• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со DVD RW ND3550 A! Error Code: 8004027A

 • Ја почнал/а темата
 • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Од вчера се соочив со еден проблем кој не сум сигурен дали е хардверски или софтверски. Мое мислење е дека сепак се работи за софтверски проблем. Проблемот се појави кога пробав да гледам DVD фајл преку PowerDVD. PowerDVD го пријавува следното:

Error code : 8004027A
DVD-Video playback graph building failed.
Најпрвин помислив дека е проблемот во PowerDVD и неколку пати преинсталирав различни верзии но проблемот остана цело време. Пробав со друг плеер AVS DVD Player но и тој јавува грешка и не сака да го вчита ДВД-то. Пребарував малку по форумите на интернет за ововј ерор
и најдов неколку понудени решенија:
1.Да му направам uninstal на DVD-RW-то, NEC 3550 и повторно да го инсталирам
2.Да инсталирам К-lite codec pack
3.Да го преинсталирам PowerDVD
4......................
Пробав со најразлични ДВД-а и не сака да ги отвори дури ни тие што до сега сум ги гледал на компјутер. А инаку DVD-RW-то го вчитува DVD-то но не сака да го стартува како видео фалј.:sadwalk:
Се пробав и ништо не помогна. Сепак со оглед на тоа што го сретнав по форумите сите се сложуваат дека е софтверска грешка или Microsoft error.
BTW Пред 2-3 дена го апдејтирав Windows односно инсталирав autopatcher и мислам дека одтогаш почна проблемот.

Имал ли некој од вас слично искуство? Дајте некој предлог како да го решам проблемов. :molenje2:
 

JimmyKing

Баниран/a
21 септември 2007
49
0
kakvi se tie DVD fajlovi? kazi DVD-Video nejke da ti pusta.

Iskopiraj go dvd-to na hard-ot i otvori go posle preku PowerDVD. Ako pak tio prave greska togas e 100% softverska.
Probaj so KMPlayer.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
kakvi se tie DVD fajlovi? kazi DVD-Video nejke da ti pusta.

Iskopiraj go dvd-to na hard-ot i otvori go posle preku PowerDVD. Ako pak tio prave greska togas e 100% softverska.
Probaj so KMPlayer.
Да де мислев на ДВД-филмови. Пробав и тоа да ископирам на хард диск. Не ги отвара нити од хард диск. Кога одам на фолдерот каде што е филмот софтверот (PowerDVD,AVS DVD Player) не ги препознава фајловите, кажува дека фолдерот е празен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако одам преку "open media files", тогаш ДВД-то се гледа како прзно, а исто така и фолдерот на хард диск. Не ги препознава VOB фајловите воопшто. Не само PowerDVD, туку сите други плеери што ги имам.
Јас мислам дека со апдејтите од autopatcher-от нешто се заеба во Windows-от. :ermm:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Види нешто да не е со К-lite codec pack он обично ми правеше хаварии со тие работи.А што си користел autopatcher кога самиот ОС сам ги симнува?autopatcher многу многу не е сигурен он освен надградбите инсталира и некои други мали програмчиња
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
autopatcher многу многу не е сигурен он освен надградбите инсталира и некои други мали програмчиња
Баш го приметив ова откако го инсталирав autopatcher али што е тука е. Што се однесува до К-lite codec pack, па него го ставив откако веќе го имав проблемот. На еден странски форум ми предложија да пробам со К-lite codec pack ама ништо не се промени со него.
Проблемов сеуште не сум го решил па ако некој има некоја идеја пишете. Во меѓувреме ќе шетам малку по странските форуми да побарам решение. :ermm:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ех после неколку месеци талкање по интернетов дури денес успеав да го средам проблемов.
Инаку утре ќе одев да си купам нов DVD-RW, па ајде уште денес реков ќе пробам да најдам што е проблемот.
Денес направив update на драјверите на матичната плоча (звучната и мрежната картица) и на драјверите на графичката картица. Веднаш после update-от инсталирав Power DVD 8 (претходно имав Power DVD 5) и за чудо го ставам првиот филм и гледам нормално работи. Пробав со 10-тина филмови и сега е се ок.
Најверојатно проблемов се отклони со update-от на драјверите пошто претходно пробував со друг софтвер за репродукција на DVD ама не сакаше да го отвори со никоја апликација.
Исто така компјутерот од тогаш е форматиран и имам инсталирано Windows XP SP3 up to date, а претходно бев на ЅР2 auto updates off.
Можеби беше и до autopatcher-от......

Не сум сигурен точно што беше проблемот, но битно сега се е во ред. :wohoo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,810
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно