Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со бутирање у виндоус

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Здраво друштво,


ноќеска работеше компјутерот ок, и сум задремал... кога се разбудив компјутерот беше како у слип мод ама вентилаторите и ледот работеа и не реагираше ни на маус, ни на тастатура и морав да го задржим копчето за да го исклучим.
Кога го уклучив добив плав екран (слика).
Прво влага у "preparing for recovery mode", и по нецела секунда се појавуа екранот од сликата.
Пробав со бутабилно усб, нејќе ни да бутира од него, се појавуа истиот екран.
Пробав да откачим све што е повржано у усб порта, пак исто.
Пробав сејф мод и фаст бут да искључим у биос, пак исто.
Пробав да бутирам виндоусот од усб на друга усб порта, пак исто.
Пробав ссд-то да го откачим од матична да не случајно тоа му прае проблем, нејќе, пак исто.
Оперативниот систем ми е инсталиран на м2 нвме.
Кога стискам ентер, или ф8, екранот само флешнуа и никаква промена нема.

Дајте ми некој совет што би можел да напраем вечер кога ќе дојдем од работа, пошто сум втора смена....
Вечер сакам да пробам да го земам лаптопот од кај баба ми и да напраем ново бутабилно усб, ма да сигурен сум дека ова е океј, пошто скоро инсталирав виндоус од него, ама не ме кошта да пробам.
 

Атачменти

  • 20231002_061925.jpg
    20231002_061925.jpg
    6,4 MB · Прегледи: 64

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Никој?:cry:
Напраев уште еднаш бутабилно усб, нејќе да бутира од него.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
204
145
Имав сличен ваков проблем. Морав да ставам друго ссд и со бутирана инсталација одново да исталирам. и зема реши се да исталирам win11.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Сега ќе пробам дали ќе бутира линукс лајв цд.
Чекам да бифне усб-то.
И на тоа и помислев, да го откачим ссд-то од матична и хард дискот, и да пробам само на м.2 нвме-то, пошто windows boot manager ми е на ссд, не на нвме-то. Одамна ми е таке по грешка напраено и ми седи.

Линусот го бутираше.
Ќе пробам сега со виндоус, и откачено ссд.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Инсталирав линукс. Ги форматирав и нвме-то и ссд-то преку линуксот, и линуксот работи океј.
Напраев бутабилно усб со виндоус 11, и пак истиот плав екран ми го дава кога пробуам да бутирам од усб-то на виндоус :rolleyes:
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.124
752
Направи ресет на биос
Ако имаш две плочки рам, обрни им ги местата или пробај само со една плочка
1. Свали виндоус од официјална страна
2. Пробај направи го усб-то дирекно преку MediaCreationTool
3. Пробај направи го усб-то со Rufus
4. Свали MediCat стави го на усб(минимум 32гб), и стави го виндоулсот(iso) во фолдер OSimages и пробај така дали ќе можеш да го инсталираш
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.661
10.004
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не губи време на глупи реинсталации, дај слика од плавиот екран. И дали е секој пат различен?
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Направи ресет на биос
Ако имаш две плочки рам, обрни им ги местата или пробај само со една плочка
1. Свали виндоус од официјална страна
2. Пробај направи го усб-то дирекно преку MediaCreationTool
3. Пробај направи го усб-то со Rufus
4. Свали MediCat стави го на усб(минимум 32гб), и стави го виндоулсот(iso) во фолдер OSimages и пробај така дали ќе можеш да го инсталираш
Имав пробано све од тоа што ми пиша освен тоа со MediCat - ништо не помогна.

Не губи време на глупи реинсталации, дај слика од плавиот екран. И дали е секој пат различен?
Имам слика погоре стаено, и да, плавиот екран е секогаш ист.


Испадна дека е нешто кога fTPM ми е уклучено.
Пробав све, исклучи - уклучи - пробај бут, нејќеше ништо.
Откачив и хард диск, и ссд, и нвме, чисто од усб да бутира, нејќеше. Сменив рамот на друг слот, исто.
Напраев виндоус 10 бутабилно усб, и го напраев истото. Виндоус 10 бутираше од усб откако исклучив fTPM у биос.
А 11ката не ја бутираше со исклучен fTPM зошто 11ката го бара тоа по дифолт да е уклучено.
Со 10ката нема проблем, ја инсталирав вчера, немав време за драјвери ама работи компјутерот и бутира нормално.
Е сега, кога ќе го уклучим fTPM, ми го појавуа истиот екран. Како да го решим тоа за да инсталирам 11ка?
Дали би помогнало апдејт на биос? Мислим дека ми е апдејтиран до претпоследната верзија.
 

Bosko71

Intern
18 август 2022
46
37
Имав пробано све од тоа што ми пиша освен тоа со MediCat - ништо не помогна.


Имам слика погоре стаено, и да, плавиот екран е секогаш ист.


Испадна дека е нешто кога fTPM ми е уклучено.
Пробав све, исклучи - уклучи - пробај бут, нејќеше ништо.
Откачив и хард диск, и ссд, и нвме, чисто од усб да бутира, нејќеше. Сменив рамот на друг слот, исто.
Напраев виндоус 10 бутабилно усб, и го напраев истото. Виндоус 10 бутираше од усб откако исклучив fTPM у биос.
А 11ката не ја бутираше со исклучен fTPM зошто 11ката го бара тоа по дифолт да е уклучено.
Со 10ката нема проблем, ја инсталирав вчера, немав време за драјвери ама работи компјутерот и бутира нормално.
Е сега, кога ќе го уклучим fTPM, ми го појавуа истиот екран. Како да го решим тоа за да инсталирам 11ка?
Дали би помогнало апдејт на биос? Мислим дека ми е апдејтиран до претпоследната верзија.
Поиграј си со Boot Mode, промени Legacy, Uefi hybrid, Uefi Native
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.661
10.004
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
G-Skill Ripjaws 3000Mhz
Video card
Intel UHD730 & Asus R7 250
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Razer Basilisk Essential
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Направи update до последната верзија на биос, ама чисто сумњам дека ќе ти реши нешто.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
335
330
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 16GB 3000Mhz
Video card
Gigabyte GTX 1050TI
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Немам сила со ова вторава смена на работа да чепкам ништо, ни па имам време.
Нека работи на 10ка за сега, па кога ќе сум слободен ќе пробам да го средим за 11ка и ќе пишем овде. :LOL:

Фала Ви многу за советите и одвоеното време.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.118
Мислења
955.826
Членови
34.517
Огласи
2.321
Најнов член
kristen885
На врв Дно