• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со џекот за слушалки

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Marko1213

Intern
28 декември 2019
24
37
Здраво,имам проблем со џекот за слушалки на куќиштето,или не вади воопшто звук или пак треба да го поместиш контактот за да дојде до звук.Дали е проблем звучната карта,но другите портови си работат без проблем само со портот за слушалки имам проблем.Дали треба да ја променам звучната карта или портот и доколку може да се промени каде да го најдам тој продукт. Фала однапред :)
п.с не е до слушалките,истите работат без проблем во телефон
 

Benny

Баниран/a
17 ноември 2020
33
8
Skopje
Front panel/rear panel? Или генерално имаш проблем?
Ако добиваш звук повремено (со поместување/мрдање) тогаш најверојатно е проблем на самиот порт а не на звучната. Можеш да го замениш ама ќе треба малце лемење прецизно.
Ако не ти треба нешто посебно квалитетен звук можеш да си купиш УСБ адаптер (гледам веќе ти го предложија тоа решение). Ако не или ќе го носиш на замена или нова звучна на pci слот
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Marko1213

Intern
28 декември 2019
24
37
Front panel/rear panel? Или генерално имаш проблем?
Ако добиваш звук повремено (со поместување/мрдање) тогаш најверојатно е проблем на самиот порт а не на звучната. Можеш да го замениш ама ќе треба малце лемење прецизно.
Ако не ти треба нешто посебно квалитетен звук можеш да си купиш УСБ адаптер (гледам веќе ти го предложија тоа решение). Ако не или ќе го носиш на замена или нова звучна на pci слот
Со поместување дава звук и се зафркавав со тоа веќе 2-3 месеци но време е да го сменам бидејќи ми смачи да ја погодам точката за да дава добар звук,а вака кога ќе се стават слушалките дава звук но не е добар се изоставуваат некои делови од звукот и се слуша поприлично лошо.Сите други слотови(Усб,миц) си работат океј само ова ме заебава.А со тој адаптерот нешто поолош звук би имало од тој што бил преку обичниот порт или истиот би бил? Не би требало да е звучната а pci слот може да се најде по продавнициве? Фала ти сепак :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
867
1,183
А има и некоја лоша страна од ова или? Во смисол на лош звук и слично или нема везе тоа?
Нема лоша страна, скоро еднаков по квалитет е на на звучната. Пробај, ќе видиш. Ако ти се свиѓа и одговара на потребата чувај го, ако не имаш целосно право да го вратиш во рок од 15 дена со кутија и фискална.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

Marko1213

Intern
28 декември 2019
24
37
Нема лоша страна, скоро еднаков по квалитет е на на звучната. Пробај, ќе видиш. Ако ти се свиѓа и одговара на потребата чувај го, ако не имаш целосно право да го вратиш во рок од 15 дена со кутија и фискална.
Фала ти многу,доколку не дојдам до друго решение ќе го купам ова
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,821
7,403
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Се работи за физичко оштетување на џекот, не знам какво решение бараш на форум.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,787
Членови
28,656
Најнов член
viddo
На врв Дно