1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

[Проблем] Првиод DP порт од графичката дава слика САМО откако ќе се реконектира или on/off

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од skullmonkey, 17 Јули 2019.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Имам чуден проблем и дур гуглам по странски форуми пишувам и тука некој да не го знае чарето.

  Графичката AORUS 1080ti ја врзувам на 3 исти монитори преку Display Port (DP).
  Проблемот е што првиот порт не дава слика се додека не:
  (1) се исклучи мониторот па повторно се вклучи;
  (2) се изгаси кабелот од било која страна и повторно да се врати назад.
  Графичката е купена од форумов така што немам евиденција за минатото.

  Доколку тој монитор или било кој друг го врзам на HDMI или DVI нема таков проблем.

  Кога ја купив имаше таков проблем но на нет најдов дека во 3D settings (WTF!) треба да се смени модот на работа:
  upload_2019-7-17_21-5-14.png

  Кога ја купив секако едниот монитор немаше DP па ја возев на DVI и немаше фрки па затоа не можам да кажам дека го дебагирав проблемот доволно. Сега сакам сите да одат на DP и еве го проблемот.

  Имал ли некој вакво искуство или проблем и имате ли идеи?

  Драјвери нормално се последните.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,972
  4,205
  28 oктомври 2008
  За што монитор(и) се работи? Мене вака ми правеше Dell-от, не сакаше да се дигне од sleep преку DP. Се среди со реинсталација на драјверите.
  Ах, да, и во settings, display port 1.2: enable.
  edit: немаат мониторите можност за daisy chain?
   
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,443
  12,616
  2 Август 2012
  Машко
 4. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не е кабелот. Пробав DP-DP и DP-DP mini. Исто е.

  Станува збор за Dell U2414H. Сите три се такви.

  Што е декзи чејн и во кои сетингс?
   
  Изменето од модератор: 23 Јули 2019
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,972
  4,205
  28 oктомври 2008
  dasichain.jpg

  fVDlv.jpg
   
  SiPy`, Taurus, Fearless и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Иста беља кај мене со Dell, воопшто не се врзуваше на DP додека вторпат не инсталирав драјвери.
  Уште не ми е јасно зошто...
   
 7. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,972
  4,205
  28 oктомври 2008
  Yup!:) Ама за тоа треба да има во менито можност за Multi-Stream Transport (MST) за да ги препознае windows-от како посебни монитори, инаку ќе имаш само mirroring.
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,146
  1,442
  5 oктомври 2007
  Машко
  Теоретски да и се зависи на колку резолуција ги возиш. ДП 1.2 има пропусна моќ од 17.28Gbits/s, пошто твоиве се со 1920х1080 8бит колор, еве и на 60Хз да ги тераш, 3 комада ќе издржи дури можеби и 4.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На skullmonkey и Banjifiko им се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова со Дејзи чејн работи. :)
  Она претходното не успеав да го проработам нативно. Ако изгасам максимум перформансес воопшто не го пали првиот порт.
  Од мое искуство драјверите не играат добро изгледа.
  Одам по пач кабли :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 11. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,284
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Само што си одговори на проблемот = U2414H, побарај низ форумов имав напишано за мониторов пред некоја година за DP портата.
  2015 година :
  Во твојот случај мониторот го препознава како тв и мора да рештекаш кабли за да се нормализира работата. не е до драјвер ниту до виндоус ниту до сетинзи, едноставно таков е мониторот (телевизорот). Проблемот не е решен од страна на Dell и го има и на некои понови верзии на овој и на други модели.
  Солушн = Користи го преку HDMI.
   
  Последна промена: 18 Јули 2019
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 12. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Само на првиот порт од графичката? Ај донт бај ит.
   
 13. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,146
  1,442
  5 oктомври 2007
  Машко
  А чисто да пробаш на тој порт некој од другите 2 монитора. Да видиш дали е до портата или мониторот.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 14. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,284
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  кај мене имаше проблем со dp со тоа што мониторот или не сакаше да излезе од sleep а кога ќе успеев резолуција му беше 640х480, и само со рестарт или вадење кабел се нормализираше.
  повели:
  U2414H being called HDTV? - Dell Community
   
  Oktar, TylerMkD и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 15. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,078
  3,408
  7 ноември 2014
  Машко
  Познат проблем на Dell U2414H, веќе пишано и елаборирано на форумов. Повеќе луѓе се мачиме со истото...
   
  Oktar, architect и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Потврдено е дека е до мониторот. Тој монитор на друг порт работи како што треба. Само на првиот зеаза.
  Другите два монитори кои се по нови од него немаат проблем.
  Фала ви.
   
  architect, marv и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 17. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,146
  1,442
  5 oктомври 2007
  Машко
  Или е до мониторот (серијата) или нешто до сетирањата (спореди ги со другите едно по едно).
  На крајот испоразмести ги мониторите и цепај :)
   
 18. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Само прештекав порти и завршена е работата.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 19. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Ме чуди како ова не ти било прва опција? :D
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Сменив кабли ама по логика дека се исти мониторите не отидов на таа варијанта.

  Не ми е прв пат да почнам со дебагирање на последниот резорт, а најпрвичните, очигледните по дефолт и логика да ги скокнам. Лоша навика...
   
 21. -={K-O-R-U-N}=-

  -={K-O-R-U-N}=-
  Practice makes perfect

  1,564
  1,663
  6 ноември 2012
  Машко
  Мрежен администратор, IT, BTC
  Од искуство со технологијава, решението/проблемот скоро секогаш е глупост.
   
  philldm, Oliver! и на skullmonkey им се допаѓа ова.
 22. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Дур сме на темава... што е подобро? Секој монитор на посебен DP излез или Daisy Chain па сите да добиваат сигнал од еден DP излез?
   
 23. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,146
  1,442
  5 oктомври 2007
  Машко
  Во квалитет немаш разлика. Единствено е можно миииинимално доцнење по должина на чејнот, при играње во високи фпс, и тоа сепак ќе зависи колку ти е остро окото.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  Tenny, borcep, skullmonkey и на уште 1 им се допаѓа ова.
 24. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,978
  3,100
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  UPDATE: Не е до монитоторот. Пак истиот проблем сега со другиот монитор. Изгледа до цела серија на монитори е. Сепак Дејзи Чејн...
   
 25. architect

  architect
  Unstoppable

  1,924
  2,284
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  ти пишав погоре дека и понови модели се со истиот проблем, точно кои верзии не видов, пошто ме интересираше само за моделот кој го користам.
   

Сподели

Вчитување...