• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Epson Stylus DX4200

  • Ја почнал/а темата
  • #1

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
Јас имам Epson Stylus DX4200. Само што имам проблем кога го приклучам со компјутерот не ми го признава односно ми го признава како Unknown Device. Ако сакам да ги инсталирам драјверите преку Control Panel ми вика This Device is Working Properly. Ако ставам преку CD-то пак тогаш не може да го пронајде. Што да правам ????
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Има упатство. Извади го УСБ кабелот од принтерот (не го уклучувај). Стартувај го визардот за инсталација, инсталирај ги драјверите и кога ќе ти побара да го вклучиш принтерот вклучи го. Ке заврши инсталацијата и треба да работи на нареден рестарт.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Деинсталирај се што потсетува на EPSON, исчисти ги регистрите од остатоците на инсталцијата (Run>Regedit), рестартирај.
После тоа, сосема исклучи го принтерот од компјутер. Инсталирај драјвери од ЦД-то, и кога ќе то го побара принтерот, тогаш уштекај го и вклучи го.
А пред се провери да не ти е исклучен овој сервис
Control Panel>Administrative Tools>Services, и пронајди го Print Spooler. Ако не е на Automatic, нагоди го на Automatic и по потреба вклучи го мануелно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,772
Мислења
850,264
Членови
29,470
Најнов член
drukqs
На врв Дно