1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Решено проблем со екстерен хард диск ??

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од goce ilievi, 29 Април 2013.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  поздрав до сите на форумот!Имам хард диск екстерен модел W.Digital: wdbaau0015hbk-01
  Вчера му направив формат и сега не ми го јавува во my computer дискот.Во девисе менаџер пак го имам и доле во таскбар,но големинта не ми ја покажува.Претпоставувам дека бара фајл т.е драјвер како и усб-та некогаш кога ќе избришеме по грешка.Знае ли некој како да го оправам ова?
   
 2. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Толку не знае никој???:(
   
 3. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Закачи го директно позади УСБ портовите на плоча, не на фронт панел. Го дава во Disk Management? (десен клик на My Computer > Manage > Disk Management)
   
 4. Sector22

  Sector22
  Баниран/a

  102
  38
  8 Април 2013
  I like to be unemployed.
  Vo USB zadni za pogolema brzina (kaj nekoi), a si napravil "Cancel" na format pred da zavrshi 100%. Ako ne mozesh od ponovo format, re-particiraj (izbrisi i kreiraj ja od ponovo) particijata pa format, ke treba da raboti.
  ;)
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 5. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,915
  2,491
  21 Јануари 2011
  Машко
  Симни ubuntu 12.04 од тука http://www.ubuntu.com/download/desktop
  направи Live usb со оваа програма http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/
  бутирај го ubuntu-то од Live usb-то, стартувај ја програмата disks
  и форматирај го хард дискот.
  можеш истово ова да го направиш и преку vmware и virtualbox нема да ти треба Liveusb за ова.
   
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Добро а друг начин има ли освен ова со убунту?
   
 7. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  А проба ли тоа што ти пишав, десен клик на My Computer > Manage > Storage > Disk Management?
   
 8. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Под windows 7 сум,па не го гледам ова програмче?Пробав со create and format hard disk partition програмчето во виндоус но воопшто не ми го појаува.
   
 9. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  А? Кое програмче? Десен My Computer > Manage ... Не Properties. Не треба да инсталираш ништо, тоа си е вградено во Windows
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   52.7 KB
   Прегледи:
   8
  На goce ilievi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Во ред,не го бев видел!
  Влегов и го појавува доле дискот.Пишува unallocated.Што би требало сега?

  Отидов денес клик и имам new simple volume.Готово завршив работа.Поздрав до Омега;)
   
  На omegaRED му/ѝ се допаѓа ова.
 11. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,284
  2,649
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Драго ми е што среди работа ;)
   
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...