• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со една страна(FrontPages)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
web страната што ја правам има еден проблем
на мојот монитор почетната страна ми е направена супер
но кога ке ја отворам кај некој другар со помал или поголем монитор страната ми се шири,се зголемуваат рамките и треба да одам со schrool bar кон лево или десно за да ја видам целата страна
а тоа кај мене на мојот монитор не е така
иначе имам 17 инчен монитор
резолуцијата на екранот ми е 1280x1024
дали можи некако да се напрај страната да е статична да не се шири
страната ја прам во FrontPages
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
А да пробаш да ја направиш страната помала нормално да се гледа барем на 1024х768, а после на поголема резолуција нема да прави проблеми.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На поголема пак ќе прави проблеми, од вториот ред некои елементи ќе се префрлат во првиот.
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
Ограничи ја страната максимум 900 пиксела во ширина и ќе се реши проблемот :bravo:

апдејтувај не што си направил.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
се снајдов некако ја направив
проблемот беше што другите страни ми беа во ред само таа па така да ја почнав од ново да ја прам и така да успеав
сепак фала ви многу
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Од искуство ќе кажам, што и да правам е околу 800х600 резолуција. На мали екрани (лаптопи е таман во граница), на големи е во средина горе, и не смета... Сега нормално имаш и опцијата да направиш 2-3 верзии за различни резолуции... :rolleyes:
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,647
Мислења
822,381
Членови
28,283
Најнов член
MilMil1998
На врв Дно