1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со батерија ThinkPad SL500

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од DareDevil, 18 Февруари 2013.

 1. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  Здраво на сите.

  Батеријата на мојот Lenovo SL500 до денес работеше беспрекорно и во изминатите 4 и пол - 5 години немаше направено никаков проблем.
  Денес работев на батерија и кога батеријата беше на 11% лаптопот наеднаш се исклучи и кога го приклучив на полнач батерија не се полнеше, побарав за слични проблеми и дознав дека треба да си земам нова батерија.
  Прашање до сите кои имале искуство со купување нова батерија, дали е попаметно да се купи OEM (Genuine) батерија со ист капацитет како старата (6 ќелии) или пак да си земам некоја кинеска со 9 ќелии и 7800mAh наспроти OEM со 5200 mAh.

  Благодарност од напред.
   
 2. Creed_Bratton

  Creed_Bratton
  Gaining Experience

  285
  328
  6 Август 2007
  ТechGeek
  kineskite baterii (od sekakov tip) nemaat tocno info za kapacitet, t.e. proizvoditelot sekogas malku si dodava vo brojkite. se somnevam deka kineskata ima 7800mAh, mozebi 6000mAh max. ako ima mala razlika vo cena, zemi oem.
   
 3. tomi

  tomi
  Guru

  9,818
  9,059
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  После толку време и нормално е да откаже, оригинал во мк нема да најдеш, а и да најдеш на интернет, знак прашалник дали ке најдеш оригинал и да најдеш ке биде со солена цена, слободно земи си кинеска, 9 келна ке ти држи многу повеќе од оваа сега што ти држела, ке си рагледаш на ebay ке си прочиташ коментари и слично ке си купиш од топ реселер продавач и ке немаш гајле. Каква сака нека е кинеска јапанска корејска 9 келна си е 9 келна во секој случај ке држи повеќе од 6 келната
   
 4. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  tomi и мене ми е јасно после толку време дека е нормално да откаже, но она што не ми е јасно е тоа што батеријата пред да откаже држеше по 1:30-2h и наеднаш исклучи. Она што ме двоуми помеѓу OEM и кинеската не е траењето во моментот кога ќе се купи, туку понатаму. Оваа OEM издржа скоро 5 години, незнам колку време ќе издржи кинеската...
   
 5. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,119
  1,672
  30 Мај 2010
  И јас имав ист случај со моментално откажување на батеријата.
  Инаку за кинеската да не се лажеме, ако ти издржи една година со ист капацитет на траење тогаш си на коњ. Не очекувај 5 години функционалност од неа.
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  ќелиите ти се здрави кај тебе но електрониката ти е отидена . односно чипот кој е програмина за полнењата . Пример програмиран е за 1000 полнења после 1001 блокира.
   
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,447
  3,164
  24 Септември 2012
  Бог да ја прости.

  А да си побараш 12 келијска или 16 ако најдеш? Препород.
   
 8. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  900
  714
  29 Март 2011
  Eden Sovet Jas Imam HP ProBook 4530s Eden Drugar Ima Toshiba Ako Slucajno Imate Windows 8 Dojdofme Do Zaklucok Deka Baterite Ne Polnat Ima Nekakof Bug Vo Windowsot :D
   
 9. DareDevil

  DareDevil
  Gaining Experience

  249
  235
  25 Април 2011
  mdeni ништо слично на тоа не се наоѓа, можеби затоа што моделот е постар.
  Chaeld10_8 да тоа се случи при првото пуштање на Windows 8 на батерија, но батеријата потоа не се полни ни надвор од оперативен систем, нити пак на Windows 7. Сега покажува дека е 19% полна. Во ThinkVantage Power Manger покажува дека батеријата е во Good Condition но штом го откачам од полнач се гаси како да нема батерија.
   
Слични теми
 1. Fiasco
  Одговори:
  22
  Прегледи:
  2,582
 2. Vlado.T
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,009
 3. deki1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,322
 4. Perduf
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  678
 5. Tawe
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  596
Вчитување...

Сподели

Вчитување...