1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Проблем Проблем со дисплејот на лаптопот после сервис во АМЦ

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Luxell, 8 Февруари 2016.

1. Luxell

Luxell
    Intern

217
    47
    7 Јули 2012
    Машко
    Се расипа ламбата за осветлување на дисплејот на лаптопот и го однесов во АМЦ во сервис да го поправат,после недела дена ми се јавуваат денес дека е готов и во ред му велам ќе поминам ќе го земам но поминаа и го зедоа моите.Си доаѓам дома го уклучувам и гледам две бели поголеми точки на дисплејот (како одпечаток од прст, изразито посветли спрема другата боја) кој пред да го однесам на сервис ги немаше.На цела мака од цел ден со обврски се враќам во АМЦ пред крај на работно време и вработениот ми вели ами да го прашам сервисерот ама тој не гибаше во дисплејот само ламбата ја смени,ама му велам не беше вака пред да ја смените да не е до неа нешто што знам или со прсти да не е допиран,и ај ми вели остави број утре ќе ти се јавам да го прашам сервисерот,ама не знаеме дали пред тоа ти бил таков,и пак јас му објаснувам дека немаше никаков проблем само што наеднаш снема осветлување,ок ми вели утре ќе ти се јавам и на тоа останавме.Што може да биде проблемот дали може да се среди,или отиде цел дисплеј?
    Еве и некоја слика но лош е квалитетот и тешко може да се запримети.

2. kire_33

kire_33
    Gaining Experience

177
    84
    16 Февруари 2012
    Машко
    според мене ако му е растуран дисплејот ја има допрено фолијата за осветлување позади дисплејот и не му е исчистена добро ..

На Nem_Akata, The_Darkness, DrMTR и уште 2 други им се допаѓа ова.
  3. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,678
    6,920
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Само "ламбата" ја сменил, а дисплејот не го пипкал а? Класика одговор :D
    Мора да се растури дисплејот/панелот, и како што кажа @kire_33 пипнал сервисерот со прсти и не избришал после. Пак мора да се растура панелот и да се очисти.

На Nem_Akata, The_Darkness, Krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
  4. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,773
    4,328
    20 Февруари 2011
    Машко
    Под гаранциа ? Ако да не се замарај , ако не мисли му ја :D

5. Steff_Maja

Steff_Maja
    Practice makes perfect

4,037
    1,644
    30 Мај 2010
    Јас повеќе мислам дека ти ставиле половен дисплеј отколку да менува осветлување.

DrMTR, Nightingale и на SaleSk им се допаѓа ова.
  6. Luxell

Luxell
    Intern

217
    47
    7 Јули 2012
    Машко
    Не е под гаранција.
    Не знам баш дали би му се исплаќало да го направат тоа.

7. tomi

tomi
    Guru

9,839
    9,057
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    ништо страшно не е тоа, терај си така ако се замараш уште толку ке ти го заебат

На Luxell и Стап им се допаѓа ова.
  8. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,147
    12,678
    23 Јануари 2008
    Манга
    И дискот и дисплејот ќе му рикнат...:)Си знае кој...:p

9. Luxell

Luxell
    Intern

217
    47
    7 Јули 2012
    Машко
    И конечно решен е проблемот,го средија во АМЦ.
    Се е добро кога добро ќе заврши! :)

10. krema

krema
    Professor

9,489
    9,195
    24 Јуни 2009
    Машко
    Одлично,
    него што било проблемот ?

11. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

829
    1,763
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Не бил под гаранција, а на сервис во АМЦ. АМЦ имаат сервис? Некои работи едноставно не ми имаат логика :)

12. Luxell

Luxell
    Intern

217
    47
    7 Јули 2012
    Машко
    Додека го менувале осветлувањето го имаа допрено и панелот,требаше да се отвори повторно и да се зачисти.
    Логично е,АМЦ имаат сервис каде што сервисираат и уреди кој што не подлежат под гаранција.

13. Трајче Дрварчето

Трајче Дрварчето
    Practice makes perfect

829
    1,763
    3 ноември 2012
    Машко
    Кодош
    Со иронија беше муабетот, пошто општо познато овде е дека од АМЦ не се купва ништо, а уште помалку се носи таму на сервис, особено нешто што не е со гаранција од таму (или му истекла гаранцијата) :)
    Ама добро е штом добро се завршило.

14. uwemi

uwemi
    Unbeatable

4,773
    4,328
    20 Февруари 2011
    Машко
    Нопе, порано да беа малце забегани во сервис ама ете сега последнава година пратив 2 лаптопа на другари во АМЦ сервис двата под гаранциа едниот беше дисплеј кај другиот РАМ меморија, и двете ги средија во рок од 1 недела.

На The_Darkness и Трајче Дрварчето им се допаѓа ова.
  15. Luxell

Luxell
    Intern

217
    47
    7 Јули 2012
    Машко
    Сум имал слични проблеми и со други сервиси,а во АМЦ по подолго време носам нешто на сервис и битно се среди. :)

И мене на двата пати по недела дена ми го вратија лаптопот.

На Трајче Дрварчето му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...