• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проблем при инсталација на Suse 10.3

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,681
333
Одкако ќе се прикаже првиот приказ т.е таму каде што пишува Welcome, и се појавува менито, уклјуцчувам boot и одкога ќе се наполни лоадерот се покажува некоја слика. Пишува press escape for more informations. Притиснав и видов нешто дека не може да се лоадира.

Мислам проблемот е до тоа што копијата која што ја спуштив е оштетена.
Дали мислите истото и кој е m5dhash (мислам вака се пиши:D) на openSuse 10.3
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
md5 chech sumot treba da go ima na web stranata od kaj si go simnal .. probaj simni druga kopija
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,681
333
Hello Earth. :D/
Eve pisham od Suse 10.3 Live cd. Novata kopija beshe uspeshna.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,681
333
Suse 10.3 succesfully installed.
Mnogu mi se svigja. Sega uste sakam da izmenam nekoi raboti.
Dali mozam da dodadam nekoja particija samo so toa sto kje ja napravam vo ex3?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Moze.. gparted instaliraj, najdobro kje ti svrshe rabota .. nema veza shto file system kje e .. Linux kernetlot e napraven taka da gi prepoznava site poznati particii (vkluchuvajki i HFS t.e. Mac particii), ako ima problemi pishi... kje se potrudeme da ti pomogneme
pozz
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,681
333
Vaka sega, imam instalirano i windows XP i suse 10.3. E sega kako mozam da pristapam do windows particiite?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Vidi dali se montiraat vo /mnt/ ili /media/ avtomatski pri start .. ako ne kje treba da ghi montirash manuelno ili da nameshtesh automontiranje .. mislam deka suseto avtomatski pri start gi mountira particiite i od windowsot (FAT32/NTFS)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,586
Мислења
824,067
Членови
28,083
Најнов член
Busavata
На врв Дно