• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Data error(cyclic redundancy check)

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Дали некако можам да ги снимам песните в компјутер кај кои ми се јавува: Data error(cyclic redundancy check)?

 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
Ако ги снимаш од CD, пробај малку забриши го , некогаш е и до нафатена нечистотија. Ако тоа не помага, значи е оштетено. Пробај барај на интернет "data recovery".
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Оштетен е фајлот или целото CD така да...како што предложи efto со чистење на CD-то можеби и нешто ќе направиш...ако не нема спас, само останува да ја земеш песната од друг извор ;)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Не е до зачистување,го зачистив изгледа ќе треба да пробам со софтвер за копирање на фајлови од оштетени цд-а или како што кажа LiquidWorm да ја најдам песната од друг извор.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Извинете што има два поста едно по дуго но заборавив да се заблагодарам.:LOL: Фала за помошта!
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
А не знам дали сте гледале како го исчисти ЦДто тој од ЦСИ.ЦДто беше ЛОМ изгребано како да фатите со шајка на него да гребете,ама му стави нешто некоја маст,и стави едно друго ЦД, и како на божемски го ОТВОРИ,хехехе.
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
Можеш да пробаш да го ставиш CD-то во друг CD-ROM (DVD-ROM). Се случува некои да се понежни и поосетливи додека пак има и такви што лист хартија да им ставиш ќе го прочитаат. :))
 

Dac-14

Intern
12 декември 2007
75
0
Можеш да пробаш да го ставиш CD-то во друг CD-ROM (DVD-ROM). Се случува некои да се понежни и поосетливи додека пак има и такви што лист хартија да им ставиш ќе го прочитаат. :))
Да тоа ми се случува и мене во ЦД-ромот ставив ЦД со сликите кои ги снимив пред да реинсталирам ВИНДОУС со ЦЕЛОСЕН формат,и кога видов не го отвара се загрижив но ми текна дека имам уште еден ЦД-ром.ГО ставив во него т.е ДВД ромот и ми го прочита,и си ги снимив.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Како и да е многу тешко дека ќе завршиш работа. Обично ваквиот ерор значе дека фајлот е оштетен или неможи да е прочитан.
ПС. Ако успејш некако, кажи.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Успеав некои од фајловите да ги вратам со CopyCat, и порано имам враќано фајлови со истата програма кои подоцна изрежи ги на друго цд и се си е во ред.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
288
San Francisco
www.linkedin.com
ја имав еден постар цд-ром што не ми беше гајле што ке му се деси, па земав едно штрафцигерче и му го спуштив ласерот, абе дзвер стана цд-ромов нема што нечита :)))

CDCheck - софтвер за проверка на исправност на податоци на цд

http://www.isobuster.com/ - за копирање на оштетено цд
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
Vaka kaj mene go imase istio problem koa sodrzinata na Fedora DVD trebase da ja prefrlam na Hdd (edno 3.5 GB) i na sred prefrluvanje dade mi ja istata greska.
Jas proba sodrzinata na cdto ja napravi Image fajl so pomos na Alchochol 120
posle ja prikaci na Virtuelen DVD-Rom koj isto go kreira Alchocol 120 i od nego ja prefrli sodrzinata na HDD nemase problem.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,670
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно