1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

problem so dvd

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од sanjago4e, 11 Март 2009.

 1. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  imam problem so dvd. Ne mi gui otvora DVD-CD koi sodrzat video inaku onie sto se Data,mp3 gi otvora
   
 2. m3nka

  m3nka
  Intern

  120
  3
  15 Септември 2008
  може малце пооширно да објасниш...како мислиш не ги отвара не ги чита појавува грешка или... :zbunet3:
   
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Со овие информации, неможеме многу да помогнеме.
  Дали тоа го прави кај сите или само некои. Да не се изгребани/оштетени?
  Каква грешка ти јавува?
  Дали имаш соодветен софтвер за гледање на видео?
  На старата машина имав проблем со Princo, двд режачот не ги гледаше воопшто.
   
 4. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  pa pisuva deka cd e prazno. pa zatoa staviv poveke takvi cd i na site taka mi pisuva. Imam i softver za citanje na dvd
   
 5. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Дали тоа ти се случува само со таа марка на ДВД. Ај пробај со различни марки!?!
   
 6. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  ne probav i so princo i so TDK pak istoto
   
 7. PilGriM

  PilGriM
  Gaining Experience

  1,508
  440
  18 oктомври 2008
  Машко
  Developer
  А да не случајно сите тие DVD-а се снимени со ист режач а тој не чини
   
 8. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Што марка ти е читачот/режачот. Ако можеш да ни дадеш повеќе информации за него.
  Дали некогаш си гледала ДВД на него?
  Дали ти е нов или стар?
  Дали ти е наместен DVD region?
   
 9. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  764
  597
  8 Јануари 2008
  Машко
  и јас имав таков проблем на лап топ не ми читаше ништо освен вербатим и некое принко или нешто друго несакаше ми отвараше како празно цеде смени си го двд-ромот

  а кај се местеше тоа DVD region? сум заборавил
   
 10. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  dvd e LG i pred eden mesec gledav video
  e toa dvd region ne znam kako da namestam
   
 11. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  DVD region се мести на следниов начин.

  Десен клик на MyComputer и одбираш properties.
  Потоа горе во табот, одбираш Hardware, па одбираш Device Manager.
  Ќе ти се отвори листа со сите компненти во компјутерот.
  Ќе одиш кај делот DVD/CD-ROM drives, ќе кликниш на + пред него и ќе ти се отвори LG(твојот двд ром). Ќе кликниш на него со десен клик и ќе одбереш Properties.
  Потоа горе во табот ќе одбереш DVD region и ќе одбереш Macedonia (така е кај мене), таа спаѓа во Region 2, и ќе кликниш ОК. После рестартирај и пробај.
  Само внимавај, промената на регионите е ограничено на 4-5 обиди, после тоа останува непроменето на последно наместениот регион.

  Значи, ова е можно решавање на твојот проблем, не сум целосно сигурен дали ќе е до тоа!?!
   
 12. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  ne kaj mene e veke namesteno na region 2
  a probelemot da ne e do ova
   

  Прикачени датотеки:

  • untitled.JPG
   untitled.JPG
   Големина:
   30.5 KB
   Прегледи:
   11
 13. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Не е до тоа. Повеќе проблеми би направило кога би било штиклирано тоа.
  ДВД-то ти е NEC не е LG. Спрема сликата горе, пред да ја поправиш.

  Најдов вакви информации за него:
  Што значи не би требало да прави проблеми со различни дискови.
  Да почекаме и другите да кажат некое решение.

  Јас би ти препорачал да пробаш со што можеш повеќе различни марки на ДВД, да видиш дали ќе ги чита.
  Исто така провери дали тие дискови кај тебе што не ги чита, дали ги чита на друго место. Можеби се оставени отворени и затоа не ти ги чита кај тебе. Како отворени може да ги чита само кај тој што ги режел, а кај повеќето да прави проблеми, има и такви случаеви.
   
 14. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  pa proveriv na drugiot PC so go imam tamu gi cita ne znam so e rabotata pa kako gi otvarase pred eden mesec a sega nesaka
  dobro zgresiv na drugio pc e LG
   
 15. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,329
  982
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
 16. sanjago4e

  sanjago4e
  Intern

  34
  0
  11 Март 2009
  aj prvo ke probam da go preinstaliram PC sega pa ke vidam togas dali ke pravi taka
   
Слични теми
 1. Ackio
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  839
 2. Anita972
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  2,069
 3. Mr Punisher
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,078
 4. Nikito
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,362
 5. ChuleTheJudge
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,217
Вчитување...

Сподели

Вчитување...