1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[Проблем] Првиод DP порт од графичката дава слика САМО откако ќе се реконектира или on/off

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од skullmonkey, 17 Јули 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,830
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ќур, повторно прави проблем. Сега ниту еден не сакаше да се бутира (зашто се на еден порт уклучени). Ни ребут не помогна. Морав од кабел он оф да го штракнам за да се упалат. МНОГУ идиотски. Комплетен муд килер. Како го решија лугево тука тоа? Се решава ли воопшто?
   
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,910
  2,250
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  [​IMG]
   
  На marv и Oktar им се допаѓа ова.
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,830
  2,974
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Едиснтвен начин да ова говно работи (сега за сега) е Монитор 1 и 2 да се дејзи чејн, и трет монитор на HDMI. На грфичката не и чуе да пушти глас доколку нема нешто уклучено на еден од двата HDMI порти или на едниот DVI.
  Не контам, зошто нема ебан чекбокс кој ќе и вика “Пушти сигнал без разлика дали има или нема ништо, АЛО!“.
  На Расбери факинг Пај има опција да пушти сигнал кога ќе се бутира без разлика дали има нешто врзано или не.
  Да фак...

  Друга глупост. На било кој HDMI конектор да го уклучам третиот монитор, кога одат во стенд бај или кога го гасам компјутерот на мониторот се појавува дека нема конектиран кабел, она коцката што лебди како да сум го исклучил од конекторот. И ова седи или дур не се уклучи компјутерот или дур не поминат тие 5 минути или колку и да се.
   
  Изменето од модератор: 23 Јули 2019
  На SaleSk и mdeni им се допаѓа ова.
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,437
  11,036
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ти го начукаа со графичката, а ти купувај монитори... :p
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,589
  5,109
  20 Април 2007
  Машко
  Провери дали во сетингот на мониторите има некоја опција за да се исклучи тоа. Да не јавува да го провериш сигналот. Веројатно после гаснење на ПЦ-то, останува активна некоја од жичките, односно има некаков си сигнал кој доаѓа од графичката и го дрнда мониторот да пријавува порака да го провериш сигналот.
  Пробај одштекај го ПЦ-то од струја и мониторот би требало да оди во слип и да се изгуби пораката за сигнал.
  Ако не се изгуби, значи има некој индуциран напон по каблите. (освен ако не е проблем со графичката и некој глупав баг) За проба, тој кабел тргни го на страна од останатите кабли, посебно ако оди во ист сноп со некој напонски.
  Види дали ке имаш резултат. Ако ДА, тогаш тој ХДМИ кабел е ѓубре. Ова е глупост која што нема да ти падне на памет, а може да е во твојот случај. Некој напонски кабел да индуцира мал напон во ХДМИ кабелот и да делува дека е сигнал на жица и да не му дозволува на мониторот да оди комплет во слип.

  п.с. Пробај уклучи го цело ПЦ комплет во друг штекер. Пробај... Некогаш тешки хорори се инсталациите по зградиве нови :) Ти јес да си во стара, но....
   

Сподели

Вчитување...