1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со A4Tech Bloody P93 глувче.

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од mihovkris, 3 Јуни 2020.

 1. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Веќе месец - два од кога се случува ова.
  Пробано реинсталација, реинсталирање на Bloody софтверот, џабе. Не сум стигнал уште да го користам на друг ПЦ за да проверам.

  Маусот си работи се во ред, но после 2 - 3 дена активно користење, без гасење на ПЦ левиот клик почнува да клика по двапати наеднаш. Треба unplug/plug за да се среди.
  Независно во денот дали се користи 1 саат или 10 саати, ова се случува од кога ќе поминат 2 - 3 дена.

  Дали некој сретнал ваков проблем и што би можело да биде?
  Крај краева ако не се решава, нов маус му е мајката.
   
 2. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Му дошло крај на тастерите за лев и десен клик.
  Screenshot_20.png
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Пане, се случува ова со левиот клик само. Ама зошто работи ко што треба тие 2 - 3 дена и зошто би се управило на unplug/plug?
  Eве го сега е океј и ќе биде до петок. Петок поручек пак иста песна.
   
 4. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Најјдобро тестирај го 2-3 дена на друг пц за да видиме дали е од софтверски карактер проблемот или хардверски.
  Па после ке му ја думаме што понатаму.
   
  На farkizz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. WeiWuWei

  WeiWuWei
  Gaining Experience

  226
  128
  17 Јануари 2020
  Машко
  Мизантроп
  Ја имам блооди и имам опција зелена, црвена, жолта мислам и ако е зелена клика 2 пати ако е жолта 3 пати

  Гледам и твојот е на ист принцип, па провери можно ли е случајно да ститснуваш на тиа
  Кај мене се расипа па ако кликнам не се враќа и мора unplug али ако е нов кај тебе би требало да работи

  Screenshot_3.png
   
  На farkizz и Вајкинг им се допаѓа ова.
 6. hpetrovski

  hpetrovski
  Gaining Experience

  56
  93
  22 oктомври 2018
  Машко
  3D Artist

  View: https://www.youtube.com/watch?v=LeC97uSRdUQ
  Изгледај го видеото, можно е некои од стварите спомнати тука да прават проблем. Што е до мене, јас би пробал со различен polling rate, смени firmware(if available), смени USB порт (гледај да е usb 2.0) и избриши го софтверот за маусот.

  View: https://www.youtube.com/watch?v=eDoXMJyimDU
  Ако нејќеш нов маус и се замараш доволно, можеш да го отвориш маусот и да пробаш ова, ама ако ме прашуваш мене, нов маус никогаш не е лоша идеја :)
   
  На mihovkris и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Фала ви за предлозите. Тек денес имав време да седнам на PC па ќе разгледам.
  Инаку и на 2.0 и на 3.0 порта исто праи. Пак, не ќе да се кликовите нели со Uplug/plug и со менување на Core во софтверот се решава проблемот.
   
  На 1s3ct0wN му/ѝ се допаѓа ова.
 8. 1s3ct0wN

  1s3ct0wN
  Gaining Experience

  216
  160
  18 Септември 2013
  Power saving na USB imase nekoj settings mozno e toa da go gasi, 24h ti e uklucen komp ili go palis gasis?

  Ako palis gasis ne e do windows nesto so software na mausot e

  Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
   
 9. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Не го гасам, навечер оди на sleep. Не го гаси маусот, туку клика 2 пати.
   
 10. mihovkris

  mihovkris
  Practice makes perfect

  1,389
  1,017
  1 Јуни 2016
  Да не остане темава вака, го најдов чарето.
  upload_2020-7-6_21-56-53.png

  Кога користам CORE2 се дешава тоа, па switch-нав назад на CORE1. Сега за сега е ок.

  Фала ви и може клуч.
   
  На hfghfghfg му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Pane24

  Pane24
  Unbeatable

  4,678
  4,126
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ни на крај памет не ми паднало дека и софтверов може да драпа. Али добро е да се знае овоа.
   
Слични теми
 1. Mar tiN
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  790
 2. gokica
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  1,242
 3. Banjifiko
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  757
 4. bobipp
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  729
 5. DeadWalker_
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,268
Вчитување...

Сподели

Вчитување...