• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со DVD-RW

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Имам проблем со двд режачот. Некои цд-иња ги чита, некои ги прикажува како празни (иако пред тоа сум копирал/инсталирал фајлови од нив), а со некои се си е во ред. Дали е до чистење на ласерот или...?
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
a dali ti se ima sluceno properties/free space=700 mb a koga ke pocnes da rezes ti pisuva deka cd to e full a novo cd bre covece pred 10 mins kupeno od prodavnica...
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Sony DVD-RW AW-G170A.
Треба ли повеќе информации?
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
а со што режаш?

јас имав проблем со режањето едно време, исто како кај тебе некои цедиња ги читаше некои не ги детектираше и сл... но само го сменив нерото и се беше во ред.
чудно но вистинито :)
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Nero користам и јас, но не е проблемот во режењето туку откако ќе изрежиш цд-то се си го чита, но по некое време не сака да го прочита го дава како празно, а се гледа и со око до каде е изрежано цд-то.
 

ATRAC3

Intern
2 мај 2008
31
1
Чистење

Пробај со чистење на ласер и евентуално да го појачаш напонот на ласерот?
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Nejkav da otvoram nova tema pa ke pisam tuka.

Sea bas zemav da rezam neso na dvd cd, ama koga go staviv (prazno dvd cd) mi pojavuva isto kako da nema staveno cd.:zbunet3: Pomosliv deka e do cd-to i otidov trknav da kupam, ama pak nejkese. Potoa probav so obicno, e toa mi go cita..
E dali znae nekoj zosto nejke da mi cita(detektira) "prazni" dvd cd-nja?:zbunet3: Inace sto marka e, nemam pojma:ermm:......
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Nejkav da otvoram nova tema pa ke pisam tuka.

Sea bas zemav da rezam neso na dvd cd, ama koga go staviv (prazno dvd cd) mi pojavuva isto kako da nema staveno cd.:zbunet3: Pomosliv deka e do cd-to i otidov trknav da kupam, ama pak nejkese. Potoa probav so obicno, e toa mi go cita..
E dali znae nekoj zosto nejke da mi cita(detektira) "prazni" dvd cd-nja?:zbunet3: Inace sto marka e, nemam pojma:ermm:......

i mene mi se desavase toa...do laserot e....otvori go i iscisti go vnimatelno so alkohol....zs ima dve raboti kaj rezacive...ili e isprljano i so cistenje si raboti toB ili mu doslo krajot...probaj...
 

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Или пак проблем со firmware-от.. Пробај да го аптејтуваш.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
e aj ke probam da go iscistam nekad koa ke nema da me mrzi. A inace od kaj mozam da go update-uvam?
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
И јас имав сличен проблем со DVD NEC и го занемарив ама ке му најдам некој firmware па мозеби да проработи :D
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
Во принцип нема да помогне ни флешување ни чистење особено кај марката Sony - Nec, тоа е ѓубре од режач уште нов кога го купуваш од продавница има некој дефект, што мислите зошто некој компании го даваат гратис, а уствари неговата вредност си е вкалкулирана цела работа е да не дадат гаранција. Затоа мој совет ако е режачот уште под гаранција и ако воопшто ви дале гаранција, одете во продавницата од кај што сте го купиле и удрете им го од глава и побарајте си нов, во Македонија единствено мислам дека Pioneer не се толку лоши режачи,
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Имам Sony CD-RW и Pioneer DVD-RW и од двата сум задоволен. На времето додека имаше само ЦД-режачи мислам дека сони беа најдобри, но кај ДВД-режачите паднаа на испитот, многу лошо се покажаа. Pioneer-от чита двд-а кои не успеа да ги прочита ниту LG, ниту Asus, ниту Sony.
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
904
77
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Затоа мој совет ако е режачот уште под гаранција и ако воопшто ви дале гаранција, одете во продавницата од кај што сте го купиле и удрете им го од глава и побарајте си нов, во Македонија единствено мислам дека Pioneer не се толку лоши режачи,

Ама пробелмот е само што заврши гаранцијата од 1 година почна да прави проблеми:lut2:, но на почетокот ако неколку пати го ставиш ќе го прочиташе ама сега не сака ни така.:(
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
jas imam i teac i Pioneer ДВД rezaci ТЕАC mi е уште пред едно 6-7 години многу добро се покажа како марка може е ирзежал повеке од 10 000 двд а

пред некој месец ми го покажа овој проблем некои цд/двд а не ги препознава како празни да се

го флешував со Pioneer бидејки се компактибилни и сега работи супер

а пред некој месец земав Pioneer и они се добри како режачи :bravo:

погуглај и за тој модел и флешувај го
sony не се баш добро покажани како ДВД режачи
 

The Shadow

Intern
30 март 2008
576
5
jas imam i teac i Pioneer ДВД rezaci ТЕАC mi е уште пред едно 6-7 години многу добро се покажа како марка може е ирзежал повеке од 10 000 двд а

пред некој месец ми го покажа овој проблем некои цд/двд а не ги препознава како празни да се

го флешував со Pioneer бидејки се компактибилни и сега работи супер

а пред некој месец земав Pioneer и они се добри како режачи :bravo:

погуглај и за тој модел и флешувај го
sony не се баш добро покажани како ДВД режачи

I jas imam TEAC na stariot kompjuter(isto 6-7 godini)i super raboti, nikad ne sum go cistel.:bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
Да од постарите серии на TEAC се покажале најдобри
но подоцна го продадоа името и сеа TEAC не се баш најдобри

тогаш ДВД режачите беа нешто повеќе од 250$ a dolarot imaше многу висока цена во тоа време
а додека сеа се многу многу певтини

и голема улога игра за колку пари толку игра

dodeka Pioneer go zemav za nekoe evro poskapo od ostanatite
мислам дека добро ке се покаже ке видиме:bravo:
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3.036
203
404
www.igorjanevski.com
temava zabega vo toa koj kakov rezac ima ....crap
btw jas imam pioneer haha :LOL:

aj ve molam dosta so off topic... ako ima nekoj resenie neka go ponudi, ako ne :bye1:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.215
Мислења
918.820
Членови
32.875
Огласи
1.031
Најнов член
Jass89
На врв Дно