• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со драјвери?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Znam deka sekoj od nas pri instalacija ili barem ednas vo mesecot imal problem so drajverite.
Za toa site problemi koi gi imate so vasite drajveri kako na primer nemozete da najdete nekoj drajver ili slicno mozete da gi postirate tuka i nie site zaednicni ke se potrudime da go resime problemot :D .
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Epa koga velis eve go mojot problem.Porano koga go koristev Windows Xp Service Pack 1 voopsto nemav problem so drajverite.No koga go instalirav Service Pack 2 imam problemi so drajverot na grafickata karticka.Koga go formatirav kompjuterot i instalirav drajverite ovoj drajver se instalira ali koga ke uklucam igra tie ne se uklucucaat bidejki veli deka nema instalirano drajver za graficka a vsusnost jas go instalirav.Brisi snimi nejke nikako.Morav site drajveri povrzano so grafikata da gi izbrisam pa da mi uspee.Mi uspeva samo na sreka.Mnogu se nerviram i imam nokna mora.Sto bi mozelo da bide toa?Modelot na grafickata e Asus Radeon A9200SE.Aj ako nekoj znae nesto za mojot problem neka pise.Sto pretstavuva problem?Pozdrav
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Epa koga velis eve go mojot problem.Porano koga go koristev Windows Xp Service Pack 1 voopsto nemav problem so drajverite.No koga go instalirav Service Pack 2 imam problemi so drajverot na grafickata karticka.Koga go formatirav kompjuterot i instalirav drajverite ovoj drajver se instalira ali koga ke uklucam igra tie ne se uklucucaat bidejki veli deka nema instalirano drajver za graficka a vsusnost jas go instalirav.Brisi snimi nejke nikako.Morav site drajveri povrzano so grafikata da gi izbrisam pa da mi uspee.Mi uspeva samo na sreka.Mnogu se nerviram i imam nokna mora.Sto bi mozelo da bide toa?Modelot na grafickata e Asus Radeon A9200SE.Aj ako nekoj znae nesto za mojot problem neka pise.Sto pretstavuva problem?Pozdrav
Epa vaka.
Dali si probal da ja simnes novata verzija na drajverite za grafickata ako ne stori go toa na http://www.soft32.com/download_173404.html a posle pisi dali toa e resenie na tvojot problem :D .
 

akis100

Intern
10 април 2007
61
0
Дали има некој можност, да објасни во кратки црти, се околу драјверите ; што се тие, како се прикажуваат, како се внесуваат или заменуват во некој одреден прогарм и др......
Мислам дека тoa би била многу корисна работа, за самите посетители и членовите на форумот, а кои се почетници и имаат потреба нешто повеќе да научат
поздрав
 

Dark_Crow

Intern
10 април 2007
89
0
www.myspace.com
Drajver e programa sto dozvoluva kompjuterskiot softver da komunicira so hardverot. Tipicno drajverot komunicira so hardverot preku kompjuterskiot BUS ili komunikaciskiot subsitem vo koj e povrzan hardverot.

Vo kratki zborovi drajver e nesto kako preveduvac pomegju softverot i hardverot :p
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
имам проблеми со скенерот под linux ubuntu 7.04 користам xsane 0.991 го препознава скенерот epson perfection 1260 и кога му давам команда за скенирање скенерот реагира но никако да започне со скенирање само се пали сијалицата внатре обично му треба некое време да загрее, но воопшто не почнува, ако има некој идеа помагајте
 
1 мај 2007
35
0
Jas imam problem so driverot na zvucnata kartica odnosno driverot AC REALTEK 97.Na sekoi 2 meseci go reinstaliram.Dajte nekoj link za asalen driver ili nov update!!!!!!!!!
 

oops

Intern
6 мај 2007
75
5
Здраво до сите !
Ме интересира дали некој успеал да го реши проблемот што јас го имам, а тоа е: Canon MultiPass L60 нема драјвер за Windows XP.
Ја тоа го решив со драјвер за друг уред ама има потреба после инсталација да се променат некои записи у регистар и е многу напорно додека проработи.
Дали има полесен начин, а Canon не дава никакваподршка за ова (Нормално е кога треба да се купи нов уред).
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Isto i jas imav Vista arno ama nemav drajveri za printerot i za grafickata pa se iznervirav i se vrativ na staroto dobro XP
 

oops

Intern
6 мај 2007
75
5
Фала за помошта !
јас ги користев истите драјвери само сум пропуштил еден детал кој го приметив од твојата порада , во упасвтото за промен во regedit.
Сега се функционира ОК !
 

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
Проблем со нов монитор најверојатно поради драјвери

Купив нов монитор LG L194wt и мислам дека не ми функционира нјадобро. Имам FX5200 графичка карта со 128MB Ram. Ги симнав најновите драјвири за графичката карта од NVidia и малце се подобри сликата мегутоа не е тоа ниво како што треба да биде според перформансите на мониторот. Драјверите за мониторот се релативно стари па мислам дека тоа е проблемот. Дали некој знае линк кај да најдам понови дрјавери освен од www.lge.com
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Купив нов монитор LG L194wt и мислам дека не ми функционира нјадобро. Имам FX5200 графичка карта со 128MB Ram. Ги симнав најновите драјвири за графичката карта од NVidia и малце се подобри сликата мегутоа не е тоа ниво како што треба да биде според перформансите на мониторот. Драјверите за мониторот се релативно стари па мислам дека тоа е проблемот. Дали некој знае линк кај да најдам понови дрјавери освен од www.lge.com

Провери ОВДЕ
 

smilkovski

Intern
5 ноември 2007
3
0
ATI grafickite se poznati po toj problem. vo run komandata napisi dxdiag ke startuva direct x vlezi vo display na direct x i ke vidis deka nema agp texture acceleration toa e znak da simnes od stranata na ati najnov driver. Voedno moze da ti fali drajverot za plocata koj sto ja producira acceleracijata.
 

g1c1k

Intern
6 јануари 2008
6
0
pozz ! mi treba pomos za ovaa ploca ECS elite group P4M800PRO-M478 go formatirav pc to i mu staiv xp s.p.2 ednen kup driveri instalirav za zvucna nikako da pusti zvuk pc to, kako gluvo nem mie hahaa. simnav od oficijalniot sajt tie pa ic ne mi gi prifati koa pustav muzika so media player kazuvase deka nema driveri so crveno toa pesnite se pravea, poslem staiv drugi driveri od abit ploca gi prifati ama pak ne vadi zvuk. A na device menager sve top kazuva deka sve e vo red, ne znam so da pravam pa ako moze mal sovet t.e pomos :)))) bye
 

Arhil

Intern
8 август 2007
102
1
ima edno programche EVEREST pa ke idesh vo multimedia i ke videsh shto model zvuchna imash pa otamu na http://www.driverguide.com
ke se registrirash i ke barash !!! Jas dosega sve sum nashol taka da probaj i ti.. pozz
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
72
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Во последно време кога нешто префрлам од компјутер на мобилен или од мобилен на компјутер ми се појавува BSOD од инфраредот. Користам Kingsun KS-959 USB Infrared Adapter инфраред, дали треба да се упдејтува драјверот или...?
Ако треба повеќе информации кажете.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,369
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно