1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со аудио драјвер!?

Дискусија во форумот 'Драјвери' започната од Luxell, 9 Јануари 2018.

 1. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  239
  55
  7 Јули 2012
  Машко
  Се работи за постар лаптоп HP G70,кој додека беше со инсталиран Win7 се беше во ред со звукот а од како му инсталирав Win10-64bit се појави проблем кој никако не можам да го средам.
  Значи се работи за следното од како ќе го приклучам лаптопот има звук но доколку го оставам 20-на минути да не го работам воопшто звукот се губи и за повторно да го има треба да го рестаритрам лаптопот.
  Официјални драјвери за win10 за овој модел нема, но му инсталирав CHD SmartAudio 221 и има звук,исто така пробав и да ги исклучам ефектите (disable all enhancments) но проблемот не се среди.
  Што би можело да биде?
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 2. iface

  iface
  Gaining Experience

  104
  119
  9 Септември 2011
  Машко
  И јас го имам истиот проблем со toshiba лаптоп исто така имам win10 build 16299.192, мислам дека се појави со најновиот build
  edit: кажи ми кој build го имаш?
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  239
  55
  7 Јули 2012
  Машко
  Кај мене е Build 15063.447.
   
  На iface му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  822
  744
  31 Мај 2011

  Види да не има свој контрол панел звучнава, знам некои Conexant имаат тајмер на 20 мин ако нема активност, звукот да се гаси скроз.
   
  На Luxell му/ѝ се допаѓа ова.
 5. iface

  iface
  Gaining Experience

  104
  119
  9 Септември 2011
  Машко
  Кај мене на сред слушање музика ми снемува звук, ама сигурен сум дека е до последниот update build na win10
   
 6. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  349
  5 Јули 2009
  Power plan како ти е наместен. И дали ти е изгасена опцијата usb selective suspend во power options?
   
 7. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  239
  55
  7 Јули 2012
  Машко
  @Steam. Нема ништо,освен за поддесување на јачина на звук.
  @masterficx Не беше исклучена,сега ја исклучив.
   
 8. Luxell

  Luxell
  Gaining Experience

  239
  55
  7 Јули 2012
  Машко
  На крај се вратив на 7-ца,проблем со драјверот беше а решение нема сега за сега.
   
 9. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Да не отворам нова тема,имам проблем со аудио драјверот на лаптоп Сименс V5535,пред 2 дена беше на линукс и работеше перфектно,пред 2 дена кога исталирав виндовс 7 64 бит звукот грчи,најдов други 2 драјвера од супорт официјалната страна но со нив е бетер,некој да имал ваков проблем?
   
 10. Razor-mk

  Razor-mk
  Gaining Experience

  123
  59
  7 Јули 2013
  Машко
  Јас имам проблем со Hp -то... Левиот звучни почна да ми крчи кога е на 100-ка
  намалам на околу 80% јачина нема гајле, си велам се расипал...
   
 11. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  кај мене исто е,не е битно дали е 30,50,100%,исто си грчи,на линукс не грчеше.
   
 12. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Предлог некој да пробам?

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 13. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )

  Здраво другар ќе одиш на официјалната страна на fujitsu siemens и ќе избереш драјвери за windows vista и ќе ги симнеш и инсталираш преку device manager преку update drivers , ама предходно ќе ги избришеш постоечките. Поздрав :)
   
 14. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  Ако не се снајдеш пиши ми пп и ќе го средиме преку team viewer :)
   
 15. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  Fujitsu Technical Support pages from Fujitsu United Kingdom
  бујрум линк
   
  На riki_staff му/ѝ се допаѓа ова.
 16. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Фала Даме но дали ке работи со драјвери од Виста пошо јас ставив виндовс 7,инаку од официјалната страна најдов и драјвери за виндовс 7 но ептен грчеше но не пробав да го избришам целисно постоечкиот драјверот па да исталирам наново.

  Sent from my E5603 using Tapatalk
   
 17. dame_komita

  dame_komita
  Intern

  7
  2
  1 Септември 2009
  Машко
  System Administrator ( ИТ Администратор )
  Нема на што Рики слободно пробај јас имав проблем баш со истиот тој модел на лаптоп и така го решив проблемот само мора да биде преки device manager и целосно избришан предходниот драјвер. :)
   
 18. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Даме сега пробав,го избришав драјверот од девзе манагер,исталирав прво драјвер од 7 но исто беше,потоа и тој го избришав па исталирав од Виста но исто е.

  Sent from my Lenovo K33a48 using Tapatalk
   
 19. Laik_sk

  Laik_sk
  Gaining Experience

  178
  58
  12 Март 2010
  еве да се надоврзам и јас, инсталирав Windows 10 и имам проблем со аудио-то односно не продуцира никаков звуk, матичната АСУС П7П55Д ПРО поддржува поддршка до Windows 8.1.
  Пробав и во БИОС-от сменив од ХД АУДИО во AC97, но повторно не продуцира никаков звук.
  Имате ли некаква сугестија како да го решам овој проблем?
   
 20. Zabegann

  Zabegann
  Gaining Experience

  56
  59
  19 Јануари 2015
  Машко
  Пробај со BIOS update.
   
 21. riki_staff

  riki_staff
  Gaining Experience

  451
  212
  28 ноември 2015
  Машко
  Да се цитирам самоиот,после 2 години уште го имам лаптопчето,вчера му правев формат и повторо имам проблем со аудио драјверот,пред 2 години @dame_komita го среди преку team-viwer,даме ако си тука помагај :) или некој друг,преку devise manager го деинсталирам постоечкиот драјвер и потоа инсталирам драјверот од Виста но повторно не сака,грчи звушникот.
   
Слични теми
 1. Flash
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,213
 2. Cevi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  781
 3. Стап
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  435
 4. olikomerc
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,247
 5. HuGlajder
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  483
Вчитување...

Сподели

Вчитување...