• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Epson Stylus R320

Amazonce

Intern
2 мај 2007
19
0
www.amazonce.amazon-r.com
Здраво на сите,
Имам печатач Epson Stylus photo R320, имам проблем со него. Пред неколку дена почна боите да ми ги штампа некој потемни, некој посветли, незнам што му е маката, све пробав ама ништо не му помага. Има ли некој кој се е соочувал со истиот проблем или пак го знае лекот?

Благодарам однапред.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
899
74
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Случајно да не ти се потрошиле основните бои затоа кога се потрошени основните бои почнува да меша од другите бои.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Инкџет печатачите имаат една маана ако подолго време не си го работел, можно е да се засушила бојата на отворите на главата на печатачот. Пробај да направиш Head cleaning, односно да ја исчистиш главата на печатачот. Јас го имам овој проблем со Epson Stylus С48, и затоа ако подолго време не го користам, барем го уклучувам на неколку дена.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Тој е со 6 кертриџи така? Пушти на хартија да ти ги иштампа само основните 6 бои и ќе видиш која боја ти фали (засушена, потрошена).
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Инкџет печатачите имаат една маана ако подолго време не си го работел, можно е да се засушила бојата на отворите на главата на печатачот. Пробај да направиш Head cleaning, односно да ја исчистиш главата на печатачот. Јас го имам овој проблем со Epson Stylus С48, и затоа ако подолго време не го користам, барем го уклучувам на неколку дена.

И јас морам да го сторам истото со Epson Stylus C46
 

DoomiX_MDK

Gaining Experience
9 април 2007
174
109
Инкџет печатачите имаат една маана ако подолго време не си го работел, можно е да се засушила бојата на отворите на главата на печатачот. Пробај да направиш Head cleaning, односно да ја исчистиш главата на печатачот. Јас го имам овој проблем со Epson Stylus С48, и затоа ако подолго време не го користам, барем го уклучувам на неколку дена.
i jas imam C48 i pred nekolku dena mi se javi istiot problem. 10 pati mu pustiv Head Cleaning i nakraojt odvaj se sredi, i mastiloto mi otide vo cistenje i sega treba da kupam novo:( Najglupata stvar e so koga mu klikas Head Cleaning nema opcija da se cisti samo crnata boja , tuku ti go trosi i drugiot kertridz, taka da drugiot mi padna na pola. Glupa stvar.
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Во 99,9% од случаите со инкџет печатачите е засушување на бојата, па така најверојатно и кај тебе тоа е проблемот.
Воопшто невреди да се инвестира денеска во инкџет печатар при вакви цени на ласерските. За предностите на ласерските да не зборуваме, верувам дека на сите ни се познати
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Во 99,9% од случаите со инкџет печатачите е засушување на бојата, па така најверојатно и кај тебе тоа е проблемот.
Воопшто невреди да се инвестира денеска во инкџет печатар при вакви цени на ласерските. За предностите на ласерските да не зборуваме, верувам дека на сите ни се познати

До некаде си во право, меѓутоа има луѓе коишто дома печатат 2-3 пати месечно (како мене) и не знам дали се исплаќа да се зема ласерски принтер. Јас имам HP DeskJet D1360 и супер ми врши работа, боите не ми се запекле сеуште, иако некогаш не печатам и два месеца, а и да се запечат новите бои одат се нови глави, така да за домашна употреба супер е.
 

Amazonce

Intern
2 мај 2007
19
0
www.amazonce.amazon-r.com
Вака,
Печатам на него секој ден и сите основни бои ми се чисти нема ниту една запечена... сеа незнам што е проблемот коа печатам
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно