• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со edubuntu во училиштата

  • Ја почнал/а темата
  • #1

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
ok denes profesorkata po filozofija me zamoli da gi prefrlam nejzinite prezentacii na site kompjuteri .....od usb stik4e .... lesna rabota ... no se javi problem

vo moeto u4ili6te kompjuterite seu6te ne se povrzani vo mreza,taka da ne mozef da napravam share papka i sekoj kompjuter da moze da ja koristi

pobaf poinaku , go zedof stik4eto , sednaf na kompjuterot koj e direkno povrzan so kuki6teto ... se logiraf kako profesor profesor ..... i ok , sodrzinata od stik4eto se kopira na hdd , idejata mi be6e , da gi kopiram podatocite na sekoj korisnik poodelno
zna4i da gi kopiram vo /home/ucenik01 ... ucenik02 ..... za da mozat drugite koga ke se logirat kako ucenik01,ucenik02,... da gi imaat podatocite na desktop ....
e tuka se javi problem ...

mi veli deka ne sum logiran kako ADMINISTRATOR ....
a user:profesor , pass profesor e kako administrator , zna4i mozi da instalira /uninstalira....

4are?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Easy, kje naprasj edna papka na primer /kopiranje ili shto ti znam i kje i dadesh premisii 777 so stickey bit i sve shto kje kopirash, kopiraj tamu i posle koj saka od ucenicite neka si gi kopiraat vo svoite direktorii.

Taka ti dava greshka oti /home/ucenik01 etc... imaat premisii samo za chitanje od strana na drug korisnik, vo slucajov profesor t.e. se RO folderite. Moze site da gi napraish RW ama poishe vreme kje odzeme
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
можеби проблемот бил дека не ти работи тастатурата, место ч и ш тебе ти пишува 4 и 6...

сигурно е тоа проблемот
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Оф топик
Имам една забелешка за тебе ...
Многу ме нервира некој кога пишува Ш со 6 а Ч со 4 :lut2::lut2:
 

Supporter

Gaining Experience
31 август 2008
850
141
pa kako administrator mozes da se logiras kako root.

No prvo logiraj se kako profesor profesor i odi smeni mu ja lozinkata no root i ke mozes kako root da se logiras znaci kako administrator.
 

Lumpy

Intern
29 септември 2008
3
0
pa kako administrator mozes da se logiras kako root.

No prvo logiraj se kako profesor profesor i odi smeni mu ja lozinkata no root i ke mozes kako root da se logiras znaci kako administrator.
da ukljuci se so prof, i root lozinkata ti e prof ne mora da se smeni ama preku administracija - prozorec za najava i pod bezbednost ke treba da dozvoli logiranje so root ( administrator ) so inace e iskljuceno...
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Брат и ја некни префрлував по македонски некакви презентации. Значи вака. На главните компјутери каде што е кукиштето иди логирај се и префрли го тоа некаде на компјутерот кај што сакаш да бидат тие презентациите, иди десен клик - Пермисии - и таму среди ги пермисиите како што треба и сите ќе ги гледат. И од кога ќе завршиш со тоа иди пак во пермисиите и направи да може само да се пристапува до нив и само да се читат, да неможе да се менува содржината(направи го тоа на папката и кај што местиш пермисиите најдолу има „постави ги истите пермисии и на фајловите во директориумот“(така нешто пишуваше)) и готово. Или пак само на главниот компјутер стави го и иди на хард дискот во tmp и таму стави го фолдерот, и сите ќе можат да пристапуват до него.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно