Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

проблем со брзина на µTorrent

DejV'

Intern
10 јануари 2016
4
0
Здраво, да се пофалам дека сум прилично нов на форумов. Е сега да се вратам на мојот проблем. Долго време користев Bitcomet, ама бидејќи сите тракери го ставаат на црна листа, се одлучив да го заменам со µTorrent 2.2.1. Кога правев upload на bitcomet обично одеше околу 110-120 KBps. А од вчера откако користам µTorrent брзината е околу 100KBps. Користам 15/1 од телекабел и не е проблем до интернетот. Некое решение?
 

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
862
331
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
WD 256GB NVME +Toshiba 4TB + WD Green 2TB + Samsung 850 500GB EVO
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Logitech MX Master
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Audio
Topping DX3 Pro
Monitor
MSI MAG271CR
Здраво, да се пофалам дека сум прилично нов на форумов. Е сега да се вратам на мојот проблем. Долго време користев Bitcomet, ама бидејќи сите тракери го ставаат на црна листа, се одлучив да го заменам со µTorrent 2.2.1. Кога правев upload на bitcomet обично одеше околу 110-120 KBps. А од вчера откако користам µTorrent брзината е околу 100KBps. Користам 15/1 од телекабел и не е проблем до интернетот. Некое решение?
Не е то проблем шо ти менват 10-20 KBps ? Толкава е можноста на интернетот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.456
14.733
10kbps ти прават разлика?
Оди во Options>Preferences>Bandwidth.
Maximum number of connections per torrent намали го на 10-20. Изгледа дека имаш многу конекции па тука се губи од максимум протокот.
 

DejV'

Intern
10 јануари 2016
4
0
Најпрво изгледаше како што напишав
Мислам дека е до тоа. Ги префрлив сите торенти од биткомет и сите ми беа ставени на seed. Благодарам.
Ама сега после 3-4 часа брзината е околу 100 KBps, а се спушта и до 70-80 со 2-3 торенти ставени на аплоад. Кај биткомет ми се немаше случено, да имав само еден активен торент, ќе се поврзеше со peers и ќе одеше со полна брзина. На вас со оптика ви е чудно бидејќи сум за толку малку намалување на брзината, ама мене ми е важно.
 

Varsonator

Gaining Experience
20 јануари 2014
66
103
Skopje
Varsonator's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600 - Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB350-Gaming 3
Storage
1 TB
PSU
FSP Raider S 750W
RAM
16 GB DDR4 3200Mhz GSKILL FlareX
Video card
ASUS R9-280X DC2T
Case
Silencio 652S
Monitor
22'' Samsung S22C150NS
OS
Win 10 Pro
Јас бев со слична дилема пробај со qbittorrent. Кај мене со utorrent ми одеше 50~60 со qbittorrent 100.
 

DejV'

Intern
10 јануари 2016
4
0
Некаде прочитав дека кога се сурфа, брзината на µtorrent автоматски се намалува за да биде побрзо сурфањето. А јас сакам тоа да не биде така, па и да чекам за вчитување на сајтовите нема да ми прави проблем. Можно е тоа да се измени?
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.219
653
Јас па имам друг проблем. На Macintosh, во последно време кога симнувам тешко да ја постигнам максималната брзина, знае и да спушти наеднаш до 10 килобајти. А имам оптика од Телеком и главно станува збор за торенти со многу seed-ери. Дали не ја бива апликацијата на uTorrent за Mac, треба да барам нешто друго?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.393
7.598
mikrotikmacedonia.online
Се зaнимaвaте сo глупoсти. Дaли симнувaлo сo 10 пoвеќе/ сo еден или друг тoрент клиент е глупaвo дa се дискутирa. Мoже дa бидат X причини зoштo ти ги снемувa тие 10 кб.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.219
653
Ако зборуваш за мене, не ми снемува 10кб, туку ми се симнува на 10кб. :D
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.762
10.243
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Неретко UPNP и Port Forwarding во рутерот знаат да прават проблеми, како и самите интернет провајдери што знаат да прават Traffic Shaping на одредени портови за да ограничат bandwith. Ја си имав голема мака со тој throttling, дури не наместив порт 6889 во Utorrent.

Порт 6889
X3XItZU.jpg


Порт 17321 (Random) и цело време варира брзината.
zdZ2qRn.jpg


И сеуште знае да има проблем со превисок пинг за време на upload, и заради тоа да ја намали download брзината, ама барем кога не прави upload, нема варијации во брзината и си оди со максимум download.
 

ekonomist

On your way to fame
17 јуни 2008
1.219
653
Не знам, проблемот го немам кога симнувам од Zamunda или IPtorrents, ама еве на пример преку rarbg или rutracker имам проблем. Многу глупа работа во секој случај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.233
Мислења
977.049
Членови
35.543
Најнов член
Dime19
На врв Дно