• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со dial up конекција на лаптоп

  • Ја почнал/а темата
  • #1
3 мај 2007
17
0
Добар ден.
Сакав да прашам некој да ми помогне ако може. Пред некој ден му го дадов лаптопо на брат ми за работа и зашто нема конекција на нет пробуваше да се закачи со dial up конекција, ама има некој проблем зашто после вртење на бројот 055857857 и не дава никакви знаци за логирање и после неколку минути дава грешка при вртење. Се е добро подесено во опциите. Дали треба нешто друго да се подеси зашто е лаптоп? Моделот е HP 530
Ви благодарам.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Добра вечер. :)
Само да те прашам со кој user и лозинка пробуваш да се логираш?
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Значи:
1. Се е подесено, ама додека не видам, не е се подесено.
2. После неколку минути дава грешка. Која грешка?

Е сега...
1. Можда треба на модемот да подесиш да не чека dialton (дештиклирај го wait for dialton)
2. Зависи од каде се конектира, да не треба да бира 9 за излез (ако е преко централа).
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4
3 мај 2007
17
0
со пошта пошта. Да не е исклучена таа? Само таа ја знаев а повеќе од 4 години не сум ја пробал:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Posta posta работеше пред неколку месеци, би требало уште да е активна.

Најчесто овој е проблемот за тоа.
Можда треба на модемот да подесиш да не чека dialton (дештиклирај го wait for dialton)
Пробај со disable / enable на модемот,
пробај да ги преинсталираш драјверите.
 

dashbog

Gaining Experience
24 јуни 2008
191
162
posta posta е сеуште активна колку што јас знам.
последен пат ја користев пред месец и пол.

А каков проблем ти дава?
При dialing или при user/pass verification?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,441
1,217
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
  • Ја почнал/а темата
  • #9
3 мај 2007
17
0
posle dialing mu dava problem. ne mozam da napravam screenshot vo momentov, no mislam deka e problemot so wait for dailton. ke proveram sega, ke mu prenesam na brat mi za instrukciite sto mi gi dadovte. ke pisam poposle.
vi blagodaram
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,750
Мислења
856,672
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно