• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со екран на лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Здраво дечки,
Ве молам за мислење и совет за проблемот што го имам. (планирам да го носам на сервис деновиве, ама сепак повеќе го вреднувам вашето мислење)
Станува збор за Asus S410U.
Од пред некое време почна да ми се појавува проблем како на видеово (клик тука). Се појавува во многу рандом интервали. Некогаш на почеток на користење, некогаш во тек на работа, некогаш кога ќе го мрднам малку екранот(а многу лесно се мрда бидејќи е тенот како 3 кредитни картички една над друга)... малку мрдање нагоре надоле, ќе си фати некоја позиција, и после топ си тера.
Се сомневам на флет кабелот дека нешто не е во ред, ама тапа сум од хардвер па затоа би ве замолил за мислење.

Однапред ви благодарам на одговорите и помошта!
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ај кога ќе се појави проблемот притисни го на овие места да видиш дали ќе реагира.

1610748470237.png
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
71
Skopje
Ај кога ќе се појави проблемот притисни го на овие места да видиш дали ќе реагира.

Погледнете го атачментот 96177
HP250 е ова? Епа под шарката лево има фолија преку која е поврзан екранот. Таков лаптоп имам јас и кај мене е напукната фолијата и при отворање и затворање прекинува екранот и трепери (разни гличови) .

Едит Сеа дури видов дека АСУС пишува со големи бухви ама сигурно е истото !
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не е важно кој лаптоп е. Под фолијата е инвертерот. Од инвертерот со (обично) кафеави кабле е поврзан екранот. Овие кабли губат контакт, се кинат и слично.

Ако е до тоа, незнам дали има херој што би го правел, ќе мора да се менува.

Еве слика трите кафеави што одат од плочка директно во екран.

1610798950757.png
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Мала корекција, нема инвертер во новите лед екрани, инвертер има само во старите ццфл екрани, тоа на сликата му доаѓа нешто како t-con, меѓутоа да, најверојатно фолиите се одлепени од плочата и за тоа нема херои во мк, скапа е апаратурата за ламинирање и не се исплати за наш пазар да се прави refurbish на екрани, затоа само се менува цел екран.
Еден куп имам сменето ради ваков дефект. Сепак, може и самиот флет кабел да е проблематичен.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
121
71
Skopje
Не е важно кој лаптоп е. Под фолијата е инвертерот. Од инвертерот со (обично) кафеави кабле е поврзан екранот. Овие кабли губат контакт, се кинат и слично.

Ако е до тоа, незнам дали има херој што би го правел, ќе мора да се менува.

Еве слика трите кафеави што одат од плочка директно во екран.

Погледнете го атачментот 96194
Гледам си го отворил - ако имаш можност да го вклучиш додека е отворен па да лоцираш убаво каде точно е прекинот - па ако е една од тие 3 фолии да ја наместиш во позиција кај што работи добро па да ставиш некој потврд лепак капка (хот-глу па макар и неостик илил суперлепак) само многу малку и внимателно..
Поздрав
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Гледам си го отворил - ако имаш можност да го вклучиш додека е отворен па да лоцираш убаво каде точно е прекинот - па ако е една од тие 3 фолии да ја наместиш во позиција кај што работи добро па да ставиш некој потврд лепак капка (хот-глу па макар и неостик илил суперлепак) само многу малку и внимателно..
Поздрав
Читај го топиков од почеток. Немам јас проблем со екранот.

Башка супер лепак? Се мења екран со причина. Има луѓе кои што ги мењале тие флетови, јас не.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Фала на сите што одговоривте до сега
Откако ја отворив темата, го немам чепнато лаптопот (работам на десктоп)... Утре ќе проверам тоа што ми беше предложено да го притиснам екранот на долниот дел на страните па ќе кажам дали има некој ефект.

А што спомнувате менување екран, за каков тип на операција станува збор? За колку пари зборуваме? И дали тоа гарантира дека после нема воопшто да се јавува овој проблем?

Ќе пишам додатно инфо утре...
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Накратко, нов nano-edge екран воопшто не е евтин, за еден модел што барав излезе околу 12К, а ако е флет кабел би требало до кај 3К да биде сосе работна рака, можеби и повеќе, сепак се растура цела шасија и цел дисплеј за да се смени истиот. Земи го моево мислење со резерва затоа што има многу типови на екрани и за сите е различна цената, ова само ориентационо. Уште па ако е некој 4К...
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Остај не ме потсетувај на тоа колку пари е. И кај мене е таков..
Чувај го ко очи у глава, овие се тешки и за промена, некои се на жлебови а некои лепени. Лепените се ужас.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Ај кога ќе се појави проблемот притисни го на овие места да видиш дали ќе реагира.
Сега прв пат го палам лаптопот откако ја отворив темава.. на почеток веднаш почна да трепери како кога ќе изгуби сигнал антената на телевизорот, и веднаш благо го притиснав на точките од сликава, и веднаш се опорави... после 2-3 секунда пак исто почна да трепери, пак го притиснав, пак се среди...
И еве сега пробувам го мрдам во воздух со отворен екран, го подигам и го спуштам екранот нагоре надоле сакајќи да ја предизвикам таа ситуација, сега за сега не успевам - екранот работи совршено.
Што би значело ова?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,260
8,519
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Сега прв пат го палам лаптопот откако ја отворив темава.. на почеток веднаш почна да трепери како кога ќе изгуби сигнал антената на телевизорот, и веднаш благо го притиснав на точките од сликава, и веднаш се опорави... после 2-3 секунда пак исто почна да трепери, пак го притиснав, пак се среди...
И еве сега пробувам го мрдам во воздух со отворен екран, го подигам и го спуштам екранот нагоре надоле сакајќи да ја предизвикам таа ситуација, сега за сега не успевам - екранот работи совршено.
Што би значело ова?
Дека треба да се менува. Целта беше да дознаеш дали е екранот или евентуално графичката или некој друг тип. Чим реагира несомнено е екранот.

Со среќа ако го менуваш, прашај го даниел колку би коштало.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

Andrejrulz

Gaining Experience
14 октомври 2014
83
80
Дека треба да се менува. Целта беше да дознаеш дали е екранот или евентуално графичката или некој друг тип. Чим реагира несомнено е екранот.

Со среќа ако го менуваш, прашај го даниел колку би коштало.
Фала ти на одговорот и на ангажираноста во темава!

@Daniel86 може коментар? Или те чекам и на приватна порака да пишеш :)
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Пиши точен модел на лаптоп.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,826
7,426
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Немам ваков за жал, побарај во овластен сервис.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно