• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем со Acer Predator Helios 300

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Имам проблем со наведениот лаптоп, односно не пали после промена на термална паста.
Го отворив неколку пати, ги чистев вентилаторите и све беше ок, ама температурите не паднаа. Го тргнав хитсинкот да сменам паста и веќе не пали. Како да се активираше некоја заштита.
Идеја и совет нешто?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,364
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
da ne otkorna nekoj chip/elektronika?
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Претпазливо работено и нема визуелно оштетување.
Пробав со kill switch-от притискање и без батерија, јок.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
207
110
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Претпазливо работено и нема визуелно оштетување.
Пробав со kill switch-от притискање и без батерија, јок.
Може да изгорел процесорот,ние заедно со еден другар менувавме термална паста на пц,и ја сменивме ,но кога го уклучивме покажа само лого на пц и толку, после не палеше пцто
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Дефинитивно нема оправање на ова така да ако има некој половна плоча, бујрум понудете.
Минимум i7 процесор и 1060 графичка.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
605
393
Претпазливо работено и нема визуелно оштетување.
Пробав со kill switch-от притискање и без батерија, јок.
Ист проблем како твојот,можеби си пробал и ова но сепак...види...погледни го и вториот линк,вика дека штрафчињата од позадината треба да се заштрафени за да стартува...
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
207
110
Macedonia Pehchevo
www.balkan77.com
Still looking for motherboard :(
US $500.48 8%OFF | For Acer Predator Helios 300 G3-571 Laptop motherboard NB.Q2B11.001 NBQ2B11001 i7-7700HQ GPU GTX1060 6G C5PRH LA-E921P Mainboard
Види која серија е лаптопот,нарачки преку aliexpress.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,143
2,742
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Решен е проблемот, lock.
Бараш решение на проблем, луѓе трошат време да одговорат и да помогнат, а добиваат одоговор "решен е проблемот, Lock". Крајно некоректно !!! Не е прв пат да завршуваат вакви топици со ваков одговор.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,375
10,336
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Директен напад со клизачи :D

Оправдано. Да беше оглас па да пишеш купено, клуч ај некако, ама темава е во
Така да должен си од почит према тие што изгубиле време на тебе барем да им пишеш како си го решил проблемот, колку си ја платил и каде си ја купил плочата.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Океј, барав плоча насекаде и никаде не најдов. Испорака од aliexpress не ми беше во прилог. На ebay исто немаше.

Купив половен ист таков лаптоп за 500е, ја заменив плочата и се заврши работата.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
9,924
15,264
Директен напад со клизачи :D

Логично од пишаното беше дека барам плоча и најдов половна плоча. :)
Логично од пишаното беше дека бараш помош а не дека купуваш матична.
И наместо да пишеш "Не го решив проблемот туку најдов друга матична" тисамо себично пиша "Го решив проблемот. Може лок"

А претходно другите се искршија да ти помогнат и удоволат. Ене погоре ти ставиле линкови, видеа..

Многу себично! Форум е ова, а не Вибер група.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
844
1,056
orgrimar
Менување паста и чистење е многу посложено отколку што изгледа, треба многу познавање што и како. Најчесто мртви лаптопи или полоши перфоманси после чистење.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,162
Мислења
879,351
Членови
30,794
Најнов член
meli2011
На врв Дно