклучува и скенирање за вируси. Дали скенираше, сепак мислам дека ова е некој вирус.

И јас се сложувам со тебе. Пробај со Kaspersky Internet Security. И нема да биде лошо да форматираш и да преинсталираш се, зашто многу тешко се чистат вирусите, освен со Kaspersky се разбира :))
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
@ekonomist
Не мора да значи само касперски дека врши работа. Јас лично Bit Defender го преферирам зошто само со него успешно го имам избришано win32.brontok. Но да не бегаме оф топик ако сакаш да искоментираш за некој антивирус и воедно да си гласаш за тоа кој антивирус го користиш оди ОВДЕ
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Тоа комотно може да биде некоја апликација за заебанција, бидејќи се пишува со 2 реда код.

За секој случај, иди Run -> msconfig и во Startup табот, види се што си се вклучува со компјутерот. Ако имаш многу, би ти препорачал да ги одштикилираш сите освен Анти Вирусот и ctfmon.exe (иако можеш и овој), да рестартираш и да видиш дали го нема проблемот.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Само Format и инстлирање од поново e лекот, мислам, не сум сигурен. Знам истово му се има случено на еден другар и колку што знам имаше нешто избришано од Windows фолдерот.

Не мора да го форматира за да го поправи,може да покрене Repair инсталација за виндовсот и сигурно ќе се поправи.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Нека се јави Филип што направил, доколку не му помогнало ни едно од наведените погоре, па тогаш зборувајте за други решенија.
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Jas go imam istiot problem na Windows..

Jas povremeno problemot go resiv vaka :

Odis CTRL-ALT-DELETE vo procesi
pisuvas new task i pisuvas explorer.exe mu davas prioritet vo real time i imas edna do 2 minuti explorer... :)

A mozno e da e do servis pakot, aj da snimam 3
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
епа нека кажи ако не како го опраил и јас страдам од истото.....
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
izgleda ne mu se priklucuva od stranstvo :D

tuku ako nekoj znaj za to neka pee oti stvarno me nervira, rabotam na Linux ama nemozam da zameneam Dreamweaver zatoa.


Toa go probav so procesite
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
izgleda ne mu se priklucuva od stranstvo :D

tuku ako nekoj znaj za to neka pee oti stvarno me nervira, rabotam na Linux ama nemozam da zameneam Dreamweaver zatoa.


Toa go probav so procesiteГи проба сите начини кои се наведени погоре ?

Ако не, ќе бараме друго чаре.
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
Пробав со скенирање на регистрите.... арни се
Пробав со правење апдејт на инслација...во ред
Пробав со правење repair на инсталација и со копирање на explorer.exe и тоа во ред
Пробав со бутирање на Мулти бут цеде и тоа не чини
Скенирам со антивирусни Битдифендер, Нод, Мекафи и сл.... во ред
Исклучив се од старап и пак ништо........

Гуглав и пак ништо ??? ЧАРЕ
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Start -> Run -> regedit

После ќе одиш HKEY_LOCAL_MACHINE, SOFTWARE, Microsoft, Windows NT, Current Version, Winlogon и од десна страна малку подоле на прозорецот имаш Shell, стини два пати на него и ако не е explorer.exe, или нема ништо, стави explorer.exe


Ај пробај со ова ?
 

kic_pp

Intern
6 мај 2007
30
0
pomaga i ova :

Simnuvas Malwarebytes' Anti-Malware
Instaliras
Skeniras i brisis se sto izleguva
Restartiras kompjuter
Skeniras so nekoj antivirus
Brisis ako najdi nesto i
teras

---
Ova da ti bidi nekoj Malware koj vo registrite vo HKEY LOCAL MACHINE WINLOGON DEBUG SHELL

mesto explorer.exe menuva exsplorer.exe
 

uradi_sam

Gaining Experience
30 јануари 2009
179
110
Скопје
verojetno e nekoj malware skeniraj so avast na boot ako fati neso, ili najsigurno formatiraj, ama preporacuvam od iskustvo cel kompjuter da formatiras C,D,E poso pak ima sanasa ako e neso novo i ne go fakaat seuste definiciiite da ostane .... pozz
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,962
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно