1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со Asus X70AB

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од Rac58, 16 Август 2019.

 1. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  164
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Се работи за постар лаптоп Asus X70AB. Пријателот вчера ми го донесе со надеж дека тоа што му трепка, односно на екранот има бели линии кои трепкаат и одвреме навреме се смирува 1 до 2 секундим и после се одново, е до инсталацијата на Ундоус 10 пред 1 месец. ОС не се покренува и прикажува BSOD. Според моето искуство претпоставувам дека се работи или за хард диск или графичка.
   

  Прикачени датотеки:

 2. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  493
  434
  26 Јуни 2012
  Машко
  Графичка, процесор со интегрирана ако е, флет кабел, екран, многу работи.
  Има излез за екстерен монитор да поврзеш? пробано е тоа?
  Се менуваат артефактите ако пробаш да го помрднеш екранот, на затварање/отварање?
   
 3. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  164
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Сега го поврзав на Тв и нема трепкање на екранот од телевизорот, само на лаптопот, и повторно откако не влегува во Ос Уиндоус 10 на крај дава BSOD. Пробав да го форматирам со Усб, не дозволува. Сличен проблем имав со мојот лаптоп, но без трепкање, на крај излезе хард дискот.


  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  898
  611
  11 ноември 2015
  Машко
  Хард диск и Монитор, моја претпоставка, а може и рамот да прави проблем.
  Ако има уште еден слот за рам премести го таму и пробај да видиш дали ќе прави повторно проблем.
   
 5. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,378
  3,699
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Помрднат флет кабел од матичната за на екранот.
   
 6. G4M3R

  G4M3R
  Gaining Experience

  493
  434
  26 Јуни 2012
  Машко
  Епа е флет кабелот штом сликата не се менува на телевизорот и ова нешто додатно е.
  Кога пробуваш „Уиндоус 10“ да инсталираш, каде и што не дозволува да го инсталираш оперативниот? Која грешка ја вади? Прати слика некоја, вака само на жими мајка ќе погаѓаме.
   
 7. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  99.9% истиот проблем го имав до рамот беше проблемот,го сменив и се уклучи виндо. блогкираше на половин истото го правеше,или хдд мож да има проблем,најпрвин провери да не паднат,како што кажаа и другите немој флертот да се поместил
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 8. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Значи капа ти симнувам.
  Мој наклон.
   
  На Sludge.Factory, Tenny, Daniel86 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 9. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,174
  829
  1 Јуни 2016
  Дај бе да идеме на часови по писменос и храматика куде њега.
   
  damil, HardCorec и на BlackOuttheWoRlD им се допаѓа ова.
 10. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,126
  4,551
  4 ноември 2013
  Машко
  Па добро бе...
   
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,703
  7,056
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Графичка и/или LVDS translator (ако го има) за почеток.
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  164
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Не верувам дека е графичка бидејќи на Тв сликата е стабилна.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
 13. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,703
  7,056
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Не верувај
   
  G4M3R, spiritBreaker и на SiPy` им се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  10,007
  9,644
  24 Јуни 2009
  Машко
  Најпаметно ти е да го однесеш на мајстор.
   

Сподели

Вчитување...