• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем - Прикажување слики на веб страна

Статус
Затворена за нови мислења.

boris.edr

Intern
22 мај 2008
46
0
Здраво! Значи јас качив фајл на мкд нет, го преименував во индех.хтмл и текстот ми се пјавува а сликите никако. Ако знае некој нека помогне. Ако може некој и со слики :) Фала однапред
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
прво види дали ти е точно напишана адресата до сликата
доколку не е целосна како /images/slika.png(само пример)
стави ја целосна не знам дали подржува мкд.нет таков формат

значи стави ја www.adresa.mkd.net/images/slika.png но не би требало тоа да ти прави проблем

потоа види дали имаш големи и мали букви празни места такви работи најдобар начин да провериш дали е добра адресата е напиши ја горе и отвори ја ако ти се отвори сликата значи ок е ај па пиши што си направил
позз
 

boris.edr

Intern
22 мај 2008
46
0
JAs ja pravev stranata preku web builder 5, a i koga ja pravev vo publisher taka mi bese. Samo odam vo programata add image i zimam od kompjuterot i tolku
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
ke mora i papkata images ili kako i da ti se vika da ja uploadiras e sea ne znam kakov pristap za uploadiranje ima dali preku control panel ke kreiras folder so isto ime na papkata koja ti se naoga ja[ sto si go uploadiral html fajlot i edna po edna slika da gi prikacis ili pak so ftp pristap se od ednas
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Најверојатно си утнал со локациите на сликите, веројатно имаат апсолутна локација до локален фолдер на твојот компјутер..
Дај ни линк за да можеме конкретно да ти кажеме што треба да се смени и слично :)

Како што прочитав од постот погоре, најверојатно не си ги прикачил сликите.. Пробај и нив uploadирај ги и види дали ќе се прокажуваат :)
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
прати ми ги на пм тука
и сите фајлови и фолдери кои ги имаш т.е. кои си ги направил со builder

ке ти кажам кај си погрешил

позз
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
На компјутер ти се отвараат затоа што имаш патека до нив директна (на пример C:\Documents and Settings\UserName\My Documents\My Pictures\Slika1.jpg) и кога ќе ја ставиш страната на mkd.net, сликата пробува да се земе (закачи) на страната од таа адреса, која не постои. Затоа во кодот смени ја адресата во '/images/Slika1.jpg', отвори фолдер images на хостингот и стави ја таму сликата. Така ке му казес на браузерот да ја бара сликата на хостингот, а не кај тебе на компјутер.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42.985
Мислења
890.307
Членови
31.719
Огласи
223
Најнов член
Cicoblageeeeee
На врв Дно