1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем при вклучување на PC

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Arhil, 29 Мај 2008.

 1. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  Кога го уклучувам компјутерот нема излез на монитор :lut2: Значи си светат лед диодите HDD лед и Power лед а мониторот си трепка и нема ништо на него. И порано сум го имал овој проблем и ке го оставам така извезно време и после ке се уклучи и ке си работи како што треба. До мониторот не е пошто на друг PC работи како што треба.
   
 2. mac-ufs

  mac-ufs
  Intern

  611
  19
  23 Април 2008
  Машко
  Developer
  a da ne ti e do kabelot sto odi u maticna?

  probaj zemi od drugar drug i ukluci so toj
   
 3. Fatihh

  Fatihh
  Gaining Experience

  372
  50
  14 Април 2007
  Машко
  Продажен Менаџер во IT Сектор Сааф Компјуери
  Пробај џамперите, (глеј некое ЦД да не имаш во Бутот),"Пробај да ја извадиш батеријата" да се освежи малце биосот...:ermm:
   
 4. stefan007

  stefan007
  Intern

  395
  2
  27 Јуни 2007
  Pregledaj ja maticnata da ne imas nekoi kondenzatori poduvani okolu gravickata i procesorot
   
 5. Laki Luciano

  Laki Luciano
  Intern

  332
  3
  27 Мај 2008
  Не мислам дека е до џамперите или дека има некое ЦД, тогаш би добивал DISK BOOT FAILURE... на мониторот. Повеќе ми оди накај графичката или евентуално некоја од тие иглиците што се на конекторот од кабелот да прави проблем. :ermm:
   
 6. ZzzzZzzz

  ZzzzZzzz
  Intern

  84
  3
  30 Мај 2007
  И јас имав ист проблем со стариот компјутер. Проблемот беше во графичката картица, немаше добар контакт. Најверојатно поради многу прашина... Ќе ја промрдав малце, стави-извади и проработуваше. :D
   
 7. maci

  maci
  On your way to fame

  2,873
  633
  2 Април 2008
  i kaj mene e istiot problem,no imam integrirano graficka.znaci ne ke da e grafickata.
  kaj mene ova se slucuva:
  pc to se uklucuva,svetat led diodite napred,no mislam deka ne ni go startuva windovsot.bidejki e vrzan vo mreza i ne go gledaat drugite.a na podiganje se podiga bez pass.taka da ako e podignat win.ke go registriraat drugive pc-ja.
  znaci voopsto nema signal do monitorot.
   
 8. Andrijeski

  Andrijeski
  Gaining Experience

  2,599
  63
  1 Март 2007
  Обично графичката прави вакви проблеми..
   
 9. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Da, moze da e do nea. Istiov problem go imav koga grafickata mi pregore.
   
 10. Vlatzki

  Vlatzki
  Gaining Experience

  1,255
  296
  1 Мај 2008
  де бре народе што сте се замуабетиле за кабелот. момчето убо си кажа дека го пробал мониторот на друг компјутер. а мониторот е со кабел така? епа значи мониторот работел на друг компјутер, значи проблемот не е у кабелот или пиновите на приклучокот. архил, ваљда графичката ти цркнала или ти е „натопена“ со прашина:)
   
 11. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  Не е до графичката 100% проверено исто така.:D
  Можеби е до матичната, ке треба да ја види некој што се разбира. На моменти не сака да работи ниту копчето за пуштање, го вадам кабелот за напојуваје и пак го ставам и сам се пали без да стиснам на копчето! Си велам да не е заглавено копчето али не е ни до тоа пошто го извадив од матичната ( кабелчето што иде до копчето ) и си го палев со штрафцигер :D
  Кога сака работи кога не сака ке го фрлам у Вардар :lut2:
   
 12. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Види случајно де не имаш контакт на плочата со куќиштето.
   
 13. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  Гледам дека и други го имале овој проблем, тогаш кажете како сте го решиле!
  Maci?
   
 14. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Јас на сервис го однесов бидејќи под гаранција беше. Ми рекоа дека графичката прегорела. Ми ја сменија и решен проблем.
   
 15. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
  Ок, Апдејт за темава... Се слушнав пред малце со Архил, и ми кажа дека сега компјутерот откако ќе се извади и стави кабелот од напојување на матишната сам се палел, и кога ќе се вкључи и со држење на копчето долго време несакал да се изгасни, ниту пак со правење на краток спој на конекторите за копчето во случај копчето да е изгорено но и така несакал да се исклучи.

  Идеи ?
   
 16. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,516
  14 Мај 2008
  Машко
  Се цитирам себеси......
   
 17. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  А да земе да ја состави од почеток конфигурацијата? Нека ги извади сите делови и потоа нека ги стави пак назад. Со тоа би се избегнале контакти и би се наместило се сто е лабаво. Нека земе да го исчисти од секоја прашинка кога е расклопен. Потоа нека види дали е до напојуванјето. Напојувањето и проблем со матичната се најверојатни причини за овој проблем. Пишете што сте направиле...
   
 18. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  Утре ке го расклопам и склопам па ке видиме што ке испадне.позз:D
   
 19. Mr.Alien

  Mr.Alien
  Гостин

  1. Контакт на матична со куќиште
  2. Слаба батерија (помалку можна опција)
  3. Слаби кондензатори
  4. Пробај со друго напојување (помалку можна опција)
   
 20. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  1.Ја извадив плочата од кукиште.
  2.Сменив батерија
  3.Нема подувани кондензатори ( треба да провери Алекс утре )
  4.Пробав и со друго напојување.

  Му извадив све од плоча ( РАМ, Графичка, од PCI слотови ) и несака ниту да писне....
  И на крај пак истото :lut2:
  Ептен чудно ставаш кабел во напојувањето и се пушта PC и не се бутира
   
 21. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
  Проби преку TV Out-от поврзи го на телевизор, ако има излез подеси го на во опциите на графичката на Analog Display...
   
 22. Arhil

  Arhil
  Intern

  102
  1
  8 Август 2007
  Овај не е до тоа не сака воопшто да се бутира значи дека не ни доаѓа да се уклучи. Сменив графичка да пробам да не е до тоа и пак не сака.Црн монитор и нема ништо. Немам BIOS да пробаме со Алекс.позз
   
 23. 386ka

  386ka
  Gaining Experience

  2,360
  189
  22 Декември 2007
  И процесорот го извади или? Можеш ли некаде да ги испробаш напојувањето?
   
 24. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  штом си пробал со друго напојување и пак не дава знаци на живот најверојатно е плочата или процесорот, ај баш наведи ја конфигурацијата и моделите
   
 25. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  1 и 2 -
  1. Графичката
  2. Расипан е - сервис
   

Сподели

Вчитување...