• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со DOM Create Element

Статус
Затворена за нови мислења.

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Имам база во mySQL, е сега имињата на колоните треба да ми се на македонски. Енкодингот на колоните е utf8_unicode_ci, и на целата база исто. Правам select query и резултатот го правам во XML со DOM функцууте. Проблемот е кога се на македонски добивам грешка.
"PHP Fatal error: Uncaught exception 'DOMException' with message 'Invalid Character Error' in C:\wamp\www\select.php:32 DOMDocument->createElement('???') "

Значи на местото на прашалниците треба да стои името на колоните на македонски.

Некој нешто да знае за ова?
 

tanco

Intern
22 април 2008
17
0
cekaj, samo datata ti e na makedonski ili i redovite i kolonite (ne valjda) ?
ako e samo sodrzinata, togash imash drug problem
ako ti se tabelite u utf, samata baza po default e latin1
vo konzola mysql
i vo shellot na mysql pisi status, imash client i server encoding.
kako i da e..
kje idesh u wamp-ot kaj shto se naogja mysql instalacijata, proveri gi konfiguraciskite fajlovi
na debian /etc/my.cnf
imash
[mysql]

default-character-set=utf8

i toa bi trebalo da ti sredi nesho od nesho..
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Имам база во mySQL, е сега имињата на колоните треба да ми се на македонски. Енкодингот на колоните е utf8_unicode_ci, и на целата база исто. Правам select query и резултатот го правам во XML со DOM функцууте. Проблемот е кога се на македонски добивам грешка.
"PHP Fatal error: Uncaught exception 'DOMException' with message 'Invalid Character Error' in C:\wamp\www\select.php:32 DOMDocument->createElement('???') "

Значи на местото на прашалниците треба да стои името на колоните на македонски.

Некој нешто да знае за ова?

Ако правиме муабет за имиња на колоните на самата табела, тогаш не ти препорачувам да ти бидат во било кој друг енкодинг сем Latin.

Доколку се работи за некој друг проблем, претпоставувам дека извршувањето на следново MySQL query со секоја конекција кон базата ќе ти заврши работа:

Код:
SET NAMES 'utf8'
 

vetarvomagla

Intern
22 јуни 2007
55
1
Проблемот не е уште решен. Еве кој дел од кодот ми вади грешка. Не е истиот код, ама е истата команда. На латиница ми работи како што треба. Значи имињата на колоните во базата ми се на кирилица. Ги читам, и правам XML од колините и содржината. Потоа тоа го користам во флех билдер...

<?php

$dom = new DOMDocument('1.0', 'UTF-8');

$element = $dom->createElement('test', 'test');

// We insert the new element as root (child of the document)
$dom->appendChild($element);

echo $dom->saveXML();
?>

Ако тоа test,test се замени со кирилца, излегуваат прашалници. И тука пробав секаков енкодинг не бива. Прбав се и секаде. Значи црвениот код ми е грешката. ДОМ не прифаќа кирилица. Вика Invalid Character Error
 

vordan

Intern
7 јуни 2008
87
14
@mysql_query("SET CHARACTER SET 'utf8'");
@mysql_query("SET NAMES 'utf8'");

Овие две кверија мораш да ги пуштиш веднаш после отворањето на конекцијата. Едитирај го кодот на апликацијата која ја користиш и најди каде се` се прави mysql_connect или mysql_pconnect. Веднаш после таа линија, стави ги овие две.
И аман, стави ги имињата на колоните на латиница. Никој нема да ти забележи дека не користиш кирилица! :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.984
Мислења
890.293
Членови
31.719
Огласи
222
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно