Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Проблем при инсталација на Виндоус на Ејсер Аспаја Оне со убунту 14,04

mobfors

Intern
23 јули 2009
105
41
Да пишам и овде.. Како да се реши проблем при инсталација на Виндоус на Ејсер Аспаја Оне лаптопче со инсталиран убунту 14.04, имено при инсталација со бутабилно усб со било која верзија на Виндоус, лаптопот не се бутува, односно стои црна слика.. без разлика дали е направено бутабилно усб на Виндоус или Убунту оперативен. На убунту и неможи да се направи бутабилно усб за Виндоус, се јавува грешка ерор 256, како да има некаква заштита или некаков пермишн.. Немам искуство со Убинту ама мислев дека ќе оди без проблем бришењето на Убунту и инсталација на Виндоус преку бутабилно усб.. Далчи има некој искуство или совет околу овај проблем?

Без разлика дали го праев бутабилното во ефи или во мбр биос јавуваше иста грешка, сдб содржи гпт (или биос) партишн тејбл, да се избриши скроз усб-то.. ама при бришењето јавуваше код 256 грешка.. дека неможи да се ибриши усб-то.. како да има некоја заштита убунтуво или треба некаков пермишн.. без разлика дали го праев бутабилното со руфус во Виндоус или со ВОЕусб или во терминал во Убунту, истиот проблем се јавува.. Ако е напраено во Виндоус тогаш не се бутува лаптопчето (заради некаква заштита), а во Убунту неможи да се направи бутабилно заради некаква заштита..
 

barney

Intern
9 јуни 2017
113
23
Направи boot-абилно usb со Ubuntu и избриши ја partition table од хард дискот/nvme-то.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.447
3.006
Неготино
Решен е проблемот екипо:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.358
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно