Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со бутирање у виндоус

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Здраво друштво,


ноќеска работеше компјутерот ок, и сум задремал... кога се разбудив компјутерот беше како у слип мод ама вентилаторите и ледот работеа и не реагираше ни на маус, ни на тастатура и морав да го задржим копчето за да го исклучим.
Кога го уклучив добив плав екран (слика).
Прво влага у "preparing for recovery mode", и по нецела секунда се појавуа екранот од сликата.
Пробав со бутабилно усб, нејќе ни да бутира од него, се појавуа истиот екран.
Пробав да откачим све што е повржано у усб порта, пак исто.
Пробав сејф мод и фаст бут да искључим у биос, пак исто.
Пробав да бутирам виндоусот од усб на друга усб порта, пак исто.
Пробав ссд-то да го откачим од матична да не случајно тоа му прае проблем, нејќе, пак исто.
Оперативниот систем ми е инсталиран на м2 нвме.
Кога стискам ентер, или ф8, екранот само флешнуа и никаква промена нема.

Дајте ми некој совет што би можел да напраем вечер кога ќе дојдем од работа, пошто сум втора смена....
Вечер сакам да пробам да го земам лаптопот од кај баба ми и да напраем ново бутабилно усб, ма да сигурен сум дека ова е океј, пошто скоро инсталирав виндоус од него, ама не ме кошта да пробам.
 

Атачменти

  • 20231002_061925.jpg
    20231002_061925.jpg
    6,4 MB · Прегледи: 69

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Никој?:cry:
Напраев уште еднаш бутабилно усб, нејќе да бутира од него.
 

JonnyDark

Gaining Experience
10 јуни 2022
443
302
Имав сличен ваков проблем. Морав да ставам друго ссд и со бутирана инсталација одново да исталирам. и зема реши се да исталирам win11.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Сега ќе пробам дали ќе бутира линукс лајв цд.
Чекам да бифне усб-то.
И на тоа и помислев, да го откачим ссд-то од матична и хард дискот, и да пробам само на м.2 нвме-то, пошто windows boot manager ми е на ссд, не на нвме-то. Одамна ми е таке по грешка напраено и ми седи.

Линусот го бутираше.
Ќе пробам сега со виндоус, и откачено ссд.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Инсталирав линукс. Ги форматирав и нвме-то и ссд-то преку линуксот, и линуксот работи океј.
Напраев бутабилно усб со виндоус 11, и пак истиот плав екран ми го дава кога пробуам да бутирам од усб-то на виндоус :rolleyes:
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.179
784
Направи ресет на биос
Ако имаш две плочки рам, обрни им ги местата или пробај само со една плочка
1. Свали виндоус од официјална страна
2. Пробај направи го усб-то дирекно преку MediaCreationTool
3. Пробај направи го усб-то со Rufus
4. Свали MediCat стави го на усб(минимум 32гб), и стави го виндоулсот(iso) во фолдер OSimages и пробај така дали ќе можеш да го инсталираш
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.746
10.182
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Не губи време на глупи реинсталации, дај слика од плавиот екран. И дали е секој пат различен?
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Направи ресет на биос
Ако имаш две плочки рам, обрни им ги местата или пробај само со една плочка
1. Свали виндоус од официјална страна
2. Пробај направи го усб-то дирекно преку MediaCreationTool
3. Пробај направи го усб-то со Rufus
4. Свали MediCat стави го на усб(минимум 32гб), и стави го виндоулсот(iso) во фолдер OSimages и пробај така дали ќе можеш да го инсталираш
Имав пробано све од тоа што ми пиша освен тоа со MediCat - ништо не помогна.

Не губи време на глупи реинсталации, дај слика од плавиот екран. И дали е секој пат различен?
Имам слика погоре стаено, и да, плавиот екран е секогаш ист.


Испадна дека е нешто кога fTPM ми е уклучено.
Пробав све, исклучи - уклучи - пробај бут, нејќеше ништо.
Откачив и хард диск, и ссд, и нвме, чисто од усб да бутира, нејќеше. Сменив рамот на друг слот, исто.
Напраев виндоус 10 бутабилно усб, и го напраев истото. Виндоус 10 бутираше од усб откако исклучив fTPM у биос.
А 11ката не ја бутираше со исклучен fTPM зошто 11ката го бара тоа по дифолт да е уклучено.
Со 10ката нема проблем, ја инсталирав вчера, немав време за драјвери ама работи компјутерот и бутира нормално.
Е сега, кога ќе го уклучим fTPM, ми го појавуа истиот екран. Како да го решим тоа за да инсталирам 11ка?
Дали би помогнало апдејт на биос? Мислим дека ми е апдејтиран до претпоследната верзија.
 

Bosko71

Intern
18 август 2022
50
39
Имав пробано све од тоа што ми пиша освен тоа со MediCat - ништо не помогна.


Имам слика погоре стаено, и да, плавиот екран е секогаш ист.


Испадна дека е нешто кога fTPM ми е уклучено.
Пробав све, исклучи - уклучи - пробај бут, нејќеше ништо.
Откачив и хард диск, и ссд, и нвме, чисто од усб да бутира, нејќеше. Сменив рамот на друг слот, исто.
Напраев виндоус 10 бутабилно усб, и го напраев истото. Виндоус 10 бутираше од усб откако исклучив fTPM у биос.
А 11ката не ја бутираше со исклучен fTPM зошто 11ката го бара тоа по дифолт да е уклучено.
Со 10ката нема проблем, ја инсталирав вчера, немав време за драјвери ама работи компјутерот и бутира нормално.
Е сега, кога ќе го уклучим fTPM, ми го појавуа истиот екран. Како да го решим тоа за да инсталирам 11ка?
Дали би помогнало апдејт на биос? Мислим дека ми е апдејтиран до претпоследната верзија.
Поиграј си со Boot Mode, промени Legacy, Uefi hybrid, Uefi Native
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.746
10.182
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Направи update до последната верзија на биос, ама чисто сумњам дека ќе ти реши нешто.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
Немам сила со ова вторава смена на работа да чепкам ништо, ни па имам време.
Нека работи на 10ка за сега, па кога ќе сум слободен ќе пробам да го средим за 11ка и ќе пишем овде. :LOL:

Фала Ви многу за советите и одвоеното време.
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
...после толку време ме мрзеше да барам што е проблемот со тоа, па инсталирав windows 10ка и си работаше океј, па денеска реков ај ќе пробам да го решим проблемот ако успеем.
Пробав све што најдов по гугл, ама неуспешно...
Ми текна, да пробам downgrade на биос да напраем, па да видим дали би успеало тоа. Изгуглав малце да видим дали на матичнава моја можем да праем даунгрејд пошто не бев сигурен. Може, и процесот е исто како апдејт.
Пошто ја имав последната верзија биос инсталирана, ја реинсталирав таа. Укључив fTPM у биос, пак нејќе да бутира у 10ка, па инсталирав една верзија постара од најновата, укључив fTPM, нејќеше да бутира. Све таке дури не ја инсталирав F61 верзијата што е мислим дека пет верзии постара од најновата. Уклучив fTPM, бутираше у 10ка најнормално без blue screen of death. Апдејтирав на 11ка, и еве си работи како што треба.
Значи проблем бил софтверот на биосот, па реков да пишем апдејт за ако у случај му треба на некому кој има ист проблем....
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.456
12.797
Благодарам што сподели.

На меинстрим матични плочи, ако работи се како што треба, апдејтирам биос само ако морам. Сум сменил хардвер, ќе ставам нов процесор, проблеми со нов ОС итн. Инаку не чепкам.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.199
4.179
Скопје
hackitfree.github.io
...после толку време ме мрзеше да барам што е проблемот со тоа, па инсталирав windows 10ка и си работаше океј, па денеска реков ај ќе пробам да го решим проблемот ако успеем.
Пробав све што најдов по гугл, ама неуспешно...
Ми текна, да пробам downgrade на биос да напраем, па да видим дали би успеало тоа. Изгуглав малце да видим дали на матичнава моја можем да праем даунгрејд пошто не бев сигурен. Може, и процесот е исто како апдејт.
Пошто ја имав последната верзија биос инсталирана, ја реинсталирав таа. Укључив fTPM у биос, пак нејќе да бутира у 10ка, па инсталирав една верзија постара од најновата, укључив fTPM, нејќеше да бутира. Све таке дури не ја инсталирав F61 верзијата што е мислим дека пет верзии постара од најновата. Уклучив fTPM, бутираше у 10ка најнормално без blue screen of death. Апдејтирав на 11ка, и еве си работи како што треба.
Значи проблем бил софтверот на биосот, па реков да пишем апдејт за ако у случај му треба на некому кој има ист проблем....
Што те снашло и тебе. Кому би му текнало ова ? Ај да има нешто проблем со промена ЦПУ . меморија - ќе ти текне - предходниот биос да го вратиш . Ама тебе од чиста мира ти престанал Виндосот со новиот биос да функционира ? Чудно - многу чудно..
 

Joco Ilievski

Gaining Experience
24 август 2011
469
444
Тетово, Јегуновце
Joco Ilievski's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700x / Wraith Prism
Motherboard
Aorus B450 Pro
Storage
Samsung EVO 850 250GB / WD500GB HDD
PSU
Sharkoon SilentStorm Icewind Black 80 Bronze Plus 750W
RAM
Kingston 2x16GB @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 7700 XT Pure 12GB
Case
SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
Benq Zowie EC1-A
Keyboard
Sharkoon Skiller Pro+
Monitor
Dell U2414H
OS
Windows 10 Pro
@Nikola100

Праем апдејт секогаш кога ќе излезе нова верзија. 11ката работаше после секој апдејт на биос, и после наеднаш престана да бутира. Да не бутираше одма после апдејтот на биосот ќе знаев дека е до него и автоматски би ја вратил старата верзија, ама не...
Барајќи решенија денеска по гугл, читав дека на некои ќе им се среди проблемот, и после неколку дена пак истиот проблем ќе им се појави и не можат да бутираат у виндоус.
А тогаш пробав све, рамот го преместив у друг слот, ги чистев контактите со алкохол, м.2 го извадив, инсталирав виндоус на ссд диск, не сакаше да бутира. Пробав друг сата порт, нејќеше ни тоа. Пробав инсталирав линукс минт, тоа па бутираше без никаков проблем...Форматирај м.2-то у mbr, нејќе. У gpt, нејќе. Што не пробав..
Три дена може изгубив со тоа, и на крај испадна дека само у 11ка нејќе да бутира, и реков ќе исклучуам една по една опција у биос па да видим дали ќе се смени нешто, и кога исклучив fTPM си бутираше најнормално и сфатив дека не е некој хардверски проблем како проблем со рам и слично, и не сакав да го чепкам и да барам решение тогаш зошто ми беше преку глава од инсталирање виндоус и едноставно ја остаев 10ката.
Сега за сега еве работи добро на 11ка, па ќе видимо...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.999
Мислења
972.975
Членови
35.347
Огласи
2.934
Најнов член
petkovskamilena
На врв Дно