• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со енкодингот

  • Ја почнал/а темата
  • #1

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
Инсталирав СМФ форум и пхпбб форум но , пак го имам истиот проблем , Кога пишувам со Македонска подршка се јавувет прашалници:D ПОМОШ

 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
види дали базата ти е на utf-8 unicode

COMANDER ме претече

погленди во cplanel или кај си ја креирал базата на кој стандарт е ставена

доколку не е на uft-8 стави ја на тој
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
еве скрин од базите , само како да им го сменам енкондингот :S
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
probaj gore desno ima eden tab operations после малку подоле collation смени го во utf 8 vidi dokolku saka
ако не сака најдобро е креирај нова но сега да ти е utf8
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
probaj gore desno ima eden tab operations после малку подоле collation смени го во utf 8 vidi dokolku saka
ако не сака најдобро е креирај нова но сега да ти е utf8
пробав така , ама пише дека само базата е утф 8 , но табелите внатре си се по старо со latin1_swedish_ci ,. Стварта е шо скриптава сама ја креира базата и табелите/.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
skripta ne ti ja kreira bazata tuku samo tabelite vo nea
ај пробај со друга инсталација на phpBB но симни ја од официјалниот сајт
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

bobanmak

Intern
17 јануари 2008
45
0
skripta ne ti ja kreira bazata tuku samo tabelite vo nea
ај пробај со друга инсталација на phpBB но симни ја од официјалниот сајт
преку Фантастико ги инсталирам затоа автоматски и базата и табелите се креирет , ај ке пробам сеа мануелно да инстларам
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Код:
ALTER DATABASE baza DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_bin
Код:
ALTER TABLE tabela DEFAULT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_bin
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,115
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно