• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со екран на msi bravo 15

  • Ја почнал/а темата
  • #1

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
Здраво, имам проблем со екранот на лаптоп msi bravo 15 AMD Ryzen 5, 8gb ram, Radeon RX 5500 GPU, Windows 10.
Пред некој ден се снимав нови драјвери за графичка и почна екранот да трепка и повремено да се исклучува, поточно се гледа дека е вклучен ама на екранот се покажува само црно. Не реагира никако на ова и морам да го гасам со држење на Power копчето.
Го вратив стариот драјвер ама пак се појави the black screen of death, немам забележано дали се врати трепкањето.
Чаре?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
Не би рекол дека е физичка штета, не е мрднат лаптопот некое време и е поприлично нов.
Да напоменам, не се случува многу често. Отприлика еднаш дневно ама ме нервира премногу.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,073
1,321
Скопје
Повеќе ми делува на графичката карта отколку екранот. Кога ќе се 'исклучи' екранот пробај притисни NumLock или CapsLock. Ако не светнува сијаличка за едно од овие 2, веројатно не е екранот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

gega6mk

Intern
28 декември 2020
25
3
Пробав, светнува caps lock. Исто забележав дека ова се случува само ако влезе лаптопот во sleep mode.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,879
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Истото ми се случува и мене ама на многу постар лаптоп што нема поддршка за Win10. Кога е црн екранот пробај да го затвориш капакот и да го отвориш повторно, кај мене така се враќаше сликата.
Во секој случај дефинитивно проблемот е со драјверите за графичката а не со екранот. Пробај да ги избришеш со DDU и да ги инсталираш оние од Support страната на самиот модел на лаптопот.
Друго побрзо решение ти е да не го ставаш веќе во Sleep, туку само Shut Down прави. Ионака Win10 има уклучено Fast startup по дифолт.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,038
Мислења
855,003
Членови
29,644
Најнов член
Ogi1990
На врв Дно