• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

ПРОБЛЕМ со драјверите или којзне што!???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
823
507
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Имам постара графичка
INNO3D nVidia GeForce4 440mx-se AGP
Се пробав ...
И нови драјвери и стари драјвери..
и од nVidia
и од Inno3d
во Device Managerot вика :
Device could not start (ERROR code 10)

:::за помош има .nfo датотека:::

Знае ли некој кој е проблемот!??
Има ли некој Македонски Google тука!??
 

Атачменти

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Code 10

If the device has a FailReasonString value in its hardware key, that string appears as the error message. The driver or enumerator puts this registry string value there. If there is no FailReasonString in the hardware key, you receive the following error message:
This device cannot start. (Code 10)
Recommended resolution

Device failed to start. Click Update Driver to update the drivers for this device. On the General Properties tab of the device, click Troubleshoot to start the Troubleshooting Wizard.
http://support.microsoft.com/kb/943104/
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
823
507
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
KАКО ПРВО ФАЛА ЗА ВНИМАНИЕТО

Е сега...
се сум пробал...
и нови и стари драјвери и се...
дури ставив и XP ServicePack 3...

Најверојатно изреката е точна ...
“Подобро е да се купи одколку да се поправа.“
 
M

Mr.Alien

Гостин
Мислам дека проблемот ти е во самата графичка. Пробај ја кај некој пријател на негов компјутер, да видиш дали ќе биде се како треба. Секако, пробај и друга картичка кај тебе.
Втора солуција...според она во текст фајлот, имаш матична со онборд графичка, така?
Иако тоа не би требало да биде проблемот, обиди се да ја исклучуш онборд графиката и да ги деинсталираш нејзините драјвери.
Сето ова под претпоставка дека се инсталирани драјверите за чипсетот на матичната.....
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
823
507
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Па да најверојатно и така ќе биде...
Ќе пробам на друг компјутер и ќе земам друга графичка...
До Вторник ќе пишам што како било и поминало...
(инаку немам on-board графичка)

" Многу проблеми можат да се решат со компјутер...
Меѓутоа за некои треба и доктор!!! " :ninja2:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,923
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно