• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при отварање на локалните дискови

 • Ја почнал/а темата
 • #1

lucky8en

Intern
23 ноември 2007
6
0
Проблемот е во тоа што: кога се обидувам да го отворам со двоклик C:/ ; D:/ ; F:/..... било кој од локалниве дискови па и цд-ром, ми појавува листа на програми т.е OpenWith... незнам како да го решам проблемов, скенирав за вируси имав и ги исчистив.... но ништо од работава сеуште неможам да најдам спас со OpenWith... ПОМАГАЈТЕ доколку некој има решено ваков проблем....:lut2::lut2::lut2::lut2::lut2:

Ааааа да...... да не заборавам.... и кога идам на Tools => Folder Options => View => Show hidden files..... ништо.... се обидов од цитатите на тараненик и на 386-ка, од претходнава тема...... ни тоа не помага.....


Help if you know how to fix it!!!!
:lut2::lut2::lut2::lut2:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Оди вака,

Tools > Folder Options > View, > Show Hidden Files and folders и кликни да ги покажува скриените фајлови.

Потоа влези во некој драјв и види дали има еден фајл под име autorun.inf или .ini. Ако има избриши го. Тоа би требало да го реши проблемот
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

lucky8en

Intern
23 ноември 2007
6
0
Оди вака,

Tools > Folder Options > View, > Show Hidden Files and folders и кликни да ги покажува скриените фајлови.

Потоа влези во некој драјв и види дали има еден фајл под име autorun.inf или .ini. Ако има избриши го. Тоа би требало да го реши проблемот
да - ама проблемот е во тоа што кога одкако ќе го селектирам Show hidden files и кликам на Apply па потоа ok автоматски самиот Windows враќа на Do not show hidden files... фактички не ми дозволува да селектирам Show hidden files....
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
да - ама проблемот е во тоа што кога одкако ќе го селектирам Show hidden files и кликам на Apply па потоа ok автоматски самиот Windows враќа на Do not show hidden files... фактички не ми дозволува да селектирам Show hidden files....
Доколку имаш Linux Live CD пробај со него. BTW кој антивирус го имаш, со скенирање овој вирус одма се наоѓа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

lucky8en

Intern
23 ноември 2007
6
0
Доколку имаш Linux Live CD пробај со него. BTW кој антивирус го имаш, со скенирање овој вирус одма се наоѓа.
Пробав со BitDefender online scanning, ставив Avast4, SpyWare Terminatorr,

ама тешко некако на никој од наведениве не им оди од рака :)

:(
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Пробав со BitDefender online scanning, ставив Avast4, SpyWare Terminatorr,

ама тешко некако на никој од наведениве не им оди од рака :)

:(
Пробај со Nod32 3.06 Smart Security само ќе треба да направиш update и после тоа еден детален скен сигурно ќе го најде (од лучно искуство)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
да - ама проблемот е во тоа што кога одкако ќе го селектирам Show hidden files и кликам на Apply па потоа ok автоматски самиот Windows враќа на Do not show hidden files... фактички не ми дозволува да селектирам Show hidden files....
Хм... ми излгеда дека имаш вирус. Разгледај ја оваа тема http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=3756
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Друже пробај со антивирусот како што ти кажав (со нод32) и пиши да видиме што си направил
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Епа bootiraj Linux Live ЦД и пробај преку него да ги избришеш autorun.inf/ini ако постојат такви.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

lucky8en

Intern
23 ноември 2007
6
0
Вака сега... - Најдов одговор на оваа проблематика на некој си блог кој ми помогна да го решам проблемов....


- Отвараме Run => Cmd ја пишуваме следнава команда:
C: па потоа; attrib -s -h -a -r autorun.inf ; па потоа следи del autorun.inf ; (без ;) правиме рестарт и проблемот е решен...

Сепак ви благодарам на советите.... ! Поздрав :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

lucky8en

Intern
23 ноември 2007
6
0
Само да се надополнам.... таквиот вирус кој генерира невидливи фајлови како што се Autorun.inf; Ufo.Exe...итд итд.... Тие се генерирани од 4-ри други *.sys фајлови на кои патеката им е C:/Windows/System32/ и би ви препорачал да истите ги избришете со SpyWare Doctor (бар мене ми помогна многу ) поззддрраавв
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,656
Членови
29,485
Најнов член
ooooti
На врв Дно