1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со домашна мрежа (Wireless)

Дискусија во форумот 'LAN // WAN // MAN // PAN // CAN' започната од mkiptv, 21 Јануари 2020.

 1. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Здраво, дома во стан наместив мрежа по следнава шема:
  Телекабел модел влага во рутер (1) од рутер (1) во switch кој потоа се дели низ собите. И во една од собите имам уште еден рутер (2). Ип адресата е наместена на 192.168.88.ХХ ама проблем е што понекогаш се конектирам на рутерите и ми ја дава во облик 192.168.1.ХХ
  Не знам зошто се јавува овој проблем? Па ми треба мислење и дали негде можеби грешам.
   
 2. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,439
  1,013
  8 Декември 2009
  Дај ги сите рутери со сите ип адреси, gateway и маски.
  Како е конфигуриран свичот?
   
 3. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Не е пипнат свичот. Само е ставен.
   
 4. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  495
  437
  26 Јуни 2012
  Машко
  Најверојатно и од двата рутери имаш DHCP сервер и кој одговори побрзо од тој добиваш IP.
  Која е намената на двата рутери? Како е конфигуриран вториот, во repeater мод?
   
 5. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,129
  4,558
  4 ноември 2013
  Машко
  На еден рутер (кој ке го рачунаш како главен) остави DHCP, на останатите гаси DHCP и кабелот за интернет наместо во WAN ке го ставиш во било која LAN порта.
   
  gocetan, bxxxn и на Cika им се допаѓа ова.
 6. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Па вториот е ставен зашто првиот не фаќа убаво и тиња. Иначе да, repeater мод.
   
 7. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  Направено. Ќе известам деновиве како е.
   
 8. mkiptv

  mkiptv
  Gaining Experience

  507
  327
  28 ноември 2014
  Машко
  UPDATE: Благодарам на сите, се работи без проблем!
   

Сподели

Вчитување...