• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при WiFi поврзување Router > Repeater

 • Ја почнал/а темата
 • #1

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
Здраво дечки.

Имам рутер од Т Хоме ZXV10 H201L. На него има DHCP додека на тп линкот 703N е исклучен за да може да зима адреси од примарниот рутер.и да се спречат конфликтите поради ИП адресите.

Што имам направено.

ИП адресата на ZTE-то е 192.168.1.1 Јас на ТП-линкот му поставив статичка ИП 192.168.1.2 со маска 255.255.255.0 и на двете.и DHCP исклучив на ТП-Линкот, бидејки на ZTE-то е вклучено .Можам од мојот компјутер да ги пингам и двата рутери.кога направам ipconfig /all ми го дава следново..Откако се поврзам на мрежата, ми го дава следново..а страна воопшто не ми отвара.. Цело време си стои Resolving Host..

Што би можело да биде проблемот, незнам веќе што да правам. Пошош !!
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,304
3,678
Скопје
Gateway 192.168.1.1 за почеток. И како да не е исклучен DHCP серверот на тп линкот. Прво пробај со рачно местење на клиентот.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
немаш потреба од впишување на адреси едноставно направи Disable на DHCP-то на TP-Link-от и кабелот од ether1 на ZXV10 H201L штекни го во TP-Link-от во ether1 и терај работа.

Но доколку ти е "мерак" да имаат статични IP и двата уреди во тој случај DHCP-Server-от нека стартова од 192.168.1.3 (пошто можно е 192.168.1.2 да е доделена на некој PC па да ти прави проблем...конфликт со TP-Link-от) а 192.168.1.1 нека ти е за пристап на ZXV10 H201L а 192.168.1.2 на TP-Link-от
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
dhcp serverot e isklucen , se gleda na slikata.. sto so default gateway ?

@HardKorec problemot e sto nemam pristap do zte-to zatoa odam vaka..

interesno e toa sto so Speedport ruter istava konfiguracija raboti so isklucen dhcp, I postavuvanje na staticki ip adresi.
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
ке го внесиш 192.168.1.1 како gateway а Static IP ке внесиш 192.168.1.2 (на TP-Link-от)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,304
3,678
Скопје
На сликата вика дека адресата е добиена од дхцп сервер на 192.168.1.2 . Значи не е исклучен, така? И затоа ти викам прво пробај да проработи со рачно подесување на ИП адресите, па после ќе го средуваш ДХЦП-то
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
а да смениш адреси за пристап на TP-Link-от ? да не ти е во исти Pool со ZTE-то ? и како Gateway да е додајш 192.168.1.1 ?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
вака , IP за пристап на ZTE-то 192.168.1.1 така ? Ip за пристап на TP-Link-от е 192.168.0.1 (фабричка) ? и ти ја имаш ставено 192.168.1.1 за да влезиш во исти Pool на ZTE-то , прав сум ?
ако е така тогаш врати ја фабричката IP на TP-Link-от и исклучи DHCP и како Gateway внеси ја IP адресата за пристап на ZTE-то 192.168.1.1
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
вака , IP за пристап на ZTE-то 192.168.1.1 така ? Ip за пристап на TP-Link-от е 192.168.0.1 (фабричка) ? и ти ја имаш ставено 192.168.1.1 за да влезиш во исти Pool на ZTE-то , прав сум ?
ако е така тогаш врати ја фабричката IP на TP-Link-от и исклучи DHCP и како Gateway внеси ја IP адресата за пристап на ZTE-то 192.168.1.1
da ip-to na zte-to fabricki si e 192.168.1.1. ip to na tplinkot fabricka e 192.168.1.1 ama poso bese so kineski firmware morav da go flesuvam so angliski fw za tp-mr3020, so sto ip to se smeni vo 192.168.0.254. jas ja postaviv racno 192.168.1.2 poso ipto na zte-to e 192.168.1.1 I ke ima problem pri setiranjeto, zatoa default gateway go postaviv 192.168.1.1. sea ke probam da go setiram kako sto velish.

а да смениш адреси за пристап на TP-Link-от ? да не ти е во исти Pool со ZTE-то ? и како Gateway да е додајш 192.168.1.1 ?
Само што го пробав ова, IP-то на ТП линкот е веќе променета во 192.168.1.3 а дифолт фејтвеј е поставен 192.168.1.1 нема интернет и неможам да ппристапам до веб панелот на зте-то.
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,304
3,678
Скопје
Абе послушај ме. Вака решаваш два проблеми одеднаш. Ако ставиш статичка, така решаваш само еден проблем. Инаку 100% е проблемот во тп-линкот, на пр. не го гаси дхцп серверот никад и ал. срања.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
Епа како да не го гасам, кога на ЗТЕ-то веќе има активирано DHCP.. нема да направи конфликт со ИП адресите, затоа што и рутерот и рипитерот ке доделуваат ип адреси.? ВО упатството вели дека DHCP кога уредот работи во рипитер мод треба да е исклучен,доколку на рутерот има веќе активно DHCP, како во мојот случај. И да го активирам DHCP на рипитерот кои ИП да ги ставам да ги доделува, во кој опсег, пошо фабрички почнуваат од 192.168.1.100-192.168.1.254. Ова се совпаѓа со опсегот од ЗТЕ-то. и сеа.?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,304
3,678
Скопје
Тачно е све што викаш ама ти го гасиш ама оно не се гаси, ме разбираш :) Фирмверот е зезнат. Пробај со статичките, што те кошта, решавај по еден проблем
Тука вика дека DHCP сервер ти е 192.168.1.2
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
Фирмверот е за ТП-Линк 3020 и е симнат од официјалната страна на тп-линк. Интересно е што кога го поврзам со Спидпорт рутер, веднаш ми дава интернет пристап без никакви додатни подесувања.. Истотака пробано и со мобилен телефон преку Wifi tethering па го поврзам со тп-линкот и на лаптопот ја добивам интернет конекцијата од мобилниот.. Изгледа само со ЗТЕ-во тп-линков си има мака..

btw ова го најдов гуглајки..

Just to prove that Im much more helpful and polite when Im not struggling with like 10 things at a time, ill let u in the solution, hopefully saving the trouble of other poor souls out there.The problem lies in the communication of ZTE routers and repeaters, for whatever reason, ZTE routers(or at least the couple latest) cannot assign IP addresses to devices when trasmitting through a repeater, and the solution to this problem is ENABLING DHCP in the repeater as well!

Usually this is forbidden in order to avoid conflicts between routers and repeaters, but in this particular case its quite the opposite, it actually works flawlessly and is absolutely required. Thus, enter your repeater address, find the DHCP tab, enable it, assign an ip range that doesnt conflict with your router's or repeaters' and enjoy flawless local communication!


That little adjustment cost me 3 days of lost workload and a lot of headaches, but when I ask for help and you havent even cared to take the info from the pics I provided in order to help you help me without taking much of your time, its only inevitable that I might become agitated.

To sum it up, thanx for trying to help but plz don't become hostile with some1 just because they showed some frustration at an unhelpful answer; remember that while inappropriate, they most are most likely just having a bad day(s). In order to be able to come here and probably aid hundreds more with this single post, I have invested time in 3 local communities and asked for advice from hundred others.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,621
6,698
www.mikrotikmacedonia.net
Батали, пробав се и несака чудово.. Само со ЗТЕ-во го прави овој проблем. со другиве уреди работи како што треба.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
920
1,487
Скопје
Мало воскресување на темата. На истиот рутер ЗТЕ пробав со рутер како екстендер и само екстендер во штекер. Не сака да чуе. Сигнал уреден, ип / маска подесени, џабе везеш.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,639
3,533
Јас имав поврзано втор рутер Тенда, на тој ZTE преку WISP Repeater модот и супер си работеше.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
920
1,487
Скопје
Да не паметиш која Тенда? Јас пробав со една надстрешница од поефтините, цела тенда заглави.
 

t0d0r0vsky

Intern
16 јануари 2019
7
20
Dokolku seuste go nemas reseno problemot najprvo mora tp linkot da go povrzes na lan 1 ili lan 2 portite na zte zosto 3 i 4 se rezervirani za iptv potoa dokolku sakas da korisris staticka adresa clezi vo zte to i vidi koj ip adresi momentalno se koristat. Dokolku stavas staticka adresa ne ti preporacuvam da gi koristis adresite sto posledovatelni od default gateway na ruterot zosto tie najcesto se zafateni od uredi sto pretgodno se konektirani na ruterot
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,526
Мислења
822,620
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно