• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при отворање на сите програми

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Dali nekoj moze da mi pomogne? Imama problem neznam od kade nastana no sega pri uklucuvajne na internet prebaruvacite ili pri pokazuvajne na skrienite folderi mi so pojavuvaat slednive poraki od kasperskiot:
I dali mozi da se spasam od ovoj problem bez formatirajne?
 

efto

Gaining Experience
19 април 2007
322
277
Во овој случај мислам дека се работи за познати програми: firefox, explorer, internet explorer... Штиклирај Apply to all и Allow, за да не те прашува повторно.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Da taka pravam no pri slednoto startuvajne pak se pojavuva istoto i pak i go stikliram za da ne se pojavuva. Dali mozi da se napravi voopsto da ne se pojavuva?
Zatoa sto porano ne se pojavuvase i neznam dali se izmeni nekoj od sistemskite fajlovi ili...?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Не кликнувај Allow... скенирај го целиот компјутер од малициозни кодоци (вируси, спајвери, малвери, црви и т.н.)...и што ќе најде бриши...

Исто така можеш да го избришеш фајлот: CdrIco.dll...

Ако не помогна тоа, пробај со system restore или пак избриши ги листачите кои ти прават проблеми и инсталирај ги пак.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
CdrIco.dll najde samo vo Corelot koj go instalirav pred nekolku casovi. Listacite ke gi izbrisam no sto da pravam so toa koga ke kliknam na tools->folder options->view->show ili do not show hidden files and folders mi se pojavuva mi se pojavuva od vtorata slika vtoriot prozorec i slicno nesto se pojavuva i koga ce se konektiram na internet?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
можеби и Регистарот (Registry) ти е нешто пореметен...па ако имаш направено back-up на регистарот супер..ако не ... пробај со бесплатните алатки за средување на регистарот...
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Провери дали Security Level ти е на Hight, во овој случај Kaspersky е многу досаден, стави си Security Level на Recommended
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Vo red iskluciv Proactive Defense no dali so toa se namaluva bezbednosta i kakvi posledici moze da ima ako se namaluva?
 

SwIPE

Intern
29 мај 2007
346
5
Vo red iskluciv Proactive Defense no dali so toa se namaluva bezbednosta i kakvi posledici moze da ima ako se namaluva?
Дали се намалува безбедноста ако го исклучиш Proactive Defense ?

ДА, се намалува безбедноста. Ако размислиш барем малку ќе сфатиш дека немало ни да го имплементираат како опција ако немало некаква заштитна улога.

Какви последици би можело да има ако се намали безбедноста ?

Мислам дека доволно знаеш какви можат да бидат последиците доколку нивото на безбедност на твојот компјутер се намали. Целата работа би била обратно-пропорционална. Самиот збор ти кажува дека колку повеќе го намалуваш нивото на безбедност, толку повеќе твојот компјутер е подложен на напади и малициозни кодови.
Инаку колку за информација Proactive Defense работи на принцип '' подобро да се спречи, одколку да се лечи '' - нешто слично на хеуристиката, или со други зборови врши мониторинг на сите процеси, програми, промени во Регистерот (Registry), промени во системот, во прелистувачите или едноставно кажано ги следи сите активности на компјутерот, го следи и анализира нивното однесување со цел да одлучи дали некоја активност е сомнителна и штетна за твојот компјутер и секако да те предупреди за тоа.

И тоа што ви се појавуваат ваквите прозорци нека не ви бидат досадни, бидејќи тоа е за ваше добро. Очигледно дека тебе не ти е многу битна безбедноста која ја имаш на Интернет...
Поздрав и се надевам дека барем малку ти се разјаснија некои работи ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно