• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Проблем со дисплејот на лаптопот после сервис во АМЦ

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
Се расипа ламбата за осветлување на дисплејот на лаптопот и го однесов во АМЦ во сервис да го поправат,после недела дена ми се јавуваат денес дека е готов и во ред му велам ќе поминам ќе го земам но поминаа и го зедоа моите.Си доаѓам дома го уклучувам и гледам две бели поголеми точки на дисплејот (како одпечаток од прст, изразито посветли спрема другата боја) кој пред да го однесам на сервис ги немаше.На цела мака од цел ден со обврски се враќам во АМЦ пред крај на работно време и вработениот ми вели ами да го прашам сервисерот ама тој не гибаше во дисплејот само ламбата ја смени,ама му велам не беше вака пред да ја смените да не е до неа нешто што знам или со прсти да не е допиран,и ај ми вели остави број утре ќе ти се јавам да го прашам сервисерот,ама не знаеме дали пред тоа ти бил таков,и пак јас му објаснувам дека немаше никаков проблем само што наеднаш снема осветлување,ок ми вели утре ќе ти се јавам и на тоа останавме.Што може да биде проблемот дали може да се среди,или отиде цел дисплеј?
Еве и некоја слика но лош е квалитетот и тешко може да се запримети.


 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,889
7,599
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Само "ламбата" ја сменил, а дисплејот не го пипкал а? Класика одговор :D
Мора да се растури дисплејот/панелот, и како што кажа @kire_33 пипнал сервисерот со прсти и не избришал после. Пак мора да се растура панелот и да се очисти.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Под гаранциа ? Ако да не се замарај , ако не мисли му ја :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
Под гаранциа ? Ако да не се замарај , ако не мисли му ја :D
Не е под гаранција.
Јас повеќе мислам дека ти ставиле половен дисплеј отколку да менува осветлување.
Не знам баш дали би му се исплаќало да го направат тоа.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,236
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
И дискот и дисплејот ќе му рикнат...:)Си знае кој...:p
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
И конечно решен е проблемот,го средија во АМЦ.
Се е добро кога добро ќе заврши! :)
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Не бил под гаранција, а на сервис во АМЦ. АМЦ имаат сервис? Некои работи едноставно не ми имаат логика :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
Одлично,
него што било проблемот ?
Додека го менувале осветлувањето го имаа допрено и панелот,требаше да се отвори повторно и да се зачисти.
Не бил под гаранција, а на сервис во АМЦ. АМЦ имаат сервис? Некои работи едноставно не ми имаат логика :)
Логично е,АМЦ имаат сервис каде што сервисираат и уреди кој што не подлежат под гаранција.
 

Трајче Дрварчето

Practice makes perfect
3 ноември 2012
851
1,808
Area 51
Трајче Дрварчето's setup  
Processor & Cooler
Intel 8088, 4.77MHz
Storage
dual 160KB 5.25-inch disk drives and 10 MB HDD
RAM
16K on-board RAM
Video card
Monochrome Display Adapter
Audio
1-channel PWM
Monitor
IBM 3270
OS
PC-DOS v1.0
Со иронија беше муабетот, пошто општо познато овде е дека од АМЦ не се купва ништо, а уште помалку се носи таму на сервис, особено нешто што не е со гаранција од таму (или му истекла гаранцијата) :)
Ама добро е штом добро се завршило.
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,212
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Не бил под гаранција, а на сервис во АМЦ. АМЦ имаат сервис? Некои работи едноставно не ми имаат логика :)
Нопе, порано да беа малце забегани во сервис ама ете сега последнава година пратив 2 лаптопа на другари во АМЦ сервис двата под гаранциа едниот беше дисплеј кај другиот РАМ меморија, и двете ги средија во рок од 1 недела.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Luxell

Gaining Experience
7 јули 2012
250
57
Со иронија беше муабетот, пошто општо познато овде е дека од АМЦ не се купва ништо, а уште помалку се носи таму на сервис, особено нешто што не е со гаранција од таму (или му истекла гаранцијата) :)
Ама добро е штом добро се завршило.
Сум имал слични проблеми и со други сервиси,а во АМЦ по подолго време носам нешто на сервис и битно се среди. :)

Нопе, порано да беа малце забегани во сервис ама ете сега последнава година пратив 2 лаптопа на другари во АМЦ сервис двата под гаранциа едниот беше дисплеј кај другиот РАМ меморија, и двете ги средија во рок од 1 недела.
И мене на двата пати по недела дена ми го вратија лаптопот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,474
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно