• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со exclusive.com.mk

  • Ја почнал/а темата bons
  • Време на почнување
  • Ја почнал/а темата
  • #1

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Погледнете што ми јавува на IE Кога ќе отидам на exc.com.mk..додека мозилата потполно се укочува...дали е проблемот до мене или истото го јавува и кај вас??
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Брат на сликава пишува дека настанот е откриен во WINDOWS фолдерот. На rundll32.exe фајлот, да не си имаш ти вирус во компјутерот?
П.С. Извинете ако грешам.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Мое извинување бонс... и кај мене НОД јави неавторизиран пристап такореќи ВИРУС


 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Da... Stranava ima premnogu virusi..


Samo shto ja otvoriv, bitdefenderov otkri okolu 20-tina na stranava.. Nemozhev da go smiram dodeka ne ja iskluchiv stranava..
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Дали го знае некој мејлот на админот, нека му пише дека страната му е пуна со вируси како кошница со пчели.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Брат на сликава пишува дека настанот е откриен во WINDOWS фолдерот. На rundll32.exe фајлот, да не си имаш ти вирус во компјутерот?
П.С. Извинете ако грешам.
Kako edno pojasnuvanje.. So samoiot vlez na strana, avtomatski se spushta temp ( privremen fael ) koj e inficiran.. Zaradi toa infekcii nastanuvaat i so samoto vleguvanje na nekoi strani, bez da se downloadira neshto..
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Баш ме интересира што ќе кажат корисниците на Kaspersky :rolleyes:
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Bas na eden drugar so koristi kaspersky mu rekov da proveri ..i kaspersky go pronajde :) taka da fuzy nemaj gajle iako koristis bitdefender slobodno mozes da go zamenis so kaspersky ili ne ? :):)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Bas na eden drugar so koristi kaspersky mu rekov da proveri ..i kaspersky go pronajde :) taka da fuzy nemaj gajle iako koristis bitdefender slobodno mozes da go zamenis so kaspersky ili ne ? :):)
nope.. defenitivno ostanuvam na bitdefender.. Ne go menuvam vo nikoj sluchaj.. barem za sega :D

offtopic:
Congratulation Psychoo.. You are junior now! That was your first wish :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
И јас користам Kaspersky, меѓутоа ми е конфигуриран се што е сомнително да блокира и да не ми досаѓа со pop-up, па ми ја отвори страната, а таква датотека како во претходните слики не се креираше. Затоа ме интересираше како реагира кај другите, ако може некој што има Kaspersky да стави еден screenshot добро би било.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
И јас користам Kaspersky, меѓутоа ми е конфигуриран се што е сомнително да блокира и да не ми досаѓа со pop-up, па ми ја отвори страната, а таква датотека како во претходните слики не се креираше. Затоа ме интересираше како реагира кај другите, ако може некој што има Kaspersky да стави еден screenshot добро би било.
Pa kako shto reche @Psychoo deka virusot bil otkrien, znachi verojatno kaj nego ( odnosno kaj negoviot drugar :) ) se ima pojaveno pop-up deka virusot e pronajden..
Inaku, osven za kaspersky bash me interesira reakcijata na korisnicite i na ostanatite anti-virusni kako avg, avira, norton.. i posebno me interesira reakcijata na korisnicite od novata Live OneCare od Microsoft..
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5

Еве и кај мене го покажа истото... Си имат проблеми они од дамна... Имаше дури и во весник нешто веб админ бараа... ама како што гледам гола вода... :p
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
op, ete go i avast vo listata na strelcite..
Ostanati anti-virusni koi shto se ochekuvaat na celta se:
AVG ; Trend Micro ; McAfee ; Norton ; Panda i do posledno mojot najsumnitelen "Windows Live OneCare" :)

Ajde be lugje vkluchete se vo diskutijava.. Ova mozhe da mu pomogne na nekoi pri dilemata za izbor na anti-virusna..
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Се работи за кинески хакери... Немам време а и мрзе ме да копам сега, а и бтв немам и никаква корист пак од тоа.
атак-от доаѓа од страницата ririwow.cn а има и некој текст таму демек фак мак нешто се замислуваат...:p
Домаинот и е купен од кина, легално. Може админот од ексклузиве да им пише жалба...:p Или пак ако е паметен нека превземе сам акција...:bravo:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Eве што пишува на страната...ризикував ама вредеше инаку и таму откри нод малверзации :D

 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Dechkovo mnogu ufilman mi deluva.. Neznam shto dobiva so toa, osven nekakov vid rizik.. No toa e toa.. Mora da ima i takvi..
btw. pominaa 5 chasa i nikakva reakcija od chlenovite na ostanatite anti-virusni.. Neznam na shto ukazhuva toa.. Dali deka nivnata AV ne go detektira virusov, gi mrzi da proverat, ili voopshto nikoj ja nema primeteno temava..
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Dechkovo mnogu ufilman mi deluva.. Neznam shto dobiva so toa, osven nekakov vid rizik.. No toa e toa.. Mora da ima i takvi..
btw. pominaa 5 chasa i nikakva reakcija od chlenovite na ostanatite anti-virusni.. Neznam na shto ukazhuva toa.. Dali deka nivnata AV ne go detektira virusov, gi mrzi da proverat, ili voopshto nikoj ja nema primeteno temava..
Што добива? Епа вака... Сега анти вирусот детектира така? А додека да почнало да го детектира, знаеш колку системи се заразени? И еве, не верувам дека сите анти вируси го детектираат овој атак, така да има корист. Им ги користи нивните машини за негова одредена цел/ или повеке цели. А експлузив е заразен ненамерно, а виновен е самиот админ поради ова:spienje:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Znam deka ima mnogu zarazeni sistemi predhodno.. Znam deka mnogu ne go detektirale, a nekoi i sega ne go detektiraat..
No, dali mozhesh da mi navedesh barem edna od celite sho mislish deka samiot attacker gi dobiva so ova? Shto ima toj korist dokolku nekoj ima virus vo kompjuterot, i koj za rok od 10-tina saati kje stane detektirliv.. Ako zememe vo preglet deka golema masa lugje celo vreme rabotat na otkrivanje novi virusi i nivno odstranuvanje taka da, za toj kratok vremenski interval, samiot attacker nishto nemozhe da dobie..
+ ovie 2 ili kolku i da se virusi kolku shto znam se podolgo vreme poznati.. Vo sluchajov samo se podmetnati na stranava..
а виновен е самиот админ поради ова
tochno.
ps. ne go zaboravaj rizikot shto samiot attacker mozhe da go snosi so ova.. Vo momentov e period kade shto vladeat zakoni.. Mozhebi vo Makedonija toa ne se gleda tolku, no nekade i toa se gleda, i skapo se plateni tie nepromisleni zlonamerni napadi.
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Брат, некој си нема работа и гледа само да наштети. Дали може нешто да направи или не со тој вирус, незнам а и не ме интересира доколку не го закачам и јас. Инаку секој вирус си има одредена цел. Неколку цели се: Спамирање, кракирање на некој сигурносен систем, досирање на владен систем и слично. Ама, и хакерите веке се паметни. За џабе и они не работат веке. Секој гледа нешто корист да има. И верувај ми, тие луѓе како што велиш што седат на голема маса и откриват вируси ништо не можат се додека не допрат до структурата на вирусот. А да допрат, па и не е толку едноставно нели? Кога ке допрат до вирусот, веке ке бидат заразени неколку милиони системи, а знаеш дека откако ке ти влезе некој вирус тешко го напушта системот? И, многу ретко си заминува без последица на твојот систем. А, доколку сакаш да ја дознаеш точната цел на овој хакер, пиши му емаил на [email protected]
Доколку ти одговори кажи ја целта овде и мене ме интересира:p

COMANDER, под хитно смени ги сите лозинки на моменталните страни каде што си бил логиран, или на страни што не си бил одлогиран при прегледот на оваа страна, бидејки во кодот приметив јава скрипта која ги краде cookies.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Благодарам леопард, макар што чисти cookies ова после секое исклучување од страна. (барем така мислам дека ми е наместено)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
860,992
Членови
29,910
Најнов член
Bender
На врв Дно