1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со ЕВН акаунт

Дискусија во форумот 'Останато' започната од NecrotoX, 6 Декември 2013.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Ме интересира зошто? Барем да не беше констана процентуалност туку да се движеше по некоја нелинеарност.

  Пример сум потрошил скапа + ефтина струја збир 2000, 33 посто се 600 денари.

  А сега зимно време ако потрошам 6000, 33 посто ми се уште 1800 денари. И ддв на тоа кога ќе ставиш огин и пламен е.
   
 2. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  216
  237
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Тоа 33% плаќаш за ангажирана моќност или како што сум запамтил, плаќаш затоа што ја имаш кога сакаш и колку сакаш. :D
   
 3. valepop

  valepop
  Intern

  63
  20
  13 Декември 2013
  Женско
  од тие 33% што одат во евн,гарант % зема владата.односно евн мора да даде на владата.
  и кога веќе ти дава струја,нормално е да ти даде колку и кога сакаш да ја користиш :) ова е нормално,се подразбира.
  смешно е да ти даде приклучок а да немаш струја кога и колку сакаш.нема логика.

  само спас е владата да го намали ддв то од 18 на 5%
   
  На maci му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  216
  237
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Во однос на било која стока....плаќаш па добиваш.Хипотетички муабет...На пример ти треба струја за едно пола саат, се јавуваш во ЕВН и викаш: Дечки, за 15 мин пуштете ми 12KWh, тие ти викаат, во ред ќе те кошта толку и толку, ставаат јаглен во термоцентрала, таа врти колку за 12KWh и ти ги пуштаат на тебе. Во овој случај не плаќаш 33% ангажирана моќност и они не губат ништо . Другата варијанта е они стално ложат јаглен и прават струја без разлика дали тебе ти треба или не, наплаќаат 33% плус ама ти си штракаш кога сакаш без на никого да се јавиш...Така јас мислам дека функционираше. (разбирам дека има хидроцентрали, ама со јагленов е полесно за разбирање)
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 5. valepop

  valepop
  Intern

  63
  20
  13 Декември 2013
  Женско
  нешо,од прилика се знае колку користи KW едно просечно семејство.и може да си го планираат произвоството.
  а вишокот го продаваат на други системи.
  и овие 33% се премногу.
  тогаш нека ги стават директно во цената ,немора да пресметуваат + 33%.
  или цената нека е ниска за да може да кажуваме колку ефтна струја имаме,нај ефтина во европа.
   
  На maci и kirev им се допаѓа ова.
 6. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  216
  237
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Јас не ги бранам :D, ме интересираше многу зашто одат тие 33% и тоа беше некое квази објаснување. Едно време беше забранета таа ставка да се става на сметките, или јас така памтам, ама одкако ја земаа ЕВН пак се врати, тивко и нечујно. Чудно е што кога сите кажуваат колку кошта струјата кај нас се зема нето вредност без тие 33%. А дека тоа може да се бапне во цената по киловат држи вода, ама тогаш "ЦЕНАТА НА СТРУЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА НЕМА ДА БИДЕ МЕЃУ НАЈНИСКИТЕ НА БАЛКАНОТ"...така ќе одат насловите во весници.
   
  На valepop му/ѝ се допаѓа ова.
 7. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Кај нас за цена на киловат час се зема нето вредноста без активна моќност од 33% и ддв од 18% кој се додаваат подоцна, затоа ја рекламираат како најниска цена на Балканот па и во Европа ,но кога ќе се додадат тие имаме цени повисоки и од Словенија ако не се лажам (правев некој пресметки некогаш поодамна кога рекламираа по весници дека сме имале најниска цена во Европа).
   
 8. Nutelo

  Nutelo
  Intern

  14
  9
  23 Декември 2013
  Машко
  Ангажирана моќност 33% мислам дека им е важно на фирмите, големи потрошувачи, а зошто плаќаме ние како домаќинства не се знае. Треба да се види по другите европски држави како е. Ако има правна основа секако дека ЕВН ќе си наплаќа, нема да се откаже од парите. Исто како на времето телеком со манипулативниот трошок што ни го наплаќаа, па потоа испадна дека не смеат да го прават тоа! :)
   
 9. Neso

  Neso
  Gaining Experience

  216
  237
  14 Јуни 2008
  Машко
  Montazer
  Neli sega od 1 April ke ima nekakva liberalizacija Na pazarot Na el energija pa ke vidime kako stojat rabotite
   
 10. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,306
  4,523
  18 Септември 2013
  Машко
  Ај вака со јагленот. Нека биде он деманд струјава, па да видиме дали помалце ќе ги кошта кога ќе треба да плаќаат вработени да се достапни за да ложат јаглен.

  Второ, они немаат загуба што произведуваат струја туку напротив и кусо се стално. А ако имаат вишок ја продаваат.

  Трето, како што кажаа членовите може да се направи статистика колку се троши во просек и да планираат (што веќе мислам дека го прават). И ред други работи има кои не прават логика во сето ова.
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,085
  4 Септември 2008
  Ова е од друга страница, некој коментирал за ангажираната моќност:

   
  Војвода, Neso, daci92 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Phillip

  Phillip
  Intern

  14
  1
  25 ноември 2015
  Машко
  Здраво. Имам еден проблем кој настана при онлајн плаќањето на ЕВН сметка. Кога ја платив сметката ми се појави инфо дека деталите во врска со плаќањето ќе ги најдам на мојата мејл адреса. Меѓутоа, мејл адресата со која се имав регистрирано била блокирана и успеав да ја вратам со код преку мобилен но кога влегов во мејлот, немаше ништо пристигнато од ЕВН. Е сега не знам дали потврдата за извршеното плаќање не е испратена или е испратена но не пристигнала поради тоа што мејл адресата беше блокирана. Каде да се обратам во врска со овој проблем?
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 13. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,055
  3,128
  2 Септември 2012
  Машко
  Батали ти меил стигнал не стигнал.
  Ке видиш на изводот од картичката дали ти се земени пари и дали се префрлени на ЕВН.
  Ако се, фала "ногу" и пријатно. :)
   
  На Phillip му/ѝ се допаѓа ова.
 14. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Прати ми број на корисник по ПП. Можеш и на [email protected] да пратиш мејл, или да се јавиш на 0890 88888.

  Sent by me
   
  На Phillip му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  408
  212
  18 Март 2015
  Машко
  Во случај да си одговорен за сајтот во ЕВН, ургирај да го оправат! Ужасен е! Она кодот доле од 18 пати еднаш го прифаќа.
   
 16. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Одамна не сум веќе директно надлежен за тоа, мое беше да се погрижам да се реализира во рамките на можностите и неизбежните рестрикции и ограничувања... И ова е подобро од Captcha-та на самиот старт, е таа беше криминално лоша.

  Секако малку се инертни промените, мора особено внимание да се обрне на безбедноста (лични и финансиски податоци), а тука се корпорациските и групациски стандарди, па не може баш по желба да менуваш или имплементираш новини и features.

  Да не тапам, ќе зборнам што опции се прифатливи наместо оваа Captcha - може има некоја алтернатива.

  Sent by me
   
  На Krkac и stefan_mkd им се допаѓа ова.
 17. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  I da moze da se downlodirat smetkive vo PDF format i toa ako se dodade ke bide perfektno
   
  На Dinamit му/ѝ се допаѓа ова.
 18. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  И тоа беше план за фаза 2 - а во меѓувреме, регистрирај се за е-фактура :)
   
 19. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,554
  4 ноември 2013
  Машко
  Според мене топ си е све, не треба да има чуда на сајтот, прегледен е и едноставен, секогаш добивам маил за платена фактура (кликам на плати и после нецела минута ми стига маил за извршена уплата) и секогаш си добивам фактури на маил, ма не чепкајте ништо :)
   
 20. stefan_mkd

  stefan_mkd
  Gaining Experience

  408
  212
  18 Март 2015
  Машко
  Супер! Тоа беше и одговорот што го очекував.

  Како и што кажа членот погоре, супер би било доколку сметките ги има во ПДФ и имаш пристап до стари смети. Сега имаш пристап до сумата на најновата
   
 21. xdrulz

  xdrulz
  Intern

  3
  0
  14 Септември 2017
  @omegaRED

  i jas go imam istiot problem
  Корисникот е заклучен
  ima li chare za mene
   
 22. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,445
  10,309
  23 oктомври 2012
  Машко
  Мене ме интересира зашто нема наин да ги видиш старите сметки. Омега?
   
 23. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,281
  2,646
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Ќе пренесам до колегите, па ќе те информирам.

  За жал web service-от кој ни го стави на располагање испорачателот на софтверот е ограничувачкиот фактор за ова... Планирано е да се надгради и прошири, но кога...
   
  На Krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  553
  323
  5 ноември 2013
  Машко
  Ке се среди се скоро, утре треба да биде се во ред. Имаше надградба на софтверот и затоа
   
 25. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,379
  3,701
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Вие се жалите оти има струја нон-стоп кај вас и трошете секоја ден струја за бањање по 2 пати на ден , и 300 глупости што не се неопходни . А јас што да речам кај мене кога и да заврне струја немам по 8-9 часа . Кога и да се јавам во евн техничка служба за дефекти викаат дека екипи се на терен за санирање на дефектот. Ај да е еднаш месечно не е проблем али сеа идаат сезоните на дождовите и се плашам да не немам секоја 2ра ден струја како у претходните години. Пред 4 години 2 недели немавме струја и пак не се жалам. Евн ако не сте знаеле поголемиот дел од трансформаторите му се од пред 20-30 години и немаат ништо сменето во поголемиот дел од мк особено кај нас уште од времето на тито. Освен што ги сменале бандерите со бетонски другото ништо не е чепнато. бандера дрвена до пред 2 години се нишаше ко сува гранка кога и да дувнеше ветар му 10 пати пријавував у евн за да ја сменат му требаше цели 8 месеца за да на крај да дојдат да ја сменат. А за исклучување после 2-3 месеца неплатени сметки редовни се . Тоа се араами ангажирани од уште поголеми араами . Ништо поарно не се од тие политичарите. И плус плаќам за јавно осветлување по 150ден на општината а 5 улици никаде немаат светла 3 месеца по ред и цело време у темница идам.
   
  На Krkac, xenon, DonFrozex и уште 3 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. skullmonkey
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,204
 2. talamasca
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,155
 3. Ghost
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,799
 4. Сине13
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,823
 5. Smoking4e
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,402
Вчитување...

Сподели

Вчитување...