• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем со Asus Prime X370-Pro

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
Пред некој ден склопив декстоп со следнава конфигурација:
MOBO: Asus Prime X370-Pro
CPU: AMD Ryzen 2600 3.4GHz
GPU: GeForce 1070 Zotac
RAM: Kingston XMP HyperX Predator 16GB 3200 MHz CL16
PSU: Cooler Master Vanguard V 650W

Не може POST да направам. Се е поврзано како што треба, сите кулери вртат, RGB од матичната свети. Ги пробав сите предлози што можев да ги најдам на интернет по форуми и ништо не беше успешно.

Единствено ова остана: BIOS верзијата е стара и треба апдејт. Цела конфигурација е купена од Сетек, бев да ги замолам да ми направат апдејт на биос и прво нешто што ми кажа вработениот беше дека матичната и процесорот не биле компатиблни. Откако му покажав на официјалната страна на Asus дека се компатибилни, ми кажа дека имало некоја грешка и дека не било нивни проблем дали конфигурацијата постира или не (однос со клиенти на бедно ниво).

Прашањето ми е дали некој од вас се има сретнато со овој проблем и дали биос апдејт е можно решение или проблемот е во нешто друго (за да не лутам бесцелно)?
Имам проблем да најдам Ryzen Gen1 процесор или A series процесор за да направам апдејт.
 

shifty

Модератор
5 септември 2009
1,038
1,340
shifty's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X & NZXT Kraken X73 RGB
Motherboard
ASUS ROG Strix X570-F Gaming
Storage
Samsung 980 Pro Samsung 1TB, 2xM.2 2280 Gigabyte NVMe 1TB
PSU
Cooler Master V850
RAM
G.Skill 32GB (2x16GB) 3600MHz G.SKILL Trident Z RGB NEO F4-3600C18D-32GTZN
Video card
GIGABYTE GTX 1050 Ti G1 Gaming 4G
Case
NZXT H710i
Mouse
Microsoft Classic Intellimouse
Keyboard
Microsoft Reclusa/CM QuickFire Rapid CHERRY MX Red
Audio
Creative X-Fi Titanium HD, Adam A7x, JVC RX-900
Monitor
HP Z38c
OS
Windows 10 Professional x64
Плочата е компатибилна со тој процесор, треба само Ryzen од 1-ва генерација и да се направи update.
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,170
4,519
Ethermine
www.facebook.com
Старата верзија на биосот работе и со рејзен 2600 , нешто друго го маче проблемот... Сумљам на дефектна плоча или некомпактбилни рамови.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
Старата верзија на биосот работе и со рејзен 2600 , нешто друго го маче проблемот... Сумљам на дефектна плоча или некомпактбилни рамови.
Пробав и со Geil Evo 4GB 2666MHz и со HyperX Fury 8GB 2400MHz, се беше исто.. немаше разлика
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,170
4,519
Ethermine
www.facebook.com
Врати му ја плочата и кажи му да ти дадат друга . Кажи му го таму проблемот. Гледам и старава верзија на биосот го поддржува процесоров
Ryzen 5 2600(3.4GHz,6C,L3:16M,65W,B2) ALL 3803
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
Врати му ја плочата и кажи му да ти дадат друга . Кажи му го таму проблемот. Гледам и старава верзија на биосот го поддржува процесоров
Ryzen 5 2600(3.4GHz,6C,L3:16M,65W,B2) ALL 3803
Ќе одам утре во друга Сетек локација и ќе се разберам со нив. Во Сетек Струмица јасни беа дека не сакаат да ја вратат иако е под гаранција.
Ти благодарам за мислењето
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,128
2,069
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Ја имам истата матична како твојата и што и да си згрешил би требало да те донесе до биос, или ако згрешиш нешто во биос сама влегува во safe mode и кажува f1 за влез во биос. Дали компјутерот се уклучува и останува уклучен или се пали и гаси?

Sent from my SM-T561 using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
Ја имам истата матична како твојата и што и да си згрешил би требало да те донесе до биос, или ако згрешиш нешто во биос сама влегува во safe mode и кажува f1 за влез во биос. Дали компјутерот се уклучува и останува уклучен или се пали и гаси?

Sent from my SM-T561 using Tapatalk
Се уклучува компјутерот и останува уклучен, не се гаси сам. Сите кулери работат непрекинато (освен тој на графичката кој регуларно сам си се гаси). Немам никаква слика на мониторот со HDMI кабел (поврзан за графичката). System Speaker не бипнува нитуа еднаш.

Поврзани се и двата конектори од напојувањето до матичната - 24пин и 8пин.
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
372
313
Ќе одам утре во друга Сетек локација и ќе се разберам со нив. Во Сетек Струмица јасни беа дека не сакаат да ја вратат иако е под гаранција.
Ти благодарам за мислењето
Која беда, како може да продадеш не функционален производ и несакаш да го замениш.
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,841
2,766
Струмица
Ќе одам утре во друга Сетек локација и ќе се разберам со нив. Во Сетек Струмица јасни беа дека не сакаат да ја вратат иако е под гаранција.
Ако имаш фискална оди им пак и кажи им да не се занесуват оти ќе им дојдеш со инспекција. По закон имаш право во рок од недела дена или 15 беа не сум сигурен, да го вратиш производот и да ти вратат парите.
 

Ace Lud

Unstoppable
7 април 2012
1,128
2,069
Skopje
Ace Lud's setup  
Processor & Cooler
R7 3700x + NZXT Kraken x62
Motherboard
ASUS Crosshair VII HERO
Storage
nvme1TB + 1TB samsung SSD
PSU
V750 Cooler Master
RAM
2x16 3200mhz GSKILL neo
Video card
MSI 2080ti
Case
Lian Li 011 Dinamic
Mouse
g.skill
Keyboard
g.skill
Monitor
LG 27''
OS
Windows 10 pro
Се уклучува компјутерот и останува уклучен, не се гаси сам. Сите кулери работат непрекинато (освен тој на графичката кој регуларно сам си се гаси). Немам никаква слика на мониторот со HDMI кабел (поврзан за графичката). System Speaker не бипнува нитуа еднаш.

Поврзани се и двата конектори од напојувањето до матичната - 24пин и 8пин.
А да пробаш со друг кабел да го споиш мониторот!!! По тоа што го пишуваш испаѓа дека се функционира добро ама немаш слика од графичка до монитор.

Sent from my SM-T561 using Tapatalk
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,482
4,668
Нема да бидам на помош од темава многу, но my 2 cents...
ас стварно не знам како сте се научиле тоа одма враќање, инспекции, 10,15 дена и слично. Не дека имам нешто од кај вие или од кај тие, но прашање до Вас: од каде знаете дека при склопување, членот не искривил некој пин на матична или дека не ја притиснал малку повеќе па да направи некој спој и слично?
Чисто за пример еве, што би се десило ако е по грешка на корисникот и одма се бунтува дека Сет/Анхоч/Нексио продава неисправна роба. Јас досега имам само еден случај на фабрички проблем со плоча (и тоа Asus X99 Deluxe) што го приметив пред монтирање на цпу то.

А во врска со темата, пробај одштекај се, РАМ, ГПУ, оптика и сл. и тестирај едно по едно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
А да пробаш со друг кабел да го споиш мониторот!!! По тоа што го пишуваш испаѓа дека се функционира добро ама немаш слика од графичка до монитор.

Sent from my SM-T561 using Tapatalk
Пробав со друг HDMI кабел на друг монитор и пак нема слика.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
Нема да бидам на помош од темава многу, но my 2 cents...
ас стварно не знам како сте се научиле тоа одма враќање, инспекции, 10,15 дена и слично. Не дека имам нешто од кај вие или од кај тие, но прашање до Вас: од каде знаете дека при склопување, членот не искривил некој пин на матична или дека не ја притиснал малку повеќе па да направи некој спој и слично?
Чисто за пример еве, што би се десило ако е по грешка на корисникот и одма се бунтува дека Сет/Анхоч/Нексио продава неисправна роба. Јас досега имам само еден случај на фабрички проблем со плоча (и тоа Asus X99 Deluxe) што го приметив пред монтирање на цпу то.

А во врска со темата, пробај одштекај се, РАМ, ГПУ, оптика и сл. и тестирај едно по едно.


Во право сте дека тоа секогаш е опција, потрошувачот да го оштети производот (иако бев многу внимателен, тоа е секогаш можна опција)
Ако има оштетување на пин, спој или било што на матичната не важи гаранцијата. Такво механичко оштетување може да се идентификува и тоа е обврска на трговецот. Мојата замерка со трговецот е дека тој одби да ја тестира матичната со негови компоненти и само кажа дека тоа не е негов проблем. Останува утре поостро да реагирам за да си ги исполни обврските спрема мене.

Инаку сите компоненти се тестирани на друга матична и функционираат (само CPU не е тестиран).
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,950
9,479
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Во право сте дека тоа секогаш е опција, потрошувачот да го оштети производот (иако бев многу внимателен, тоа е секогаш можна опција)
Ако има оштетување на пин, спој или било што на матичната не важи гаранцијата. Такво механичко оштетување може да се идентификува и тоа е обврска на трговецот. Мојата замерка со трговецот е дека тој одби да ја тестира матичната со негови компоненти и само кажа дека тоа не е негов проблем. Останува утре поостро да реагирам за да си ги исполни обврските спрема мене.

Инаку сите компоненти се тестирани на друга матична и функционираат (само CPU не е тестиран).
Иди му пак со телефон у џеб уклучен на снимање. Да му се смееме.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,649
2,939
Gaston's setup  
Audio
AR
Нема таа плоча USB BIOS Flashback?
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Пред некој ден склопив декстоп со следнава конфигурација:
MOBO: Asus Prime X370-Pro
CPU: AMD Ryzen 2600 3.4GHz
GPU: GeForce 1070 Zotac
RAM: Kingston XMP HyperX Predator 16GB 3200 MHz CL16
PSU: Cooler Master Vanguard V 650W

Не може POST да направам. Се е поврзано како што треба, сите кулери вртат, RGB од матичната свети. Ги пробав сите предлози што можев да ги најдам на интернет по форуми и ништо не беше успешно.

Единствено ова остана: BIOS верзијата е стара и треба апдејт. Цела конфигурација е купена од Сетек, бев да ги замолам да ми направат апдејт на биос и прво нешто што ми кажа вработениот беше дека матичната и процесорот не биле компатиблни. Откако му покажав на официјалната страна на Asus дека се компатибилни, ми кажа дека имало некоја грешка и дека не било нивни проблем дали конфигурацијата постира или не (однос со клиенти на бедно ниво).

Прашањето ми е дали некој од вас се има сретнато со овој проблем и дали биос апдејт е можно решение или проблемот е во нешто друго (за да не лутам бесцелно)?
Имам проблем да најдам Ryzen Gen1 процесор или A series процесор за да направам апдејт.
@Pane24 Остај што пишува таму, x370 не поддржува зен+ од мајка. Ете и на нет има еден куп народ што ја користеле оваа плоча со зен+ и не им постала. Може е за 0404 биос?

Најверојатно е до биосот. Ако можеш да најдеш прва генерација ризен да постнеш и да апдејтираш биос... Види некој од форумов дали може да ти ускочи во помош. моеш и со A10-9700 A12-9800 A6-9400 A6-9500 A6-9550 A8-9600 или било кој од прва генерација
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,868
3,936
Или оди до Нексио и замоли ги да ти направат апдејт на биос. Не знам колку наплаќаат.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
893
774
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Пред некој ден склопив декстоп со следнава конфигурација:
MOBO: Asus Prime X370-Pro
CPU: AMD Ryzen 2600 3.4GHz
GPU: GeForce 1070 Zotac
RAM: Kingston XMP HyperX Predator 16GB 3200 MHz CL16
PSU: Cooler Master Vanguard V 650W

Не може POST да направам. Се е поврзано како што треба, сите кулери вртат, RGB од матичната свети. Ги пробав сите предлози што можев да ги најдам на интернет по форуми и ништо не беше успешно.

Единствено ова остана: BIOS верзијата е стара и треба апдејт. Цела конфигурација е купена од Сетек, бев да ги замолам да ми направат апдејт на биос и прво нешто што ми кажа вработениот беше дека матичната и процесорот не биле компатиблни. Откако му покажав на официјалната страна на Asus дека се компатибилни, ми кажа дека имало некоја грешка и дека не било нивни проблем дали конфигурацијата постира или не (однос со клиенти на бедно ниво).

Прашањето ми е дали некој од вас се има сретнато со овој проблем и дали биос апдејт е можно решение или проблемот е во нешто друго (за да не лутам бесцелно)?
Имам проблем да најдам Ryzen Gen1 процесор или A series процесор за да направам апдејт.

Unable to Boot New Desktop System Configured with AMD 2nd Generation Ryzen™ Desktop Processor, and AMD Socket AM4 300-Series Motherboard | AMD

will be sent with pre-paid return shipping
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

Sartorius

Intern
27 март 2019
9
9
@Gaston Нема таа плоча USB Flashback.

@Avid Компатибилни се. Има многу конфигурации со оваа комбинација по форумите и ит веб сајтови.

@Costigan_Jr Нексио ми кажаа подобро да одам во сетек бидејќи се под гаранција.

@dekomote Не можам да најдам никој со соодветен процесор, сите што ги знам користат интел. Во друг сервис во Струмица бараат 3000 денари за апдејт на биос што е апсурдно. Ми преостанува да го оставам pc во сетек да го пратат во нивниот сервис во Скопје бидејќи во Струмица не се нафаќаат да апдејтираат биос и си остануваат на ставот дека компонентите не биле компатибилни... попаметен е менаџерот на сетек отколку Асус очигледно -.-


Ќе ве известам овде како ќе се заврши ситуацијата.. кога евентуално ќе се заврши.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,559
11,830
youtu.be
Тогаш барај некој да те услужи со процесор или праќај во се` од техника, мислам попаметно ти е ова второто.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,369
3,181
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Напиши еден оглас во Купувам, флегни го позајмувам и обеќај пиво/кафе/200 грама милка, се надевам дека некој ќе ти искочи во пресрет, има топ дечки тука. Било кој ризен од прва генерација или А6/7/8-9xxx ќе ти избрка работа.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
862,543
Членови
30,046
Најнов член
Basket
На врв Дно