1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Dell U2717D

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Angel, 25 Февруари 2020.

 1. Angel

  Angel
  Intern

  314
  25
  21 Април 2007
  Здраво народе,

  Од пред некое време ги приметив линиите на екранот. Дали има некој чаре за овој проблем, дали се решава, или мора да се менува екранот?
  20200224_171513.jpg
  20200225_001522.jpg
   
 2. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,603
  13,850
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Ако не е под гаранција барај го @Daniel86
   
  На Daniel86 и Oktar им се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,584
  3,525
  11 Декември 2008
  Машко
  Ако е под гаранција, носи одма во сервис.
   
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,754
  7,191
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Џабе ќе ме бара, 90% сум сигурен дека мора панел да се менува, што воопшто не се исплати. Ако е под гаранција супер тогаш.
   
 5. Weeaboo

  Weeaboo
  Intern

  63
  36
  23 Февруари 2020
  Машко
  Programming
  Овој монитор е 2017 модел, а обично даваат 3 години гаранција доколку е купен локално, што претпоставувам подлежи сеуште на гаранција. Доколку е така, барајси нов, Dell нудат и premium panel гаранција што ти овозможува да го смениш мониторот со нов и за многу помали работи како еден светол или темен пиксел (тоа за да се осигураш ќе прочиташ во гарантниот лист).
   
 6. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,208
  1,853
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ако е под гаранција, носи го од кај што си го купил одма. И имај на ум дека ИТД Дистрибуција се овластени сервисери за Dell во Македонија, од лично искуство ќе ти кажам дека се ужасно спори. Однесов монитор со проблем, ми одобрија нов, па муабети од типот "нарачан е", "на царина е" и слично, па на крај некако ми ги вратија парите ама цела процедура траеше околу 2 месеци за монитор купен од Анхоч.

  Имаш законско право да побараш монитор на користење од кај што си го купил додека твојот е на сервис, искористи го. Веројатно нема да добиеш иста класа монитор на користење, ама нема да си скроз без монитор.
   
  На WeiWuWei и dangthe им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...