• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со дисплеј драјвер,Blue screen

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
Тука ја пишав темава зошто уште не знам до што е проблемот дали софтверски или хардверски

2jfbnm0.png


2nbdojm.jpg


ncmw7r.png


m8hax0.png


2euluyp.png


11qsbo8.jpg
овие сите слики се од истиот проблем.Пред неколку месеци првпат ми се појави,кога преминува од 2д режим во 3д режим најчесто се појавува(игри) но и на флеш анимации,слики и клипови го прави.Почнува со неколку пати тоа дисплеј драјвер стопед респондинг и потоа блу скрин мава. Имам приметено на кантер не ми го дава тоа туку овие последните 2 слики таков ерор дава.

Што е пробано:

- Бришење на драјверите и инсталирање постари ( тие со цд то од графичката )
- Целосен формат на виндоусот без инсталирање драјвери, сами наоѓа виндоусот и на тие праи ерор
- Инсталирање Виндоус ХП со драјвери од цд то од графичката
- сменето местата на рам плочките (имам 2) , поединечно пробани двете
- Чистено кукиштето иако не е до температурата која не поминува 70 степени
- Ја имам прегледано матичната и графичката одблизу изгледаат во ред (без никакви напукната кондензатори)

Имам приметено на мемтест со двете рам плочки ми прави ерорс, а поединечно си работат без ерорс, неколку години работеа без проблем сега можно е да се појави конфликт мегу нив ?

Компјутер:
Матична-Gigabyte GA-P31-DS3L
Процесор-Интел Е8400
Графичка - Gigabyte 8800GT 512 mb
Рам - Apacer i Nanya od po 2 GB 800mhz
HDD- Seagate 160GB
Напојување - Chieftec 620 W
деловите не се оверклокувани
Windows 7 Ultimate 64 bit (имам пробано и 32 бит верзија и вин ХП)

според мене мислам дека софтверски е се пробано ( ако ми фали нешто кажете ), така да останува да е хардверски дефектот , не сум во можност да земам друг дел да пробам што ке каже така да ако знаете како да се осигурам точно до кој дел е дефектот или уште нешто што фали да пробам слободно пишете,прашајте ...
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
ова е OCCT GPU тестот грешката ја јавува околу 50 тата секунда ете ви слики
Ако се разбира некој нека види волтажите дали се добри незнам веке што да мислам
 

Атачменти

 • 2012-05-08-08h40-+3.3V.png
  2012-05-08-08h40-+3.3V.png
  43.4 KB · Прегледи: 9
 • 2012-05-08-08h40-+5V VCCH.png
  2012-05-08-08h40-+5V VCCH.png
  44.8 KB · Прегледи: 7
 • 2012-05-08-08h40-+5V.png
  2012-05-08-08h40-+5V.png
  43 KB · Прегледи: 6
 • 2012-05-08-08h40-+12V.png
  2012-05-08-08h40-+12V.png
  52.9 KB · Прегледи: 7
 • 2012-05-08-08h40--5V.png
  2012-05-08-08h40--5V.png
  49.2 KB · Прегледи: 6
 • 2012-05-08-08h40-Core #0.png
  2012-05-08-08h40-Core #0.png
  48 KB · Прегледи: 6
 • 2012-05-08-08h40-Core #1.png
  2012-05-08-08h40-Core #1.png
  45.2 KB · Прегледи: 4
 • 2012-05-08-08h40-CPU Usage.png
  2012-05-08-08h40-CPU Usage.png
  38.3 KB · Прегледи: 4
 • 2012-05-08-08h40-CPU VCORE.png
  2012-05-08-08h40-CPU VCORE.png
  48.7 KB · Прегледи: 5
 • 2012-05-08-08h40-FPS.png
  2012-05-08-08h40-FPS.png
  35.6 KB · Прегледи: 5

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
:confused:
 

Атачменти

 • 2012-05-08-08h40-FPS.png
  2012-05-08-08h40-FPS.png
  35.6 KB · Прегледи: 2
 • 2012-05-08-08h40-GPU Core.png
  2012-05-08-08h40-GPU Core.png
  42.7 KB · Прегледи: 3
 • 2012-05-08-08h40-Memory Used.png
  2012-05-08-08h40-Memory Used.png
  38.5 KB · Прегледи: 2
 • 2012-05-08-08h40-VBAT.png
  2012-05-08-08h40-VBAT.png
  42.3 KB · Прегледи: 2

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,821
11,376
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Една од можните причини е power management.

NVIDIA Control Panel -> Manage 3D Settings -> Global Settings, "Power Management Mode" намести го "Prefer Maximum Performance" (се надевам дека овој сетинг го има како опција на 8800GT).

Ако ова не работи пробај вака: оди во биос и во MB Intelligent Tweaker -> PCI e frequency намести мануелно на 100. Performance enhance -> standard.

Се што може да влијае на PCIe бусот и на power saving опциите на картичката елминирај како можност да влијае.

Тоа е во моментов што ми текнува.

Еве еден тред со постови каде истиот фајл е засегнат:

http://www.instructables.com/id/How-to-Fix-the-Nvlddmkm-Error/
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,757
3,649
Види со FurMark еден тест на графичката до кај ќе стигне.

Apacer i Nanya od po 2 GB 800mhz. Имам приметено на мемтест со двете рам плочки ми прави ерорс, а поединечно си работат без ерорс, неколку години работеа без проблем сега можно е да се појави конфликт мегу нив ?

Можно е и тука да е проблемот, ама ако е до RAM би требало да ти дава и други грешки при работа со разни програми.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Пробај, направи Стрикно GPU Test, само со една плочка RAM пошо не ти дава ерор така, да елиминираш конфликт кај чипсетот ако јавува паралелно со рамот да има афекција врз работата на другите компоненти, pci-e bus-ot.....може да ти умира плочата overall ...или само едното стикче RAM да ти прави проблем
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Една од можните причини е power management.

NVIDIA Control Panel -> Manage 3D Settings -> Global Settings, "Power Management Mode" намести го "Prefer Maximum Performance" (се надевам дека овој сетинг го има како опција на 8800GT).

Ако ова не работи пробај вака: оди во биос и во MB Intelligent Tweaker -> PCI e frequency намести мануелно на 100. Performance enhance -> standard.

Се што може да влијае на PCIe бусот и на power saving опциите на картичката елминирај како можност да влијае.

Тоа е во моментов што ми текнува.

Еве еден тред со постови каде истиот фајл е засегнат:

http://www.instructables.com/id/How-to-Fix-the-Nvlddmkm-Error/
gokica, ова е привремена солуции што ги наведуваш со лош драјвер кога искочичл или вирус, се заебале регистри и слични срања со power menagment итн, кога некој нејќе да направи формат на дискот, па овие работи ги прават и ги решаваат со такви постапки...дечкото правел формат, за да функционира како што било првобитно... :) Има хардверски проблем, тоа е факт, треба да му помогнеме да видиме кај е.
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
Една од можните причини е power management.

NVIDIA Control Panel -> Manage 3D Settings -> Global Settings, "Power Management Mode" намести го "Prefer Maximum Performance" (се надевам дека овој сетинг го има како опција на 8800GT).

Ако ова не работи пробај вака: оди во биос и во MB Intelligent Tweaker -> PCI e frequency намести мануелно на 100. Performance enhance -> standard.

Се што може да влијае на PCIe бусот и на power saving опциите на картичката елминирај како можност да влијае.

Тоа е во моментов што ми текнува.

Еве еден тред со постови каде истиот фајл е засегнат:

http://www.instructables.com/id/How-to-Fix-the-Nvlddmkm-Error/

пробано е ова со Power Management и во биос нема резултат

Види со FurMark еден тест на графичката до кај ќе стигне.Можно е и тука да е проблемот, ама ако е до RAM би требало да ти дава и други грешки при работа со разни програми.

На FurMark ја дава онаа ерор на последната слика OpenGL нешто рандом некогаш на 30 сек некогаш на 1 мин , 2 мин ...

Пробај, направи Стрикно GPU Test, само со една плочка RAM пошо не ти дава ерор така, да елиминираш конфликт кај чипсетот ако јавува паралелно со рамот да има афекција врз работата на другите компоненти, pci-e bus-ot.....може да ти умира плочата overall ...или само едното стикче RAM да ти прави проблем

Пробав со двете плочки поединечно на сите тестови но исто ми јавува проблеми
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,062
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
пробано е ова со Power Management и во биос нема резултатНа FurMark ја дава онаа ерор на последната слика OpenGL нешто рандом некогаш на 30 сек некогаш на 1 мин , 2 мин ...Пробав со двете плочки поединечно на сите тестови но исто ми јавува проблеми
И дошло времето на картичката...како што кажа Botzer, картичката умира...освен да ја пробаш на друг писи, може навистина плочата ти умира...пошо чим ти јавува грешки и на RAM.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,774
2,446
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Графичката умира, мене вака почна да ме зеза 4850, за на крај цел екран да се напуни со артефакти.
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
фала ви, останува уште да најдам графичка друга да пробам
 

Viksa1993

Intern
29 септември 2010
19
1
админ може клуч на темава, пробав со друга графичка и се беше во ред, и дошло ред на мојата :carefree:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,153
Мислења
879,047
Членови
30,782
Најнов член
kenner
На врв Дно