• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем Проблем со батерија на Делл

  • Ја почнал/а темата
  • #1

smurfy

Intern
14 март 2011
38
1
Се си беше во ред со батеријата/лаптопот до денеска, и си траеше од 2-5 часови на батерија. Кога пробав да го вклучам лаптопот (на батерија само) не се вклучуваше, а кога пробав со вклучен полнач се појави ова: your battery experienced a permanent failure, and needs to replaced" а во редот подоле F-1 за понатака и F-2 за влез во Bios. Батеријата е fully charged (100%) а кога го извадам кабелот, лаптопот се гаси. И постојано трепка сијаличката за батерија во портокалово. Инаку лаптопот е купен во 2014 год, модел: dell 15r. Не сум во мк за да го носам на поправки.
Некој совет што може да се направи? Или цени за нова?
 
Последна промена:

Pulse

Practice makes perfect
26 октомври 2014
1,306
1,394
127.0.0.1
petrov.mk
Се си беше во ред со батеријата/лаптопот до денеска, и си траеше од 2-5 часови на батерија. Кога пробав да го вклучам лаптопот (на батерија само) не се вклучуваше, а кога пробав со вклучен полнач се појави ова: your battery experienced a permanent failure, and needs to replaced" а во редот подоле F-1 за понатака и F-2 за влез во Bios. Батеријата е fully charged (100%) а кога го извадам кабелот, лаптопот се гаси. И постојано трепка сијаличката за батерија во портокалово. Инаку лаптопот е купен во 2014 год, модел: dell 15r. Не сум во мк за да го носам на поправки.
Некој совет што може да се направи? Или цени за нова?
мое мислење не е до батеријата штом наеднаш „цркнала“. нешто на плоча, ќе мора сервис
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Да се надворзам на темава. Постојано губеше перформанси батеријата и конечно од 30 минути нагло испушти душа и не држи ни секунда (тргаш кабел и се гаси)
Некој на форумов дали репарира батерии и колку би чинело? Истиот dell inspiron 15r.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

smurfy

Intern
14 март 2011
38
1
Да се надворзам на темава. Постојано губеше перформанси батеријата и конечно од 30 минути нагло испушти душа и не држи ни секунда (тргаш кабел и се гаси)
Некој на форумов дали репарира батерии и колку би чинело? Истиот dell inspiron 15r.
Кај мене е различно, никогаш не сум имал никаков проблем со батеријата и сега одеднаш не сака да се вклучи со батерија. Им пишав на делл и ми барра состојба од биосот "Battery Health: <This battery has experienced a permanent failure and needs to be replaced>" и ми вратија дека може да ја ресетрам батеријата или да пробам со bios update. Или да си купам нова... А гаранцијата мислам дека е само една година на батериите.
 

Arabian

Gaining Experience
5 ноември 2013
675
414
Хмм не е кај тебе само тој проблем... Кај уште 2-3ца мои другари исто на делл лап топи се испошекнаа батериите. Или ке држи батерија ама кога е на полнач како да го гуши цел компјутер т.е замрзнува, др случај исто како кај тебе неке да се уклучи со нејзе ... Дали некој ,,скриен,, упдате на делл ни ја е*а мамата не знам...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

smurfy

Intern
14 март 2011
38
1
Значи тотално се разочарав во Dell, имав највисоко мислење за нив ама сега веќе...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,414
28,112
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Значи тотално се разочарав во Dell, имав највисоко мислење за нив ама сега веќе...
Јас од Југо тотално сум разочаран да ти кажам право, еве гледам на пријатели им се расипуваат.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Со оглед на тоа дека душа и вадев на батеријата деградираше нормално.
Сега дали има некој што репарира батерии на форумов или само сеирџии?
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,178
7,923
Скопје
Јас од Југо тотално сум разочаран да ти кажам право, еве гледам на пријатели им се расипуваат.
1. Dell не е Yugo
2. Не знам дали примети но тој што го цитираш е и креаторот на темата што и самиот он го има проблемот и мислењето не му е засновано само од другарите.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Со оглед на тоа дека душа и вадев на батеријата деградираше нормално.
Сега дали има некој што репарира батерии на форумов или само сеирџии?
Ако има мртви ќелии не , ама ако е до чипот (бројачот на циклусите) повели тука сум , ако можам да помогнам.
Поздрав.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,212
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Значи тотално се разочарав во Dell, имав највисоко мислење за нив ама сега веќе...
Тоа е резултат на таа маркетинг кампања на Делл, да создадат јавно мнение дека Инспирон е квалитетно парче хардвер. И оп, пога ќе цркне, а цркаат како пупунци, после нема гаранција. Гаранцијата од 3 години се однесувала само на штрафчињата. Шо другиве брендови ретардирани се што не даваат 3 години гаранција?

Сервис бачко да пробаат да а ресетираат батеријата. Ако не, нека проверат напојувањето на плочата дали е добро и зимај нова батерија, ако ти треба.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,101
8,292
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
На која марка лаптоп од low-end па и мидрејнџ даваат повеќе од 6 месеци гаранција на батерија? Чисто ме интересира затоа што досега секогаш биле 6 и HP и Acer.

Нерелевантно, лаптопот од оригиналниот пост е 2-3 години стар, па и да давале гаранција цела година пак исто. Батерија се репарира, ама полесно е да купиш нок-офф кинеска и да тераш.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,212
10,143
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Abe tie kineskite baterii mi se sumjivi. Jas ne bi igral so niv. Ajde, kelijna baterija e pobezbedna, ama sekako so litiumski baterii nema igranje, rizik jak e.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,414
28,112
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
1. Dell не е Yugo
2. Не знам дали примети но тој што го цитираш е и креаторот на темата што и самиот он го има проблемот и мислењето не му е засновано само од другарите.
Dell не е Yugo, неговиот модел - Inspirion е.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,178
7,923
Скопје
Dell не е Yugo, неговиот модел - Inspirion е.
Имаш користено или од другиве што ги серат тука па си попримил и ти онака, на слепо?
Обично ги серат сервисери на форумов кои маки мачат да поправат нешто најчесто поради некоја негрижа на корисникот.
Кога си се грижиш како што треба за уредот, 99% од времето си е топ и нема никакви проблеми.
Дали бил Inspiron или XPS не е битно.
Пластиката била ваква ова било онакво она било такво, lol @kjosmofon феил муабети.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,414
28,112
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Имаш користено или од другиве што ги серат тука па си попримил и ти онака, на слепо?
Обично ги серат сервисери на форумов кои маки мачат да поправат нешто најчесто поради некоја негрижа на корисникот.
Кога си се грижиш како што треба за уредот, 99% од времето си е топ и нема никакви проблеми.
Дали бил Inspiron или XPS не е битно.
Пластиката била ваква ова било онакво она било такво, lol @kjosmofon феил муабети.
raw.gif
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,204
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Пробај поврзи +-, и остави ја на полнач после цела ноќ, ќелиите паднале под критично ниво и нема да ја полни вака.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,101
8,292
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Abe tie kineskite baterii mi se sumjivi. Jas ne bi igral so niv. Ajde, kelijna baterija e pobezbedna, ama sekako so litiumski baterii nema igranje, rizik jak e.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Мислев помеѓу мењање 18650 ќелии своерачно или кинеска батерија, би го избрал второто. А секако најдобро е оригинал батерија.
 

alumen :)

On your way to fame
6 јануари 2012
1,121
587
Скопје
Истото и мене ми се деси, али кај мене е после 6 години, така да оправдано е.
На полнач си трепка портокалово цело време, а без полнач не функционира воопшто, како да нема батерија.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,101
8,292
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Зошто кога еднаш ќе ја отвориш пластиката од батеријата, никогаш нема веќе да биде иста. Досега не сум сретнал батерија на штрафчиња, а лепакот е од оној најнезгодниот.

А и леткум + лемење литиум јонски батерии не е за секого.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,561
10,965
youtu.be
Можно е и електрониката во самото кукиште да не ги препознае новите (заменски) батерии.
 

KarajanN

Intern
2 јуни 2010
28
15
зошто да не се заменат ќелии?
Келиите имаат сензори за температура залепено на нив, тешко да ги одлепиш неоштетени, а не знам и од кај ќе најдеш соодветен лепак, дали оваа операција ќе ја направиш успешно никогаш нема да дознаеш, освен ако некогаш се створат услови да ти се запали батеријата.
Покрај келиите незнаеш дали ти е одена и електрониката на батериите додека не ставиш нови.
Заменска цела батерија кошта помалку, одколко да купиш 6 келии.
 

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,797
1,915
Тогаш препорачајте каде да се купи нова батерија (заменска препорачливо)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,108
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно